Riportjában párhuzamba állította a 2015-ös és a mostani menekültkrízist a brit napilap.
Közel negyedórás riportot forgattak a magyar–ukrán határ mellett fekvő Beregsurányban a The Guardian című brit napilap munkatársai és magyar közreműködőik. Elhangzik benne, hogy a 2015-ben meghozott bevándorlási Európa legszigorúbbjai közé tartozik, most azonban Magyarország – és főleg ez a hatszáz lelkes kistelepülés – az akkorinál is nagyobb menekültválság frontvonalába került.
Azt is megemlítették, hogy hét évvel ezelőtt a magyar kormány és média egy része a menekülteket migránsoknak nevezte, és azt terjesztette róluk, hogy veszélyt jelentenek az ország számára. Az egyik helybeli nyilatkozó, aki most az Ukrajnából menekülteknek segít, arról beszélt: nagyon jól tette a kormány, hogy akkor nem engedte be a migránsokat. „Ha itt lenne vagy 500-600 ezer migráns, ezek hová mennének szegények?” Nem sokkal később viszont már azt fejtegette, hogy az emberek mindenütt egyformák, legyenek bármilyen színűek.
A megszólított helybeliek azt mondták, ebben a helyzetben mindenképpen segíteni kell az érkezőket. „Inkább mi segítsünk egy hónapig, mint mirajtunk segítsenek egy napot, nem?” – tette fel a kérdést egy ott lakó nő.
Sok ott élő vesz részt a segítségnyújtásban. Egy férfi, aki nem szerette volna, hogy megmutatják az arcát, azt mondta, táppénzre ment, csak ezért. Egy másik, palacsintát sütő férfi arról beszélt a stábnak, hogy a megbékélés jegyében palacsintapartira hívta Vlagyimir Putyin orosz elnököt, a társa pedig azt mondta, jólesik látnia, ahogy a gyerekek eszik a palacsintát.
A stábnak a háború elől és a háborús területekről érkezett ukrán menekültek is beszámoltak a tapasztalataikról. „Tegnapelőtt éjszaka tudtunk kijutni a faluból, mondta. A mögöttünk haladó öt autót elpusztították. Nem tudom, mi miért menekültünk meg. Talán az angyalok védtek meg bennünket” – emlékezett vissza egy első nyelvként az oroszt beszélő nő, aki felrótta Moszkvának: azt mondják, azért érkeztek, hogy megvédjék az orosz anyanyelvűeket a szélsőjobboldaliaktól, de nem ez történt.
Egy másik, Odesszából érkezett, szintén oroszul beszélő nő ugyanakkor azt magyarázta, hogyan érintette őket az ukrán nyelvtörvény, amely megtiltotta, hogy az üzletekben vagy az iskolákban az oroszt használják.
A riport szerint a legtöbb menekült csak átutazik Magyarországon, ahol segélyszervezetek kerítenek számukra fuvart vagy ideiglenes szállást.
A felvételek bepillantást engednek a segítők és a menekültek kapcsolatába, mindennapjaiba. Egy ponton az egyikük Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyik videóüzenetét próbálta lejátszani a mobilján, ami előtt egy magyar kormányzati hirdetés indult el. „Egy reklám!” – mondta kínjában kacagva a nő.
A The Guardian stábja azt is megörökítette, amikor Beregsurányba érkezett George Pataki, New York állam korábbi kormányzója, a fideszes Tilki Attila, a terület országgyűlési képviselője, Herka István, Beregsurány polgármestere és Szalay-Bobrovniczky Alexandra kormányszóvivő. Utóbbi azt mondta Patakinak, hogy a menekülteket segítő szervezeteknek 8 millió eurót adott a kormány, amerikai pénz azonban még nem érkezett segítségként.