A TASZ szerint a rendőrségi sokkolóval könnyen sérülést lehet okozni.
„A sokkolót a rendőr akkor használhatja, ha az intézkedésének, jelen esetben a tüntetőknek a helyszínről való eltávolításában, testi kényszer alkalmazásával sem tud érvényt szerezni. Egy erőszakmentesen tiltakozó személlyel szemben azonban nemigen arányos egy olyan kényszereszköz használata, ami könnyen tud súlyos sérüléseket okozni, és aminek a kockázatait az intézkedő rendőr felmérni sem tudja” – írta közleményében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ).
A katatörvény és a rezsicsökkentés korlátozás miatt hétfőn Budapesten ismét tüntetés kezdődött, ahol legalább egy esetben a sokkoló is előkerült. A kollégánk fotóján látszik is, ahogy egy intézkedő rendőr az egyik tüntető lábához nyomja az eszközt.
A demonstráló nő a földön ül vagy guggol. A demonstráció hivatalosan 9-kor ért véget, de többen továbbra is a hídon maradtak, a rendőrség 11 körül kezdte a tüntetőket leterelni a hídról, ekkor alkalmazták a sokkolót is.
5 másodpercre megállítja az embert - mit érez, aki ellen bevetik a rendőrségi sokkolót?
A katatörvény és a rezsicsökkentés korlátozása miatti hétfő délelőtti tüntetésen egy esetben biztosan előkerült a rendőrségi sokkoló. De mit is tud ez pontosan? És fáj?
A TASZ szerint az eddigi tiltakozó akciók alatt számos résztvevőt igazoltatott a rendőrség a KRESZ szabályainak a megsértése miatt vagy azért, mert az aszfaltra festettek. „Amíg ezek a cselekmények a tiltakozás kifejezését szolgálják, addig nincs alkotmányos indok a jogsértés megállapítására” – közölték.
A TASZ hozzátette: a szabálysértési eljárások miatt hozzájuk fordulóknak jogsegélyt nyújtanak, és mintabeadványokkal is segítik az érintetteket.