Itthon HVG 2022. május. 04. 17:25

Gerald Knaus: „Nem lesz, aki Orbánt segíti”

Az EU sikeresen leválasztotta a magyar ügyet a lengyelről, így a két kormány már képtelen egymást megvédeni – mondja Gerald Knaus, az Európai Stabilitási Kezdeményezés alapítója. Szerinte Orbán a háborús politikájával a barátait is elidegenítette.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Hiába szavazta meg a magyar kormány is az Oroszország elleni összes Európai Uniós szankciót, Gerald Knaus szerint ennél alapvetőbb dolgokban van problémája Orbán Viktorral az EU-nak. „Sok kormányban látják úgy, hogy Orbán egy olyan válságban áll a rossz oldalon, amely Európa létét fenyegeti. És ezen az új hidegháborún nincs mit félremagyarázni, hiszen mindenki látta, mi történt február 24-én. A másik különbség a német érdekérvényesítéssel szemben, hogy Magyarország az unióban nem egy jelentős tagállam. Az lehet, hogy végül a gázembargóra más országok érdekei miatt nem kerül sor, de ez nem jelent könnyebbséget a jogállami eljárás során. Nem lesz, aki Orbán segítségére siessen” – jelentette ki Knaus a HVG-nek adott interjújában.

A politikai megfigyelő szerint ennek ellenére „nyilván fennmarad a Lengyelország és Magyarország taktikai szövetsége a 7-es cikkely szerinti eljárás kapcsán, hiszen ettől kölcsönösen meg tudják védeni egymást. Lengyelország azonban már jóval kevésbé érdekelt a jogállami mechanizmus elleni harcban, hiszen egyértelmű, hogy Varsóval szemben nem fogják alkalmazni.” Knaus kiemelte, hogy sorsdöntő jelentőségűnek tartja, hogy a „Bizottság eltérő stratégiát választott a két országgal kapcsolatban, és ezzel leválasztotta őket egymásról”.

A teljes interjút elolvashatja a csütörtökön megjelenő HVG-ben, illetve a hvg360-on.


Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.