Kamerát és egy mikrofont találtak az érdi alpolgármester irodájában egy izzóba szerelve. Csőzik László ellenzéki polgármester szerint valaki profi munkát végzett, de nem tudja, hogy a Pegasus-botrányhoz lehet-e köze a megfigyelésnek, vagy helyi riválisaik tyúkszemére léptek az utóbbi időben feltárt korrupciós ügyekkel. Azt sem zárja ki, hogy valaki házon belülről hallgatta le. Interjú.
Lehallgató és megfigyelő berendezést – kamerát és mikrofont – találtak általános helyettese irodájában egy ledes spotlámpában – erről osztott meg fotókat Facebook-oldalán Csőzik László, Érd ellenzéki polgármestere, aki rendőrségi feljelentést tett az ügyben.
Posztjában azt írja, a szobában zajló eseményeket vevő kémkamera az ott lévő számítógép felett volt, az azon megadott jelszavakat is felvehette. „Borzalmasan szomorú ez az eset, mert 33 évvel a rendszerváltást követően ilyesminek nem lenne szabad megtörténnie. De hogy őszinte legyek, az elmúlt évek megfigyelési botrányai – különösen a Pegasus-szoftver bevetése – után engem már semmi nem lep meg” – fogalmaz posztjában.
Csőzik László az eset után nyilatkozott a hvg.hu-nak.
hvg.hu: Hogyan reagált, amikor megtalálták a lehallgató-megfigyelő berendezést?
Csőzik László: A Pegasus-botrány óta figyelünk erre jobban, velünk van az érzés, hogy bármikor lehallgathatnak minket is, talán meg is tették. De amikor az ember a legközelebbi kollégája irodájában az íróasztal felett elhelyezett LED-izzóban azt látja, hogy ott van egy kamera és egy mikrofon, akkor lefagy.
Dermesztő, ez az érzés borzalmas. Nem azért, mert bármi félni valónk lenne, hogy miket mondtunk, én is próbálom úgy élni az életem, hogy akár egy webkamera is jöhetne velem. Hanem a tehetetlenség miatt.
Hogy kik, mikor és milyen céllal helyezhették el oda, nem tudjuk, csak a tudat van meg, hogy valakik vizsgálnak, figyelnek vagy figyeltek minket. Ráadásul olyan szögben van ez az izzó, hogy pont rá lehet látni a klaviatúrára, szinte alatta van. Akár egy kódbevitelt is simán rekonstruálni lehetett így.
hvg.hu: Ki ez az általános helyettes és mikor észlelték a kamerát?
Cs. L.: A múlt héten. A szobát és a polgármesteri titkárságot úgy kell elképzelni, hogy van egy közös rész és három szoba. A középsőről beszélünk, nem az enyémről, az alpolgármesteréről. Mindenhol a mennyezetben a mennyezetbe két tucatnyi spotlámpa van beépítve. Az egész két körülmény miatt lett gyanús. Egyrészt egyszerre égett két, majdnem egy soron lévő LED-izzó, de az egyik csak részlegesen húnyt ki és rendkívül furcsa fényben kezdett mutatkozni.
hvg.hu: Ez miért lett gyanús?
Cs. L.: Én voltam védőügyvéd, láttam ezt-azt. Annyira nem volt gyanús, hogy fékevesztetten meneküljünk, de azt elhatároztuk – még viccelődve –, hogy adjuk oda egy biztonsági szakembernek, aki kézhez is vette.
Majdnem el is felejtkeztem róla, míg rá két napra Messengeren érkezett meg egy fotó, amin egy szétszerelt LED-izzó látható, benne egy kamera.
Megmutattuk egy másik szakértőnek is, mert az volt az információnk, hogy egy ilyen kütyüt bárki meg tud vásárolni, akár az eBay-en is hozzáférhető egyszerű, amatőr szerkezet. Viszont mindkét ember azt mondta, hogy komolyan kell venni. Ugyanis egyrészt valószínűleg működött, és ahogyan beszerelték, az profizmusra vall.
hvg.hu: Mikor cserélték ezt a lámpát? Lehet-e tudni, mikor került oda?
