Gattyán György Megoldás Mozgalmának 108 millió forintot kell visszautalnia az államnak. Kispártok egyéni jelöltjei és néhány független induló sem tudott ellenállni az ingyenpénznek, amit a többségük a gyenge eredménye miatt most fizethet vissza. Gődény György pártja csaknem 600 milliós kampánytámogatásra lett volna jogosult, de direkt nem vette fel.
Május elsejéig, az április 3-i választás eredményének jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kell visszafizetniük a pártoknak a fel nem használt, illetve a listájuk vagy jelöltjük gyenge szereplése miatt visszajáró állami kampánytámogatást. A korteskedésre költhető “ingyenpénz” idén kevesebb potyázót, kamupártot vonzott, mint 4 éve, részint azért, mert az igazán nagy pénzt az országos listát állító jelölő szervezetek kapják, az országos listaállítás feltételei pedig jelentősen szigorodtak – ez kényszerítette közös indulásra a hat ellenzéki pártot is.
Mindenki belemarkolhat a közösbe
A pártok kampányához az állam bőkezűen hozzájárul az adófizetők pénzéből: minden pártot és jelöltet anyagilag támogat abban, hogy önmagát népszerűsítse. Minden egyéni választókerületi jelölt kap a saját kampányára 1,18 millió forintot kincstári kártyán, amiről készpénzben nem vehet fel pénzt. Bizonyos esetekben ezt a pénzt azonban utóbb vissza kell fizetni az államnak: akkor, ha a jelölt nem szerzi meg az adott választókerületben a voksok legalább 2 százalékát.
Minden, listát állító párt is kap támogatást. Attól függően, hogy hány egyéni választókerületben állít jelöltet, a pénzt százalékosan számolják ki az összes, 199 mandátum és az egyenként 5,9 millió forint szorzatából adódó 1,176 milliárd forintos alapösszegből. Ha a listaállításhoz minimálisan szükséges 71 egyéni jelöltje van egy pártnak (a közös listát állító pártok egynek számítanak) akkor ennek az összegnek a 40, legalább 80 jelöltnél már az 50, 106 jelöltnél pedig a 60 százalékát folyósítja az állam. Itt is van visszafizetési kötelezettség, ha a lista nem szerez 1 százaléknyi szavazatot.
A legnagyobbak 831 milliót kaptak
A Fidesz–KDNP és a hatpárti ellenzéki összefogás a maximális összegre volt jogosult, mivel országos listát is állítottak, és mind a 106 egyéni körzetben indítottak jelöltet. Eszerint megkapták a maximális 60 százalékos listás pénzt, ami 706 millió forint, plusz a 106 egyéni jelölt 1,18 milliójából összejött további 125 milliót, ami összesen 831 millió forint. Mivel a Fidesz–KDNP listán 54 százalékot, az ellenzék pedig bő 34 százalékot ért el, és minden jelöltjük jobban szerepelt egyéniben a 2 százalékos küszöbnél, sem a jobboldalnak, sem az ellenzéki szövetségnek nincs visszafizetési kötelezettsége.
Szintén nem kell visszafizetnie állami kampánypénzt a parlamentbe frissen bejutó Mi Hazánknak sem. A 102 egyéni jelöltjük után járó 588 milliós listás összeget nem kell visszafizetni, mivel nemcsak az 1 százalékot, hanem a parlamentbe jutási 5 százalékos küszöböt is meghaladták. Továbbá minden egyéni jelöltjük is jobb eredményt ért el, mint 2 százalék, így az egyéni, összesen 120 milliós kampánypénzt sem kell visszafizetniük – tudtuk meg Novák Elődtől, a párt alelnökétől.
Gődény óvatos volt, mégis tartozik
A 79 egyéni jelölttel országos listát állító Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) társelnöke, Kovács Gergely a hvg.hu-nak azt mondta, az ez alapján járó 470 milliós listás támogatást felvették, és mivel 3,3 százalékot értek el, nincs visszafizetési kötelezettségük, de a keretből mintegy 20 millió megmaradt, azt természetesen visszaküldik. Az egyéni jelöltjeik vegyesen szerepeltek: volt olyan körzet, ahol 4-5 százalékot szerzett a jelöltjük, de olyan is, ahol 2 százalék alatt teljesített. Mégsem kell egyéni kampánypénzt visszaadniuk, mert egyik egyéni jelöltjük sem vette fel a neki járó 1,18 milliót.
