A szülők és feltehetően a tanárok feje fölött döntötte el a tankerület, hogy bezárják a makói Bartók Béla zeneiskolát, a gyerekeket pedig másik, új épületbe költöztetik. A szülők tiltakoznak az átszervezés ellen, ők azt sem értik, hogyan férne el az új épületben annyi gyerek, amennyi a régibe járt.
Mostanra egyetlen állami iskola maradt Makón, a többi már régóta egyházi fenntartásba került. Egy mostani átszervezés ezt a több tagintézményből álló állami Makói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolát érinti, ennek is pont a nagy hagyományokkal bíró Bartók Béla Székhelyintézményét, ahol Kodály módszer szerinti emelt zenei oktatást kapnak a diákok.
Elvileg vadonatúj, hivatalosan még át sem adott, 2,4 milliárd forintból megépült tantermekben tanulhatnak ősztől a diákok, az érintetteket viszont csak az utolsó pillanatban értesítették, jóval a beiratkozások után, a tanév befejezése előtt öt nappal.
Első körben szóbeszédből tudták meg néhány napja, hogy mi vár szeptembertől a gyerekekre, majd hétfőn szülői értekezletre hívták őket a fenntartók, a Hódmezővásárhelyi Tankerület vezetői, de itt sem kaptak teljes körű, megnyugtató válaszokat. A szülők az értekezleten kifogásolták, hogy nem egyeztettek velük, holott a Köznevelési Törvény szerint ez kötelessége lett volna a tankerületnek. A hivatal ezt úgy hárította el, hogy az épület állapota indokolhatja, hogy nem kell előre bejelenteni az átszervezést. Többen arra tippelnek, hogy az épületre vetett szemet valaki. Ezért tüntettek szerdán délután, illetve mások pedig külön utakon járva szervezkednek tovább.
A tüntetésen csak kevesen voltak, tudomásunk szerint azért, mert az érintettek egy részét elriasztotta, hogy azt egy makói ellenzéki képviselő szervezte. A többi szülő másképpen akadályozná meg, hogy az iskolában folyó zenei oktatást ellehetetlenítsék a költöztetéssel.
Öt évvel ezelőtt nyert el a tankerület csaknem másfél milliárd forintot, hogy az utolsó makói állami általános iskolának egy vadonatúj, korszerű épületet húzzanak fel a régi helyén, később megtoldotta a kormány még egymilliárddal. Az építkezés a két fő makói tagintézmény közül az Almási iskola telephelyét érintette, a patinás belvárosi épületben működő zeneoktatási intézmény átszervezéséről senki nem szólt. Tehát az előbbit bontották le, és húztak fel a helyére egy korszerű épületet 16 tanteremmel.
Az átköltözésre ítélt „bartókos” szülők éppen azért értetlenkednek, mert a lebontott iskolában 15 tanterem volt, most nem értik, hogy a 16 teremben hogyan férnek majd el a két tagintézmény osztályai, ráadásul a zenei oktatáshoz több, speciális csoportszobára is szükség van. A Bartókban az Oktatási Hivatal adatai szerint 27 tanterem állt rendelkezésre. Az elsősöket már beíratták az iskolába abban a hiszemben, hogy a belvárosi iskolába fog járni a gyermekük, nem pedig két kilométerrel távolabb kell reggelente odaérniük a becsengetésre.
Bár éveken át senki nem szólt az érintetteknek, hogy a vadonatúj iskola felépítése alkalmasint a mostanra megismert átszervezéssel is járhat, az öt évvel ezelőtt elnyert pályázatban már feketén-fehéren szerepel, hogy a zenei oktatás infrastruktúráját is meg kell teremteni a projekt keretein belül, és az is benne van a projekt összefoglalóban, hogy a közismerten csökkenő létszám miatt integrálhatják a tagintézményeket.
A hvg.hu megkereste a Hódmezővásárhelyi Tankerületet, hogy mennyi elsős iratkozott be a 2022/23-as tanévre a két tagintézménybe, és azt is, hogy miért az utolsó pillanatban közölték, hogy költöztetik a zenei tagozatos iskolát, de nem kaptunk választ egyelőre. Az évekkel ezelőtt államosított iskola épületének tulajdonosa az önkormányzat, a patinás épülettel nekik kell kezdeni majd valamit. Az egyébként pedagógus végzettségű, egykor tankerületi vezetőként is dolgozó, és nem egyszer a gitárjával megjelenő polgármester, Farkas Éva Erzsébet végül csütörtökön adott ki egy közleményt, amelyben arra kéri a szülőket, hogy legalább ismerjék meg az új intézményt, ne hozzanak elhamarkodott ítéletet. A polgármester azt is javasolja a tankerületnek, hogy nevezzék át az iskolát Makói Bartók Béla Iskolának, ami hangsúlyozná a tradicionális zeneoktatást. A szülőket azzal is nyugtatta a polgármester, hogy az épületet nem adta el az önkormányzat.