A fél világból, Közép-Amerikából, Dél-Amerikából, de még Ausztráliából is érkeztek csalás útján szerzett pénzek Magyarországra, ezeket egy bűnszervezet mosta tisztára másfél éven keresztül, végül az Europol segítségével a rendőrségnek sikerült felszámolnia a szervezetet. Nemcsak a strómanokat fogták el, de állítják, hogy rendőrkézre került a nagyfőnök, egy Magyarországon élő izraeli állampolgár is.
Egy piramisszerűen felépülő, pénzmosással foglalkozó magyarországi szervezett bűnözői csoport felszámolását jelentette be hétfőn a Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályának vezetője. Farkas Péter alezredes hétfőn számolt be újságíróknak arról, hogy 2020 szeptemberében kaptak először információkat gyanús cégalapításokról és befizetésekről. Ekkor kezdtek el vizsgálódni, majd kiderítették, hogy egy bűnszervezet összesen 94 céget alapított és 407 bankszámlát nyitott, ezeken keresztül pedig a világ szinte minden tájáról jöttek pénzek, amelyeket magyarországi bankokba fizettek be, majd innen utaltak tovább keletre.
A pénzmosást egy piramisszerűen felépített bűnszervezet irányította. Azok, akiknek a nevére a cégeket alapították és a bankszámlákat nyitották, nem ismerték a megbízókat, a rendszerben mindenki legfeljebb csak a felette vagy alatta lévő második szintig ismerte az embereket. Ez lehetővé tette, hogy a bűnszervezet tényleges irányítói, egy szűk kör rejtve maradjon, noha éppen ez a kör volt a felelős a műveletekért: tőlük származtak azok a mobiltelefonok, laptopok és számítógépek, amelyekkel a pénzmosást a "tudatlan" strómanok elvégezték. A pénzmosásban részt vevő cégek nem végeztek valódi gazdasági tevékenységet, csak a nevükre nyitott forint- és euro bankszámlákra volt szükség.
A strómanok mindezért pénzt kaptak, de akadt köztük, aki egy fillért sem kapott. Farkas Péter alezredes felhívta a figyelmet arra, hogy azok az emberek, akik az arcukat, nevüket adták a csaláshoz, bűncselekményt követtek el, még akkor is, ha erről esetleg nem tudtak, vagy nem is kaptak érte a pénzt.
Az alezredes arról is beszélt, hogy az ilyen pénzmosási ügyletekben a strómanok biztosan lebuknak, hiszen ők azok, akik a nevüket és az arcukat adják az ilyen bűncselekményekhez. A főosztályvezető azért is nyomatékosíthatta ezt, mert az elmúlt években - éppen az internetes csalásoknak köszönhetően - megszaporodtak az ilyen jellegű bűncselekmények, a bűnös úton szerzett pénzt ugyanis tisztára kell mosni.
A nyomozás azért tartott hónapokig, mert a rendőrök el akartak jutni a szervezet legfelső szintjéig. A nyomozók szerint a bűnszervezetet egy Magyarországon élő izraeli állampolgár vezette, ő, mint irányító is csak 1-2 emberrel tartotta a kapcsolatot.
A hvg.hu azon kérdésére, hogy az izraeli állampolgárt honnan ismerték a magyar bizalmasai, Farkas a nyomozás érdekeire hivatkozva nem válaszolt. Azt viszont megtudtuk, hogy a pénzmosás a bankoknak szúrt szemet, ők jelezték a hatóságok felé a gyanús pénzmozgásokat, ám az már a rendőrség feladata volt, hogy az egymástól teljesen külön álló cégeket és számlákat összekapcsolja, az összefüggéseket feltárja. Farkas arról beszélt, hogy az összesen 32 országból érkező pénz internetes befektetési csalásokból származik, olyan bűnözőktől, akik kriptovalutás csalásokat követtek el.
A magyar rendőrség ezeket a csalásokat nem, kizárólag a pénzmosást vizsgálja. Nem kis összegről van szó: a magyarországi szervezet strómanjainak bankszámláin másfél év alatt 17 milliárd forint ment keresztül, ebből mindössze 700 millió forintot sikerült visszaszerezni.
A fővárosi rendőrök május 9-én az Europol munkatársaival Budapesten és környékén, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében egyszerre 24 helyszínen tartottak kutatást. Az akcióban 184-en vettek részt, bevetettek nemcsak kábítószer-, hanem különlegesen képzett pénzkereső kutyákat is. A rendőrök 250 SIM-kártyát, 60 mobiltelefont, másfél tucat számítógépet, laptopokat, ezen kívül nagy értékű autókat és ékszereket foglaltak le. Jelenleg hat ember van letartóztatásban, az ügynek 44 gyanúsítottja van.