Épphogy megvolt a listás 1 százaléka a Gattyán György milliárdos vezette, választáson most először induló Megoldás Mozgalomnak (MEMO). A párt országos listája alig 59 ezer szavazatot kapott, ami 1,05 százalékos eredmény, vagyis 2807 szavazaton múlott, hogy végül nem kell visszafizetniük a 99 egyéni jelölt alapján számolt összesen 588 milliós listás pénzt. A MEMO-nál a hvg.hu-t arról is tájékoztatták, hogy az egyéni jelöltjeik közül a 99-ből mindössze 7-en értek el 2 százaléknál jobb eredményt, így a többiek összesen 108 milliónyi egyéni kampánytámogatását visszafizetik.
A járványszkeptikus gyógyszerész, Gődény György nevével fémjelzett Normális Élet Pártja (NÉP) 79 egyéni jelölttel országos listát állított, de csak 0,7 százalékot ért el. Az ő listás pénzük 470 millió forint lett volna, csakhogy Gődény a hvg.hu-nak elmondta, ezt fel sem vették. Nem kértek az egyéni jelöltek összesen 93 milliós kampánytámogatásából sem, mert “nem akartuk, hogy csak a pénzre hajtó kamupártnak tartsanak”. Arra a kérdésre, hogy a 2018-as választáson pont ilyennek tűnő Közös Nevező párt nevében vezető tisztségviselőként visszafizette-e a mintegy 153 milliós tartozást az államnak, azt mondta, “apránként vonja a NAV, nem tudom, mennyi van még belőle”.
Miről ismerhetjük fel a kamupártokat, és mi a céljuk, ha nem a jó választási szereplés?
Hiába küzd hangosan a Fidesz a kamupártok ellen, valójában nem nehezítette meg túlságosan sem az indulásukat, sem azt, hogy adóforintok százmillióit éljék fel könnyedén - valójában egyik sem az érdeke. Így a tavaszi választáson is biztosan lesz néhány versenyző. De hogyan szűrhetjük ki őket a versenyből?
Szanyiék inkább nem is markoltak
Állami kampánypénz a listát nem állító, csak egyéni jelöltekkel bizonyos körzetekben elinduló kisebb pártoknak is jár. Mint azt a hvg.hu megírta, hét ilyen párt volt összesen 58 jelölttel. Közülük a visszafizetési határnak számító 2 százalékot senki nem érte el, sőt az 1 százalékot is csak egy valaki. Az 58-ból a legtöbb, 49 jelöltet állító ISZOMM-Munkáspárt szövetség csaknem 58 milliónyi egyéni kampánypénzt kellene visszafizetnie, de Szanyi Tibor ISZOMM-alelnök a hvg.hu-nak elmondta, hogy egy fillért sem vettek fel, “nem kívántunk közpénzt felmarkolni, szemben az ál-ellenzékkel”.
Szanyi Tibor: A mostani eredményünk egy cövek
Szanyi Tibor, az ISZOMM (Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom) alelnöke egyéniben 0,71 százalékot szerzett a XVI. kerületben. Azt mondja, ezt szinte nulla pénzből érték el. Arról is beszélt, hogy szerinte három ellenzéki mítosz megdőlt.
Ugyanígy nem vette fel a neki járó 1,18 milliós egyéni jelölti kampánypénzt a Liberálisok egyetlen egyéni jelöltje. A Győr-Moson-Sopron 3-as körzetben 152 szavazattal mindössze 0,32 százalékot elért Szabadai Viktor a hvg.hu-nak elmondta: direkt nem is kampányolt, hiszen indulásának csupán “technikai oka” volt: a párt önállóan 2018-ban nem indult, és ha két egymást követő választáson nem szerepel jelölő szervezetként egy párt, akkor hivatalból törlik, a Liberálisok ezt így elkerülték.
Volt, aki alig költött, más fel se vette
A listát nem állító pártok 58-as egyéni jelölti mezőnyében számszerűen a legtöbb, 624 voksot kapó Lőrincz László eredménye is csupán 0,84 százalékhoz volt elég Pest megye 5-ös választókerületében, így a Valódi Demokrata Párt jelöltjének vissza kell fizetnie a pénzt. A DK-ból egykor kilépett politikus, Göd alpolgármestere a hvg.hu-nak elmondta: sokkal jobb eredményre számított, előzőleg fel is vette az 1,18 milliós kampánytámogatást, de nem sokat költött belőle, és természetesen visszafizeti.
