A Semmelweis Egyetem rektora szerint az újabb hullámért felelős variáns rendkívül fertőző, „kihasználja a legkisebb rést is”.
Elkezdődött a koronavírus-járvány ötödik hulláma
– jelentette ki Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a Kossuth rádióban péntek reggel. A járvány első két hullámát Magyarországon az eredeti vuhani vírus okozta, a harmadikat a brit, a negyediket pedig a delta variáns. Az újabb hullámért az omikron a felelős.
Merkely elmondása szerint az először november végén, Dél-Afrikában kimutatott vírusváltozat rendkívül fertőző, a „kihasználja a legkisebb rést is”. Félnivalójuk a beoltatlanoknak van, mert náluk nincs meg az alapimmunitás, amely a szervezet egészét érintő vírushatástól megvédi őket. Teljes védelmet a kórokozóval szemben csak a harmadik oltás adhat. A beoltottaknál a rektor elmondása szerint a legjellemzőbb tünet az orrfolyás, fej- és torokfájás, egy-két napig tartó láz.
A szakember szerint
akár tízszeres is lehet majd a megugrás a betegek számában és ez a súlyos esetek abszolút számában is meg fog mutatkozni.
Csütörtökön a járványügyi tájékoztató oldal azt közölte, hogy a fertőzöttek száma ismét emelkedik, aminek oka az omikron variáns terjedése. A napi számokban is látható az emelkedés: csütörtökre 6454 ember szervezetében mutatták ki a koronavírust, ami csaknem a duplája az egy hete közölt adatnak. A pénteki adatoknál szintén ez a helyzet.
A koronavirus.gov.hu-n az olvasható, hogy az omikron által érintett országok járványügyi adataiból már látszik, hogy gyorsabb terjedésre képes, mint az eddig domináns delta variáns. Ezt az Egészségügyi Világszervezet számszerűsítette is: az omikron duplázódási ideje 1,5–3 nap.
Kétnapos adat alapján adott ki friss hírt az omikron terjedéséről a koronavirus.gov.hu
Bejelentette a koronavírus tájékoztató oldal, ami már látható volt a napi adatokból: nő a fertőzöttek száma. Az omikron variáns terjedéséről és a betegség tüneteiről is tájékoztatást adtak. Állítják: súlyos állapot, kórházi kezelés vagy haláleset ritkán fordult elő.