Itthon Lengyel Tibor 2022. május. 19. 14:15

Gulyás Gergely: Megszorítás nem, "költségvetési egyensúlyjavító intézkedések" viszont jöhetnek

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Egyelőre nem nyúlnak a választási törvényhez, folytatnák a sikeres Magyar Falu programot, megszorításokra pedig nem kell számítani, bár egyensúlyjavító intézkedések lehetnek – derült ki Gulyás Gergely miniszterjelölti meghallgatásán, ahol szóba került Brüsszel és a helyreállítási alap, a fideszes civil szervezetek pénzei, az infláció, és eldőlt, hogy Fürjes Balázs lesz Gulyás helyettese.

Gyors és fájdalommentes ülése végén 8 kormánypárti igen és 3 ellenzéki voks mellett bizalmat szavazott az Országgyűlés igazságügyi bizottsága Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternek a folytatáshoz a politikus miniszterjelölti meghallgatásán.

Fazekas István

A kormányinfókon edződött Gulyás beszédében rutinosan előadta az általa vezetett tárca elmúlt 4 évének sikerlajstromát:

  • a 2010 után kezdett közigazgatási reform nyomán kialakult rendszer jól működött 2018-2022 között is, “egyablakos, polgárbarát ügyintézés” zajlik általában
  • a 35 ezer embert foglalkoztató közigazgatás “rendkívüli helyzetekben is jól teljesít”, ilyen volt a járványidőszak vagy most, az Ukrajnában zajló háború miatti humanitárius katasztrófa
  • szintén sikeresen működött a Modern Városok és a Magyar Falu program: 28 közút- és 4 vasútfejlesztés történt, 800 kilométernyi út épült, 123 milliárd jutott úthálózat-felújításra
  • a Magyar Falu programban az 5000 fő alatti kistelepülések 99 százaléka jutott pénzhez “politikai hovatartozástól függetlenül”
  • 1200 településen a Falusi csoknak köszönhetően népességnövekedés tapasztalható, ami az évtized sikere
  • a civil szervezetek állami támogatási összege is egyre nő: 2012-ben a Nemzeti Civil Alap még csak 3,4 milliárd forintot, 2022-ben már 10,9 milliárdot oszt szét.

Ami pedig a jövőt illeti, Gulyás szerint a Miniszterelnökség új munkaszervezetében fontos változás lesz, hogy ezentúl három “egyenrangú miniszter dolgozik” majd, hiszen nemcsak ő és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mint a nemzetpolitikáért felelős miniszter tartozik a tárcához, hanem a területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős Navracsics Tibor is.

Navracsics Tibor szerint ő a garancia arra, hogy sikerül megállapodni az uniós forrásokról

Van rutinja abban, hogyan kell az Európai Bizottsággal tárgyalni - mondta Navracsics Tibor miniszterjelölt szerdai bizottsági meghallgatásán. Megnevezte államtitkárait is, akik szervezetileg a Miniszterelnökséghez tartoznak majd.

Egyebekben a Miniszterelnökség feladata nem változik jelentősen, hiszen Gulyás szavai szerint “nem a szakmapolitika a tárca feladata, hanem alapvetően a koordináció”, és ez “az elmúlt 4 évben nagyon jól működött”. Ami továbbra sem változik, hogy Gyopáros Alpár felel az új ciklusban is a Modern Városok és a Magyar Falu programokért a tárcán belül, ahogy a területi közigazgatásért is György István államtitkár, és Janó Márk is közigazgatási államtitkár marad.

A parlamenti államtitkár, egyúttal miniszterhelyettes személyében viszont változás lesz – jelentette be Gulyás, bár új helyettesével eddig is együtt dolgozott a tárcánál. Fürjes eddig Budapest és az agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár volt a Miniszterelnökségen, de most parlamenti államtitkár lesz, miután a főváros fejlesztése átkerül a Miniszterelnökségtől a Lázár János vezette építési és beruházási minisztériumhoz.

Fürjes Balázs lesz Gulyás Gergely miniszterhelyettese

Elődje, Orbán Balázs a miniszterelnök mellett fog dolgozni.

A Miniszterelnökség eddigi parlamenti államtitkára, és Gulyás helyettese, Orbán Balázs a Miniszterelnökségtől átkerül a kormányfő közvetlen környezetébe az új struktúrában – emlékeztetett Gulyás Gergely. Arról a hvg.hu is írt, hogy Orbán Balázs eddig is a kormányfő politikai igazgatója volt, és a jövőben is az lesz, de sokkal több jogosítványt, nagyobb hatáskört kap majd:

A kormányfő politikai igazgatója Orbán Balázs marad, de több jogkört kap

Orbán Balázs továbbra is a miniszterelnök politikai igazgatója marad – erősítette meg Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke a hvg.hu-nak. A Mathias Corvinus Collegium kuratóriumi elnökeként is dolgozó Orbán az új kabinetstruktúrában az eddiginél szélesebb jogosítványokkal bír majd.

Gulyás Gergely miniszterjelölti meghallgatásán kapott kérdéseket mindkét politikai oldal képviselőitől a bizottságban. A fideszes Vitányi István például arra volt kíváncsi, hogy folytatódik-e a Magyar Falu program, mert az ő választókerületében például az sikertörténet volt, “a településekre 4 év alatt mintegy 9 milliárd forintnyi forrás érkezett”. Válaszában Gulyás megnyugtatta, hogy folytatódik a program, sőt: eddig mintegy 1000 milliárd forintot költöttek rá, és a jövőben talán még többet is tudnak, mint az elmúlt ciklusban. “Idén is jelentős források állnak itt rendelkezésre, de a kifizetések csak a választás után kezdődtek, mert a látszatát is kerülni kívántuk a kampányszerű osztogatásnak” – fogalmazott Gulyás.

