Leginkább a lezárások és a megnövekedett alkoholfogyasztás számlájára írható a jelenség.
Jelentősen megnövekedett az öngyilkossági kísérletet elkövetők száma a pandémia alatt – válaszolta az rtl.hu kérdésére a Magyar Orvosi Kamara nevében dr. Lázár András Bence pszichiáter, a kamara Pszichiátriai Csoportjának vezetője. A kísérletek mellett nőtt a befejezett öngyilkosságok és a depressziós tünetekkel jelentkezők száma is, ezt a tudományos folyóiratokban publikált eredmények is igazolják.
Lázár szerint a járványnak kettős hatása volt erre: egyfelől a lezárások növelték meg a kísérletek számát, másrészt pedig az egészségügyi rendszer átstrukturálása miatt jóval inkább magukra hagyták a mentális betegeket. A szakértő külön kiemelte, hogy az öngyilkossági kísérletek elkövetőinek mintegy kétharmada küzd mentális betegségekkel.
Említette Lázár azt is, hogy leginkább a serdülő korosztályt viselte meg a karantén és az elmúlt két évben az ő körükben, tehát a 15-19 éves korosztályban jelentős növekedést tapasztaltak depressziós tünetek tekintetében. Jelentősen megnövekedett a járvány alatt az alkoholfogyasztás is, ami a szakértő szerint „húzza magával” az öngyilkossági számokat.
A portál beszámol arról is, hogy bár az öngyilkossági kísérletek számáról nem vezet statisztikát a KSH, azonban a befejezett öngyilkosságokról igen és ezek alapján elmondható, hogy a 2020-as éveben a 2019-ben történt öngyilkosságokhoz képest tíz százalékos növekedés tapasztalható. Ez a növekedés pedig egy évtizedek óta zajló csökkenő tendenciát tört meg.
Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másvalakiért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.
