A volt kormányfő a Facebookon azt írja, megértéssel figyeli "a budapesti hidak lázadóit." Azt is írta, megérti, ha ugyanők bizalmatlanok a jelenlegi ellenzékkel szemben.
A kata- és rezsicsökkentés-törvény ellen tüntetők mögé állt be Facebook-posztjában Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke, de a szövegben nem tolta előre magát vagy a pártját.
A hvg.hu írt róla, hogy erősen érezhető, a tüntetők távol szeretnék tartani magukat az ellenzéki pártoktól, egy részük vélhetőleg nem kis mértékben azért, mert csalódtak bennük az áprilisi választáson és az azt követő időszakban mutatott teljesítményük miatt. És a tüntetők között nem is feltétlenül csak az ellenzéki pártokkal szimpatizálók vannak, a törvények nagyon széles merítése miatt valószínűleg nem kevés amúgy Fidesz-szimpatizáns, de a kormány legutóbbi húzásaival ugyancsak nagyon nehéz helyzetbe kerülő kisvállalkozó is lehet.
Ezért baj, hogy az ellenzék nem létezik
Néhány vérszegény lépésen kívül az ellenzék nem csapott le a legforróbb belpolitikai ügyekre, a kata kivéreztetésére és a rezsicsökkentés szűkítésére, sőt az ezek miatti utcai tiltakozáshullámnál is csak meghúzódik a háttérben. A látványos tétlenség okait keresve arra jutottunk: több oka van annak, hogy az ellenzék az elmúlt húsz év ziccerét hagyja ki, de ettől még a Fidesz nem lehet teljesen nyugodt.
Gyurcsány a reggeli posztjában valószínűleg ezt megérezve önmérsékletet tanusított, és hátralépett:
"Ellenzékinek lenni hazafias kötelesség. Rosszul működő rendszert bontani hazafias tett. Akkor is, ha a rendszerbontók az ellenzék intézményes szereplőivel, szóval velünk szemben is bizalmatlanok"
- kezdte a posztját a volt kormányfő, majd azt fejtegeti, hogy a parlamentáris demokrácia messze nem tökéletes, számos jogos kritikára, ellenérzésre ad okot - folyamatosan így volt ez a modern magyar parlamentarizmus három évtizede alatt is. Szerinte az elutasítás fontos változások forrása lehet.
Cikkdossziénk a katatörvényről
A kata változásáról és annak következményeiről szóló további cikkeinket itt olvashatja.
Posztját így zárja: "(...) megértéssel figyelem a budapesti hidak lázadóit. Lázadásuk a kormánnyal való megalapozott ellenszegülésből ered, de messzebbre mutat. Hogy mi lesz a vége, az csak részben múlik a lázadókon. Sokkal inkább azon, hogy a lázadás tettekben is megtestesülő vágya hány ember lelkét, szívét, értelmét keríti majd hatalmába. A lázadók mintha készülnének valamire. Hogy révbe érnek-e, nem tudom. De igaz, készülni kell."