Az Alkotmánybíróság szerint a kötelező oltás nem eredményezett az indítványozók egészségügyi önrendelkezési jogába való aránytalan beavatkozást.
Az Alkotmánybíróság az egészségügyi dolgozók után az állami alkalmazottak esetében is kimondta: a kötelező Covid-oltás indokolt, nem aránytalan jogkorlátozás, tehát nem ütközik az Alaptörvénybe.
A Juhász Miklós vezette tanács egyszerre 12 panaszt utasított el, amelyeket kormányhivatalnokok, tanárok és más állami alkalmazottak adtak be az ősszel elrendelt kötelező oltás ellen. Az érvek ismerősek: az önrendelkezési jogot, az emberi méltósághoz és az egészséghez fűződő jogot korlátozza az előírás. „A kormány visszaélésszerűen kényszeríti a munkavállalókat a védőoltás felvételére, hogy az átoltottsági statisztikát növelje”. Van, aki az oltás felvételét az egészségügyi kockázatok miatt utasítja vissza, sőt emberkísérletnek nevezi a nem eléggé kivizsgált esetleges utóhatások miatt. „A dolgozó választásra kényszerül a testi integritáshoz fűződő joga és a megélhetéshez való joga között”, és a fizetés nélküli szabadság, illetőleg a munkahely elvesztése esetére a jogalkotó nem gondoskodott szociális védőháló megteremtéséről.
Az Alkotmánybíróság is hosszan idéz saját korábbi döntéseiből. Tudományos kérdésekben nem feladata állást foglalni, de „a ma meghatározó tudományos világkép alapján … az oltás alkalmas arra, hogy a járványt megfékezze, annak negatív társadalmi és gazdasági hatásait mérsékelje”. Itt „a közfeladatok hatékony ellátásához fűződő előnyöket kell összevetnie az egészségügyi önrendelkezéshez való jogot ért korlátozásban megtestesülő hátrányokkal”, figyelembe véve, hogy a kötelezettek beoltása a velük kapcsolatba kerülő ügyfeleket, diákokat stb. is védi. A kifogásolt foglalkoztatási korlátok időlegesek. Mindennek alapján „az Alkotmánybíróság arra a következtetésre jutott, hogy az elérni kívánt cél fontossága és az ennek érdekében okozott alapjogsérelem súlya megfelelő arányban állnak egymással. A támadott szabályozás szerinti szankció megalkotása nem eredményezett az indítványozók egészségügyi önrendelkezési jogába való aránytalan és e jog lényeges tartalmát sértő beavatkozást”.
A kormány időközben úgy döntött, hogy a munkáltatók már nem írhatnak elő kötelező oltást és kivezeti a védettségi igazolványokra vonatkozó szabályozást is.