Íme a választás legnagyobb vesztesei, akik még a vigaszághoz is kevesek voltak
Országos listát nem tudtak állítani, de legalább egy egyéni jelölttel nekifutottak a választásnak - hét ilyen párt, pártszövetség volt, némelyik a saját túlélése érdekében indított csak el egyetlen jelöltet április 3-án. A pártok 58 egyéni jelöltje összesen 11051 szavazatot szedett össze - egyenként többségében jóval kevesebbet, mint ahány ajánlást gyűjtöttek.
Nemcsak a pártok egyéni jelöltjei, hanem a függetlenként induló egyéni jelöltek is megkapták az 1,18 milliós egyéni kampánypénzt, ha igényt tartottak rá. Mint a hvg.hu-nak elmondta, Hajdu Mária például nem vette fel a pénzt. A hegyvidéki önkormányzati képviselő az LMP-ből való kilépése után a billegőnek tartott fővárosi körzetben, Budapest 3-ban indult el függetlenként a fideszes Fürjes Balázs, az összellenzéki Hajnal Miklós és a kutyapártos Kovács Gergely mellett. Hajdu 680 szavazatot szerzett, ami 1,3 százalékos eredmény, és emiatt vissza kellene fizetnie a pénzt – ha felvette volna.
Hajnal Miklós: Nem az a politikus vagyok, akinek miniszterelnöki ambíciói lennének
„Fegyelmezett csapatjátékos vagyok, a reflektorfénynél nekem fontosabb a közösség" - mondja az alakuló országgyűlés legfiatalabb, 27 éves, momentumos képviselője. Elárulja, mondható-e pártja liberálisnak, és hogy el tud-e képzelni olyan pillanatot, amikor bedobná a törülközőt. HVG-portré.
Régen minden jobb volt, a lenyúlás is
Az évről évre az inflációval indexáltan egyre nagyobb összegű állami “ingyenpénz” még mindig sokak fantáziáját megmozgathatja, de 2022-ben már nehezebb volt ezekre “rárepülni”, leginkább a 2020-as törvénymódosítás miatt, amely a korábbi 27 helyett már 71 egyéni jelölthöz kötötte az országos listát. Ezúttal csak 6 párt volt a listás szavazólapon, szemben a 2018-as 23 párttal. Akkor például listát állított a már említett, Gődény-féle Közös Nevező mellett az Összefogás Párt is, amelyik aztán 306 milliós állami kampánypénzt nem fizetett vissza. Ennek vezető tisztségviselője, Szepessy Zsolt egykori monoki polgármester volt, aki körül egész kamupárt-hálózatot tárt fel a hvg.hu.
Könnyen szerzett százmilliók - az államban nyugodtan bízhatnak Gődény és társai
Közeledik a 2022-es választás, de még a 2018-as után is 2,1 milliárd forintot próbál behajtani az állam azoktól a pártoktól, amelyek nem érték el akkor az 1 százalékos eredményt és emiatt vissza kellene fizetniük a kampánytámogatást. Köztük van az ezzel már 2014-ben megbukó, de azóta más miatt elítélt egykori monoki polgármester, Szepessy Zsolt, valamint a járványveszélyt tagadó Gődény György pártja is.
Pedig már a 2018-as választáson is élt az a szabály, amely 1 százalék alatti listás szereplés után visszafizetési kötelezettséget írt elő, bár az elhúzódó bírósági ügyek és a behajthatatlan, pártonként akár több százmilliós hátralékok is jelzik, hogy a jogsértés szankcionálása nem túl hatékony. Ráadásul hiába felelnek elvileg a pártok vezetői is személyes vagyonukkal a visszafizetésért, ha papíron nincstelenek. Könnyen kijátszható az a szabály is, hogy olyan pártot nem vesznek nyilvántartásba, amelynek vezetője tartozást felhalmozó párt vezető tisztségviselője volt: a Közös Nevező pártot 2018-ban Gődény vezette, de az új formációt, aminek idén a listavezetője volt, más vette a nevére.