A DK-s Sebián-Petrovszki László és a momentumos Szabó Szabolcs bizottsági tagok kérdéseire válaszolva Gulyás arról is beszélt, hogy bár Magyarországon magas az infláció, az egész Európában is magas, sőt Magyarország csak a középmezőnybe tartozik, ráadásul mintegy 5 százalékkal nagyobb is lenne a pénzromlás mértéke, ha nem lennének a kormányzati árstopok. Azt is mondta, az Európai Bizottság által sürgetett olajembargó viszont felnyomná 15 százalékra is az inflációt, amit a kormány nem támogat. Ami pedig a költségvetés helyzetét illeti, Gulyás úgy látta:

megszorítások nem lesznek, ez a szó csak a baloldali kormányok szótárában szerepel, és ezt a polgári kormány nem hozza vissza, legfeljebb költségvetési egyensúlyjavító intézkedések lehetnek.”

Részleteket erről nem mondott Gulyás, aki viszont beszélt a kormány elkötelezettségéről és eddigi intézkedéseiről az orosz energiahordozóktól való függőség csökkentésére. Kapott ugyan ellenzéki kérdést az önkormányzati szabályozás, feladat- és hatáskörelosztás, illetve az önkormányzati rendszer egészének esetleges megváltoztatására, jelezte, hogy ez a terület továbbra sem hozzá tartozik, hanem maradt a Belügyminisztériumnál, ezért erről inkább Pintér Sándort kell kérdezni.

Fazekas István

A kérdésként szintén felmerült választási rendszer átalakításról pedig Gulyás azt mondta, “a választási törvény megváltoztatására vonatkozó előterjesztés jelen pillanatban nincs napirenden”, ahogy az önkormányzati választásokról szóló törvény módosítását célzó javaslat “sem volt egyelőre a kormánypárti frakció asztalán”. Azt viszont elismerte, hogy a választókerületek népességkülönbsége miatt kialakult aránytalanságok megszüntetésére lépni indokolt, ha mondjuk “egy külső szereplő, például a Nemzeti Választási Iroda ilyen javaslatot tesz”.

Itt érdemes megjegyezni, hogy a Nemzeti Választási Iroda vezetője a 2018-as választás után tett is erre javaslatot, de a parlamentben a Fidesz az ezt tartalmazó ellenzéki módosítást nem támogatta, így a mostani választáson – mulasztásos törvénysértés mellett – több választókerületben is jelentős aránytalanságok mellett rendezték a voksolást:

Április 3-án félmilliónál több választónak kevesebbet ér a szavazata, mint a többieknek

Mindenkinek egy szavazata lesz, csak éppen az az egy nem ér mindenhol ugyanannyit április 3-án. Százezreknek nem lesz „egyenlő" választójoga, mert a szavazatuk jóval kevesebbet ér majd egy képviselői mandátum eldöntésében másokénál. Ez ugyan törvénysértő állapot, mégsem változik, egyébként pedig volt ennél rosszabb is.

Gulyás a civil támogatásokat ért ellenzéki kritikákat – miszerint a program “fideszes választókerületi pénzalapként működik” – Gulyás a meghallgatáson azzal hárította, hogy “az elosztást mindig lehet politikai vádakkal illetni, biztos lesz olyan támogatott, amelynek a képviselője valamely párthoz kötődik, de vajon mi az a tevékenység, amit ne támogassunk azért, mert egyszer valaki együtt fotózkodott valakivel”? Hosszan magyarázta Gulyás azt is, hogy a magyar kormánynak milyen konfliktusa van az Európai Bizottsággal a helyreállítási alapot illetően, és megismételte az eddigi kormányzati álláspontot, mondván: az a pénz jár Magyarországnak, az Európai Bizottság pedig jogsértő módon mondvacsinált indokokkal visszatartja azt.

Brüsszel cáfolta Gulyás Gergelyt: még tárgyalnak a helyreállítási alapról

Magyarország hivatalosan még nem is kérte a helyreállítási alap 3300 milliárd forintos hitelkeretét, a vissza nem térítendő támogatásról pedig nincs megegyezés.

Gulyás azon ellenzéki felvetésre is reagált, miszerint új államtitkára, Fürjes Balázs veszített egyéniben a választáson, mert az egyik budai választókerületben a momentumos Hajnal Miklós legyőzte. Gulyás erre csak annyit mondott: “mi általában győzni szoktunk, immár 12 éve így van ez, de néha veszítünk is, önök viszont egyáltalán nem tudnak veszíteni”. A különböző állami és kormányzati elvonásokkal sújtott önkormányzatoknak nyújtott esetleges kompenzációról szólva a miniszterjelölt azt mondta: nem tudja, lesz-e erre pénz, de amúgy a helyhatóságoknak a vártnál több iparűzésiadó-bevételük van, így ők az elmúlt időszak gazdasági növekedésének a nyertesei.

Fazekas István

Végül az őt támogató szavazás után Gulyás a hvg.hu kérdésére arról is beszélt, hogy az elmúlt ciklushoz hasonlóan Miniszterelnökséget vezető miniszterként ő fogja tartani a jövőben is a kormányinfókat. Azt mondta: "Igen, én tartom a kormányinfókat, legalábbis még nem szóltak, hogy nem, de ha a sajtónak lennének más igényei, szóljanak, feljegyezzük".

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.