Cs. L.: Sajnos nem tudjuk, nincs semmi fogódzónk. Mondok két szélsőséget. Az egyik, hogy ez már ott volt az elmúlt ciklusban is.
hvg.hu: Nem kellett benne izzót cserélni sem?
Cs. L.: Eddig nem. Hogy mikori, ezt nem tudjuk, három-öt éves is lehet akár. A másik szélsőség, ami szintén nem kizárt, hogy egy hónapja tette be valaki. Arra is csak feltételezés van, hogy valószínűleg a Wi-Fi rendszeren keresztül küldte ki a jelet.
hvg.hu: Azt viszont le lehet ellenőrizni, hogy arra milyen eszközök csatlakoztak rá.
Cs. L.: Igen, ezt nem néztük még meg, mert onnantól, hogy komolyra fordult a dolog, én szóltam a rendőrségnek. Megtettem a feljelentést, lefoglalták bűnjelként ezt a LED-izzót és igazságügyi műszaki, illetve informatikai szakértők kapnak most megbízást, hogy átnézzék. Azokra keresik a választ, amiket ön is kérdezett, hogy mikor tehették ki, mennyi időn keresztül működött, milyen elven és hova továbbította a jelet.
Két variáció van. Vagy egy internetes hostingot (kiszolgálót – a szerk.) használtak, tehát van még 50 méteres körzetben valahol egy fogadóállomása. Vagy a Wi-Fi-rendszer jeleit használta arra, hogy továbbítsa az anyagot. Most még körbenézünk, hogy nincs-e valahol olyan kütyü, ami hosting berendezésként felküldhette a felhőbe a jelet.
hvg.hu: Pontosan hova volt beleépítve?
Cs. L.: Az izzó testében volt. Ki is töltötte azt a helyet. Nem lehetett látni. Az izzó felületén – ahogyan a fotókon látszik – van a közepén egy pötty és három, egy központú kör. Ezek közül nem égett ki mindegyik kör, amelyik megmaradt, furcsán világított és ezek közül az egyikben az egyik fej az magának a kamerának a feje volt.
Nagyon pici volt, a beszerelése is mutatja, hogy itt profik járhattak el.
És emellett volt még egy mikrofon.
hvg.hu: Az interjú elején is a Pegasus-botrányra utalt. A kormánypártot sejti a megfigyelés mögött?
Cs. L.: Én egyelőre semmilyen feltételezéssel nem élek, nem tudhatjuk. Ügyvéd voltam, szabatosan úgy fogalmaznék: semmilyen adat nem áll rendelkezésre, ami alapján bármilyen következtetést le tudnánk vonni.
Nyilván a politikai logika alapján azt lehet mondani, hogy ránk volt valaki kíváncsi az ellenoldalról, de ugyanilyen elméletet fel tudnék arra is állítani, hogy az előző ciklusban voltak belső politikai forrongások is, lehet, hogy valami belső ellenség.
Semmit sem lehet kizárni.
hvg.hu: Lehet, hogy valaki házon belülről szerelte fel?
Cs. L.: Nem tudhatjuk. Az első, ami az emberben felmerül, hogy kivel tudja összefüggésbe hozni, de nincs konkrét ötletünk.
Az is lehet, hogy az összes ellenzéki polgármester szobájába valaki telepített ilyet, nyilván a kollégák most megnézik majd.
Ügyesen volt implikálva, az biztos, az a két ember, aki látta és ért hozzá, azt mondta, hogy nagyon nagy valószínűség szerint ezek működtek. De, hogy mikortól meddig, arra nem tudtak adni tippet.
hvg.hu: Értem, hogy nem nevez meg senkit. De a fejében sincs néhány gyanúsított?
