Itthon Domány András 2022. május. 06. 12:45

Az Ab szerint közéleti vitában szabad csicskának és böszmének nevezni az ellenfelet

Domány András
Szerzőnk Domány András

Az Alkotmánybíróság Schanda Balázs vezette tanácsa két vidéki politikus vitájának ügyében döntve megsemmisítette a panaszost rágalmazásért elmarasztaló ítéleteket.

Két, Sümeg és Tapolca környékén ismert helyi politikus elfajult nyilvános vitája került az Alkotmánybíróság elé. A több bírói fórumot is megjárt ügy úgy kezdődött, hogy a korábban jobbikos, később Fenyvesi Zoltánnak, a tapolcai választókerület eddigi fideszes országgyűlési képviselőjének jobbkezeként emlegetett, politikai ellenfelei által egyébként szintén nem kímélt Szakonyi Balázs a sümegi helyi választás után azt írta a kudarcot vallott Németh Szabolcs szocialista alpolgármester-jelöltről: „jól összehordta a szél az ellenzéki szemetet az önkormányzati választásra. … Szerencsére Sümeg kisöpörte a szemetet.”

Ezután Szakonyi a közösségi oldalán megosztotta a Pesti Srácok cikkét, amely egy korábbi büntetése miatt „börtönszocialistának” nevezte Némethet, ő pedig valaki másnak a Facebook-oldalon közzétett bejegyzéshez azt kommentelte, hogy „Velem is szórakozik álprofil alól ez a gyáva szocicsicska”;

ezzel a böszme Szabolcs gyerekkel együtt”.

A bíróságok három szinten foglalkoztak azzal, hogy a „csicska” és a „böszme” szó sértő-e, és hogy becsületsértés vagy rágalmazás történt. Végül harmadfokon rágalmazásért marasztalták el Szakonyit, és egy év próbára bocsátották, ami nem számít ugyan büntetésnek, de mégiscsak azt jelenti, hogy elkövette a bűncselekményt. Németh Szabolcs ezt büszkén nyilvánosságra is hozta.

Ezután fordult Szakonyi az Alkotmánybírósághoz, mert szerinte az ítéletek megsértették alkotmányos alapjogát, a véleménynyilvánítási szabadságát. Az öt alkotmánybíró egyetértett ezzel. Az ítéletek megsemmisítését azzal indokolják, hogy aki elindult egy önkormányzati választáson, és általában is gyakran megnyilvánul helyi közügyekben, az akkor is közszereplő, ha veszített az önkormányzati választáson.

Az indoklás szerint „Ha tehát egy választást követően, a meg nem választott jelölttel szemben, a jelöltségére tekintettel fogalmaznak meg kritikát, akkor azokat nem a véleménynyilvánítás szabadságának általános mércéi szerint, hanem a közügyek vitájában véleményt formáló közéleti szereplőkre irányadó, magasabb tűrési kötelezettséget megkövetelő szempontok szerint kell elbírálni.”

Hirdetés