Ötödik alkalommal javasolta kormányfőnek az államfő Orbán Viktort, a Fidesz-KDNP listavezetőjét a Parlament alakuló ülésén. Az ülésen az ellenzéki képviselők – Hadházy Ákos kivételével – letették az esküt, de ezután a DK, a Párbeszéd és a Momentum politikusai kivonultak. Áder János köztársasági elnök szerint a választás eredménye "politikailag és jogilag megkérdőjelezhetetlen". Az alakuló ülésen létrejött a 2 kormánypárti és 7 ellenzéki frakció, megalakították a parlamenti bizottságokat, megválasztották Kövér Lászlót házelnöknek. Az alakuló ülést percről percre tudósította a hvg.hu.
Most érkezett
Befejeződött az Országgyűlés alakuló ülése, véget ér a hvg.hu perrcről percre tudósítása is. Zárásként a "parlamenti szelfibajnokság" fotóival búcsúzunk.
Kövér László házelnök az igazságügyi bizottságot jelölte ki az ülésnap egyik utolsó intézkedésenként arra, hogy foglalkozzon a Karácsony Gergely főpolgármester által indított népszavazási kezdeményezésekkel. A hvg.hu is írt róla, hogy mivel senki nem támadta meg a bíróságon a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) március 9-i határozatát, amellyel megállapította, hogy az ellenzéki összefogás által támogatott népszavazási kérdésekre összegyűlt a minimálisan előírt 200-200 ezer érvényes támogató aláírás, így nincs jogi akadálya a referendum kiírásának. A két kérdés:
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi LXXXI. törvényt?
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 270 nap legyen?
Az NVB elnöke az előírások szerint megküldte a referendumok elrendeléséhez szükséges átiratot az Országgyűlésnek, ezt készíti majd most elő az igazságügyi bizottság. Csakhogy a menetrend nem lesz olyan sima, mivel mint arról a hvg.hu is beszámolt, mikor már úgy látszott, hogy nincs akadálya a Karácsony által kezdeményezett népszavazás kiírásának, két magánszemély az Alkotmánybírósághoz fordult. A testület pedig elvileg éppen e heti ülésén, elvileg május 3-án kedden foglalkozna a beadványokkal, bár nem biztos, hogy aznap dönt is róluk.
Varga Judit azt javasolta az Alkotmánybíróságnak, kaszálják el Karácsony egyik kérdését
Az Ab teljes ülése kedden tárgyal az álláskeresési járadékról, de nem biztos, hogy rögtön dönt. Már úgy látszott, hogy nincs akadálya a Karácsony Gergely által kezdeményezett népszavazás kiírásának, majd két magánszemély az Alkotmánybírósághoz fordult.
Érdekesség, hogy bár Kövér László házelnök felajánlotta Orbán Viktor felkért miniszterelnöknek, hogy ha akar, beszélhet az alakuló ülés végén az Országgyűlés előtt, de a kormányfő jelezte, hogy köszöni nem, majd talán egy más alkalommal élne a lehetőséggel.
Meghiúsultak a Mi Hazánk politikusának, Novák Elődnek a vágyai, aki az Országgyűlés egyik legfontosabb bizottságának, a nemzetbiztonsági bizottságnak az elnöki posztját szerette volna megkapni. Kövér László házelnök azonban nem őt, hanem a jobbikos Sas Zoltánt javasolta, akit az Országgyűlés többsége meg is választott.
Nem a Mi hazánk kapta a nemzetbiztonsági bizottság vezetését
Novák Előd is szeretett volna elnök lenni az egyik legfontosabb, és mindig ellenzéki vezetésű nemzetbiztonsági bizottságában, de Kövér László javaslatára a jobbikos Sas Zoltánt választották meg helyette.
Befejeződött a szavazás Kövér László előterjesztése alapján a frissen megalakult parlamenti bizottságok vezető tisztségeibe, vagyis elnöknek és alelnököknek. A lista a házelnök előterjesztése alapján itt böngészhető.
Szintén kizárólag Kövér László személyijavaslat-listájára lehet szavazni – egyenként mennek végig a névsoron, bizottságonként külön szavaznak az alelnökökről és az elnökről.
Az Országgyűlés 161 igen szavazattal egyhangúlag létrehozta a Kövér László házelnök előterjesztése szerinti parlamenti bizottsági struktúrát, ez a voksolás egyúttal a bizottsági tagokról szóló szavazás is volt. A bizottsági struktúrát és a tagokat az itt olvasható Kövér-előterjesztés tartalmazza.
Közben véget ért a szünet, amelyről visszatérőben Kövér László házelnök jelezte: a Házbizottság meghallgatta Mátrai Márta egyedüli háznagy-jelöltet, majd szavazásra bocsátotta a személyéről szóló döntést. Eszerint Mátrai Márta 145 igen szavazatot kapott a nyílt szavazáson, ezzel ismét őt választották háznagynak.
A szünet után az Országgyűlés háznagyáról szavaznak a képviselők, a pozícióra ismét Mátrai Mártát javasolja Kövér László házelnök. A háznagy egy korábban működő, 2013-ban újjáélesztett, csupán protokolláris szerepkör, amit úgy magyarázhatnánk, mint a házelnök általános helyettese, akinek politikai jogköre és szerepe nincs – azt a feladatot láthatja el, amit Kövér a saját döntése alapján rábíz. A pozíciót annak 2013-as visszavezetése óta Mátrai Márta egykori fideszes képviselő töltötte be és most ismét újrázhat.
Egészen érdekes ülésrendet hozott az új parlamenti ciklus az ellenzéki térfélen. Az ülésről készült egyik fotón jól látható, hogy az egyik sorban az ellenzéki paletta két átellenes felén politizálók ülnek a két szélen: Toroczkai László, a MI Hazánk frakcióvezetője és Gyurcsány Ferenc, a DK frakcióvezetője. Kettejük között nincs talán még 3 méter távolság sem. Bónusz: pont középen ül kettejük között a Jobbikot jobbszélről középre lavírozó Jakab Péter frakcióvezető.