Cs. L.: Két elméletet tudok felállítani magamban. Az egyik köthető az előző érához – amihez semmi közünk, nem is akarok erre részletesen kitérni. A másik, hogy amikor nyertünk, komoly érdekeket sértettünk egzisztenciálisan. Az előző vezetés bukásában a korrupciógyanús ügyek nagy szerepet játszottak. Ilyet, miután a városházán átvettük az irányítást, többet is találtunk, számos feljelentést tettünk és átfogó vizsgálatok indultak.
Elképzelhető, hogy valamilyen módon köze van az óvodabotrányhoz, amit fél éve kezdtünk el felgöngyölíteni.
hvg.hu: Ott mi történt?
Cs. L.: Itt az előző korszak alpolgármesterének a rokona kapta meg az összes óvodai közbeszerzést – bővítések, felújítások, építések –, több mint egymilliárd forint értékben tucatnyi közbeszerést nyert el. Az egyiknél észleltek egy kartellt és hetvenmillió forint visszafizetésére kötelezték a városunkat.
Ennek kapcsán múlt ősszel elindítottam a legszigorúbb, legalaposabb vizsgálatokat, amelynek az eredménye az a feljelentés, amivel hamarosan kész is vagyunk. Az ügy egyes részleteit már egy hónapja nyilvánosságra hoztam. Ha közeli fogódzót keresünk, lehet, hogy ez játszott közre, valaki talán arra lehetett kíváncsi, hogy mit tudunk.
hvg.hu: Gondolom, az épület ezen részébe akárki nem mehetett be izzót cserélni. Vizsgálják, ki járhatott az inkriminált helyen?
Cs. L.: Állandó portaszolgálatunk van, az irodát zárjuk, de nem zárható ki, hogy mégis bejutott valaki. Nyitott ház vagyunk, folyik az ügyfélfogadás, és az erre szakosodott specialisták, ha akarják, meg tudják oldani, hogy bejussanak, nincsenek kétségeim.
hvg.hu: Akkor nem is próbálják meg kivizsgálni?
Cs. L.: Elkezdjük vizsgálni nyilvánvalóan, az első, hogy a hosting állomást keressük.
De én nekem nincsenek vérmes reményeim. Nincs belső kamerahálózatunk.
A rendőrségben bízom és hogy a működési mechanizmusa kiderül ennek a szerkezetnek.
hvg.hu: A rendőrség válaszolt már a feljelentésre?
Cs. L.: Nekünk még nem. Ők igazságügyi informatikai és hírközlési szakértőt fognak minden bizonnyal kirendelni. Ahol én várok eredményt, az az, hogy ha megvan a működési elve a rendszernek és sikerül elkapni a SIM-kártyát vagy a Wi-Fi jeleit, azon keresztül eljuthatunk oda, hogy kinél landolt a kép és a hang.
hvg.hu: Átnézték a többi izzót?
Cs. L.: Igen, az összeset megnéztük, szétcsavaroztattuk, de nem volt másikban.
hvg.hu: Ha a monitorra is rálátott, lecserélték a jelszavakat?
Cs. L.: Mindenképpen. Beszélek az informatikusokkal, hogy a lámpában talált kamerától fél méterre található wifi-routert átvizsgálják, hogy azt igénybe vette-e valaki, rekonstruálható-e, hogy hogy funkcionált ez a szerkezet.
Egyelőre még az események hatása alatt vagyunk, ez elég kemény dolog.
hvg.hu: Ha mások is érintettek lehetnek, egyeztet polgármester kollégáival erről?
Cs. L.: Igen. A közleményünket eljuttatom a Magyar Önkormányzatok Szövetségének és a Szabad Városok Szövetségének. Tudtommal – bár országos politikai összefüggések nélkül – négy kisebb, ehhez hasonló eset történt az elmúlt években országosan.