Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Szerdán is több száz pedagógus szólalt fel a sztrájkot betiltó kormányrendelet ellen.

Országszerte már 59 gimnázium, illetve általános iskola tanári karának egy része gondolja úgy, hogy elfogadhatatlan a kormány február 11-én elfogadott sztrájkrendelete, ezen véleményüknek pedig hangot is adnak egynapos polgári engedetlenség formájában. Ahogy arról lapunk is részletesen, napról napra beszámolt, a Kőbányi Szent László Gimnázium tanárainak példájára egyre több tanár döntött úgy, hogy egy napig nem veszi fel a munkát, egyúttal vállalja az ezzel járó retorziókat is.

A hvg.hu-hoz eljutott információk szerint szerdán 22 intézmény oktatói csatlakoztak a kezdeményezéshez. Délelőtt hat budapesti gimnázium tanárai tartottak közös demonstrációt a sztrájkrendelet ellen. Az eseményen közel kétszáz pedagógus gyűlt össze az ELTE gyakorlógimnáziumaiból (Radnóti, Apáczai, Trefort, Bárczi), hozzájuk csatlakoztak a Fazekas Mihály Gimnázium, illetve a Madách Imre Gimnázium oktatói is.

Hat budapesti gimnázium tanárai tartottak közös demonstrációt a sztrájkrendelet ellen

Az Egyetem téren gyűlt össze közel kétszáz pedagógus, hogy a kormány sztrájkrendelete ellen tiltakozzon, valamint az országos polgári engedetlenségi hullám részeként a tanári pálya megbecsüléséért demonstráljon. Az eseményhez támogató tanárok és diákok is csatlakoztak.

Tiltakozik Orbán Viktor volt gimnáziuma is: február 23-án a Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola gimnáziumi részlegéről tíz tanár állt ki a sztrájkrendelet ellen.

A pedagógusok engedetlenségét mára széles körű társadalmi támogatás övezi: az Eduline beszámolója szerint már 312 ELTE-s dolgozó állt ki mellettük.

Az ELTE-s dolgozók kiállásához hasonlóan szerdára már 1006 tanárszakos egyetemista írt alá szolidaritási nyilatkozatot az engedetlen pedagógusokkal. A XIV. Kerületi Szent István Gimnázium volt tanárai és diákjai közül pedig már 503-an írtak alá szolidaritási nyilatkozatot. Az engedetlenségben résztvevő gimnáziumok főbejárataira – vagy azok közelében – molinókat feszítettek ki, ezeknek központi eleme „a sztrájk alapjog”-felirat.

Egyre többen vannak a vidéki tiltakozók is: a miskolci, pécsi és szombathelyi példákon felbuzdulva szerdán tiltakozta az Esztergomi Dobó Katalin Gimnázium, a kistarcsai Simándy József Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a Répcelaki Móra Ferenc Általános Iskola pedagógusai is.

Kedden több tanárt és szülőt is kérdeztünk arról, hogy miért tartják fontosnak a polgári engedetlenséget, illetve hogy mit jelent számukra a pedagógusok megbecsültsége:

„Azon csodálkozom, hogy a társadalom nagyobbik része nem áll mellettünk" - videó a tiltakozó pedagógusokról

Hivatalosan a kormány február 11-i sztrájkrendelete ellen tiltakoznak, azonban jóval mélyebb problémákról is vallottak kameránk előtt kedden az engedetlenségben részt vevő pedagógusok, valamint az őket támogató szülők.

A polgári engedetlenségben részt vevő iskolákat egy folyamatosan frissülő térképen tüntetjük fel:

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.