Megfigyelhette a rendőrség Hadházy Ákost, a független képviselő gyanúja szerint ráadásul jogszerűtlenül és politikai tevékenyége miatt. Ha ez valóban így történt, az súlyos jogsértés lehet – az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség is vizsgálódik, sőt már nyomoz is az “alapügyben”, vagyis az ügy túlmutat Hadházyn.
Folyamatban van már egy ügyészségi nyomozás, amelynek szálai kapcsolódnak ahhoz az ügyhöz, amiről Hadházy Ákos független képviselő számolt be, és a Blikk is írt róla: eszerint a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Felderítő Főosztályának nyomozói megfigyelhették Hadházyt, méghozzá vélhetően törvénytelenül.
Blikk: Engedély nélkül figyelhette meg Hadházyt a BRFK
A választási vereség okairól, a kampányban elkövetett hibákról és az ellenzék előtt álló jövőről is beszélt a hvg.hu választási podcastjában, a SzavazóFülkében Hadházy Ákos, aki szerint "nincs olyan hatalom és olyan diktatúra, amire ne lehetne sikeresen politikai nyomást gyakorolni", csak más eszközökhöz kell nyúlnia az ellenzéknek, mint eddig.
Hadházy a hvg.hu-nak azt mondta, olyan információi vannak, amelyek alátámasztják, hogy még évekkel ezelőtt, 2017-2018 táján történhetett az ő megfigyelése, “célzottan, a politikai tevékenysége miatt”. A politikus szerint “egy mentelmi joggal rendelkező képviselőt megfigyelni, ráadásul szimplán politikai okból, több, mint törvénytelen”.
Az ügyről beszámoló Blikk cikke még ennél is többet állított: az ügyészség már “bejelentést kapott arról, hogy engedély nélkül figyelhettek meg embereket a BRFK Felderítő Főosztályának nyomozói az elmúlt években”. A lap szerint “a célszemélyek között volt Hadházy mellett a városligeti fák kivágása és a terület beépítése ellen tüntető Ligetvédők több tagja és egy ismert celeb is”.
A hvg.hu megkérdezte a BRFK-t, ahol kommentár nélkül a Központi Nyomozó Főügyészséghez irányítottak. Az ügyészség a Hadházy esetleges jogsértő megfigyelésével kapcsolatos, illetve az ez ügyben a vádhatósághoz érkezett bejelentéssel kapcsolatos kérdéseinkre azt válaszolták, hogy
ez ügyben már folyamatban van egy nyomozás, amihez kapcsolódóan most vizsgálják Hadházy érintettségét és esetleges megfigyelésének jogszerűségét is.
A Központi Nyomozó Főügyészség válaszában úgy fogalmazott: a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészségre érkezett a témában beadvány, “annak tartalmát az ügyészség egy már folyamatban lévő ügyben vizsgálja”. Utóbbiról pedig azt írták: a regionális ügyészség “a más bűncselekmény miatt folyamatban lévő alapügyben a nyomozási cselekményeket folyamatosan végzi, és valamennyi felmerült bűncselekmény gyanúja esetén megteszi a szükséges intézkedéseket”.
Hadházy azt is felvetette, hogy a témát az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága elé kellene vinni, mivel törvénysértően figyelhettek meg egy képviselőt. Molnár Zsolt, a bizottság MSZP-s tagja kérdésünkre azt mondta, ha gyanú merül fel a jogellenes megfigyelésre, akkor azt a bizottság előtt “tisztázni kell”. A jogsértő megfigyelés gyanújának tisztázáshoz tudni érdemes, hogy pontosan milyen megfigyelés zajlott, milyen eszközökkel Hadházy esetében.
Ez azért nem mindegy, mert a BRFK adott főosztálya elvileg folytathat olyan nyomozást, aminek során esetleg “képbe kerülhetett” Hadházy, de például egy komolyabb, célzottan parlamenti képviselőt érintő, és mondjuk a titkos információgyűjtés klasszikus elemeit – lehallgatás, követés – bevető akciót már jellemzően a titkosszolgálatok végeznek, mint ahogy történt az Völner Pál, a Völner–Schadl-ügyben korrupcióval gyanúsított képviselő-államtitkár esetében.
Sas Zoltán, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának jobbikos elnöke a hvg.hu kérdésére egyelőre annyit mondott, hogy érdemes lenne tisztázni a nyitott kérdéseket, hiszen “bárkit meg lehet figyelni jogszerűen, ha annak a törvényi feltételei fennállnak, még egy országgyűlési képviselőt is”. Hozzátette: ha képviselő a titkos információgyűjtés célpontja, arról viszont a bizottságot tájékoztatni kell a törvény szerint.
A bizottsági elnök megjegyezte, ha Hadházy jogsértő megfigyelést gyanít, akkor az elvileg ilyen titkos információgyűjtéseket engedélyező miniszterhez, az igazságügyi miniszterhez fordulhat panasszal, de ha az lehet a gyanú szerint a jogsértés, hogy nem is volt ilyen miniszteri engedély, akkor pedig a rendőrséget felügyelő belügyminiszternél tehet panaszt, de ezek is befutnak a bizottsághoz, tehát nem zárható ki, hogy a testület ülésén is téma lesz.
A jövő hétre tervez az elnök amúgy legközelebb bizottsági – nyílt – ülést, ezen már a titkosszolgálatokat felügyelő minisztereket hallgatnák meg – a hvg.hu információi szerint lehet, hogy a szolgálatok többsége Rogán Antal alá lesz rendelve az új kormányban, amelynek tagjaival már szerdán a Karmelitában tárgyalt Orbán Viktor. A megbeszélésről és a kormány várható összetételéről itt írtunk:
Kormányalakítás: Így állt össze Orbán Viktor új csapata
Kipróbált harcostársakkal és sokat látott üzletemberekkel készül harcba szállni az ismerős és ismeretlen ellenfelekkel szemben az ötödik Orbán-kormány. A kormánynévsort szerda kora délután "jelentette be" Orbán Viktor, mikor közreadták, kivel egyeztetett kormányalakításról.