A magyar kormányfő az állami rádióban arról beszélt, hogy azért nem kívánatos a légtérzár, mert az lényegében légiháborút jelent.
A NATO lemásolta szó szerint a magyar álláspontot – mondta Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap reggel a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában. „A főtitkár közölte: a NATO nem küld katonákat és nem szállít fegyvert Ukrajnába és semmilyen formában nem akar részt venni ebben a konfliktusban” – jelentette ki.
Szerinte azonban ez csupán azt jelenti, hogy a NATO nem indít ilyen akciókat, de mivel a hadseregei nem sajátok, hanem az egyes országoké, a tagállamoknak nincs megtiltva, hogy ezt megtegye. „Itt már az álláspontok különbözőek” – emelte ki, megismételve azt a kormányzati álláspontot, mely szerint „ki akarunk maradni a konfliktusból”. „Mindenki tegye, amit jónak lát, de a NATO mindannyiunk közös nevében nem fog ilyen akciókat végrehajtani” – summázta a kormányfő.
Arra a kérdésre, hogy mi a gond a lengyel békemisszióval, a válaszát úgy kezdte: hogy nincs béke. „Békefenntartókat akkor lehet küldeni valahova, ha legalább tűzszünet van, tehát éppen nem lőnek egymásra a felek. Akkor van mit fenntartani” – tette hozzá, de mivel nincs béke, úgy látja, Ukrajnába legfeljebb „béketeremtő erőket lehetne küldeni”, ez viszont részvételt jelent a harcokban, amit senki sem akar – mondta Orbán.
„Ha valaki lelövi valamelyik harcoló félnek a légi eszközeit, azzal már benne is találta magát a háborúban” – mondta arról, hogy a légtérzár megvalósításához erre lenne szükség.
„Aki légtérzárat akar, az azt mondja, hogy vállaljunk légi háborút az ukrán-orosz háborúban. Ez szerintem egy tragikus döntés lenne”
– fogalmazott. Szerinte az uniós szankciókhoz egyetértés kell, ha valamelyik ellen az egyik tagállam tiltakozik, akkor azt lehúzzák. „Mi is szoktuk ezt csinálni” – mondta a büntetőintézkedések kiterjesztéséről az orosz energiaszektorra. A magyar miniszterelnök ugyanakkor arról beszélt, a németek és az osztrákok „szinte azonos helyzetben vannak, mint mi” – azaz ők is ellenzik az energetikai szankciókat, attól félve, hogy azzal túl sokat ártunk önmagunknak.
„Ők is úgy vannak, hogy ha nem jön orosz gáz, vagy orosz olaj, akkor megáll a német vagy az osztrák gazdaság” – jelentette ki. Szerinte nem arról van szó, hogy kicsit drágább lenne a gáz ellenkező esetben – amire „készen állnánk” –, hanem vagy jön vagy nem. Orbán Viktor elmondása alapján az idehaza felhasznált kőolaj több mint 60%-a ugyanis csak Oroszországból szerezhető be, mert a finomítóink erre a típusra vannak kifejlesztve, átállítani pedig több év lenne, a gázzal kapcsolatban 85%-os adatot hangoztatott.
„Amit az ukránok kérnek, az nem más, minthogy teljes egészében állítsuk le a magyar gazdaságot. Veszítsünk el megint éveket a fejlődésünkből és essen vissza a magyar gazdaság színvonala oda, ahol 8-10, vagy ki tudja, hány évvel ezelőtt jártunk”
– fogalmazott, mert szerinte ezzel gyárakat kellene bezárni és nőne a munkanélküliség, „nem kicsit, nagyon”. Elmondása szerint egyébként mindent megtesz, hogy segítsük a megtámadott ukránokat. „Spongyát azokra a vitákra, hogy hogy bántak a kisebbségeinkkel, ez most egy ilyen drámai helyzetben másodlagos. Nem felejtjük el, de másodlagos” – fogalmazott, de szerinte „azt nem kérhetik, hogy tegyük tönkre magunkat az ő kedvükre”.
Arról, amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök név szerint megszólította, azt mondta, hogy ezt a többi, vele egyet nem értő vezetővel is megtette „elég véres hangon”. Szerinte az európai politika nagy része megrendezett jelenetekből áll, ez is ilyen volt, de ettől még komolyan kell venni.
„Én azzal a tudással élek, amit a jog világában gyűjtöttem össze, aki színész, az meg azzal a tudással él és azzal dolgozik, amit színészként gyűjtött össze, ebben sem látok semmi rendkívülit”
– fogalmazott, hozzátéve, hogy szokatlan az ukrán elnök éles kommunikációja, de „a háborúnál szokatlanabb dolog nincs”. Szerinte az az ukrán érdek, hogy az oroszok erőfölényével szemben minél több országot belevonjon a háborúba, de neki a magyarok érdekeit kell nézni. Arról is beszélt, hogy abszolút számokban Lengyelországba, népességarányosan viszont hozzánk érkezett a legtöbb menekült.
„Több, mint öt százaléka a magyar népességnek, aki menekültként ide érkezett és mindenkit elláttunk” – tette hozzá. Szerinte a baloldallal van vitája arról, hogy az ukránok kérésének kell eleget tenni vagy úgy segíteni nekik, hogy ne haljon meg egy magyar ember sem a háborúban és ne tegyük tönkre a gazdaságot.
A „genderideológiát" emlegetve arról beszélt, hogy európai szinten is jelentős dolgok dőlnek el a magyar választáson, így amellett, hogy „visszamenjünk-e a Gyurcsány-korszakba", a választás tétje a béke és a biztonság kérdése is, melyet a kormányfő szerint csak a Fidesz tud megteremteni. Arról is beszélt a politikus, hogy egy lehetséges élelmiszerhiány a migrációval is összefügghet, mivel a kibocsátó országokat érinti.
Magyarországot pedig elmondása alapján úgy érinthetné, ha túl nagy mértékben felvásárolnák a hazai gabonát, ezért vezették be az állam elővásárlási jogát, melyről ő maga mondta el, hogy egy vitatott intézkedés. Az energia árát pedig szerinte már a háború előtt a klímakvótákkal az EU-s intézmények emelték, nem a piac . Ez az inflációra is hat és a háború miatt Orbán szerint fel kell függeszteni, de – mint fogalmazott –, ettől „epét hánynak Brüsszelben".