Itthon hvg.hu 2022. február. 05. 15:53

A betegeket veszélyeztető lélegeztetőgépekből is bevásárolt a magyar állam egy maláj lap szerint

Már akkor tudni lehetett, hogy komoly gondok vannak két lélegeztetőgép-típussal, amikor a magyar külügy 178 milliárd forintért bevásárolt Malajzián keresztül kínai gépekből - állítja egy maláj portál.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

59,6 millió dollárt, akkori árfolyamon 178 milliárd forintot fizetett a magyar állam 2020 tavaszán egy maláj cégnek, a GR Technologiesnak, hogy 6258 lélegeztetőgépet szállítson ide. A 24.hu vette észre a MalaysiaNow cikkét: a portál szerint amikor a magyar kormány bevásárolt, akkor már lehetett tudni, hogy két típus ezek közül nem biztonságos, szélsőséges esetben a hibái akár a betegek életét is veszélyeztethetik.

Az egyik problémás típus a Shangrila 510S, Nagy-Britanniában az egészségügyi minisztérium 750 ilyen gépet ki is vont a forgalomból, miután brit orvosok úgy ítélték meg, a gép nem alkalmas arra, hogy intenzív osztályon dolgozzanak vele. A maláj portál szerint a Magyarországra szintén küldött SH300-as modell Kolumbiában legalább hat ember halálát okozta, mert a gép váratlanul leállt, illetve helytelen adatokat továbbított.

Mindezt a lap szerint már akkor tudni lehetett, amikor a magyar kormány megrendelte a gépeket.

Ez volt az a beszerzés, amelyről azóta kiderült, hogy a pénz egy részét, 11,5 millió dollárt nem a GR Technologies, hanem a cég mögött álló Vinod Sekhar saját számlaszámára kellett utalni. Azt pedig a hvg.hu írta meg még tavaly decemberben, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium azt állította a Transparency International Magyarország által indított perben: nem rögzítettek adatot arról, ki ellenőrizte, hogy egy maláj cég legyen a közvetítő, ki döntött a szerződésről, egyáltalán milyen kiválasztási eljárás volt.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.