Ez a HVG hetilap ajánlója.
A kék virágból készített, rendkívül addiktív illegális kábítószer, a H-Anyag (a H a végállomást jelentő halált jelképezi) előállítóit kutatja beépített ügynökként Fred Philip K. Dick Kamera által homályosan című könyvében. A történet során kiderül, hogy a drog az egyik súlyos mellékhatásaként kettéhasítja használója személyiségét, s Fred és az általa a mindenütt elhelyezett kamerákon keresztül figyelt díler, Bob Arctor ugyanaz, de ennek nincs tudatában. Azt sem tudja, hogy egy felépített terv szereplője, akit mások mozgatnak. Az életművét – és az életét – a skizofrénia és a paranoia köré fogalmazó Dick a regénye címében utal Szent Pálnak a korinthusiakhoz írt első levelének „tükör által homályosan” kifejezésére, a szövegben pedig többször Goethe Faustjára, aki alkut kötött Mefisztóval.
E heti címlapsztorinkban Gattyán György szerepel, aki az ellenzék gyanúja szerint valamilyen furcsa alku következtében tűnt fel a politikában, ahol függetlenként szeretné megmutatni magát. De első pillantásra róla sem tudni, melyik személyiségét látjuk. A sikeres vállalkozót, aki a pornószakmában az évek során tucatnyi díjat besöprő, a Village Voice kultikus New York-i lap által az idén októberben a legjobb webkamerás, streaming szexszolgáltatónak nevezett, jó pénzért chatet, maszturbálást és élő aktust kínáló LiveJasmin segítségével lett Magyarország harmadik leggazdagabb embere? Vagy a NER gépezetéhez több szálon kötődő, de az adóhatóság által üldözött üzletembert, aki a kamerák közvetítette pornó elé húzna függönyt egyéb digitális vállalkozásaiból, amelyeknek jól jönne az állami löket?
Ha Németország felé tekintünk, mint Fókuszban rovatunk, ott rögtön három személyiséget látunk, akik úgy hoztak össze egy zöld–munkásvédelmi–szabadpiaci koalíciót, hogy mindenki elégedetten állt fel az asztaltól. A kompromisszum lényege, hogy 2030-ra milliószám lesznek megújuló energiából táplált, megemelt minimálbérrel gyártott elektromos autók, amelyeknek nem kell óránként 130 kilométeres sebességre lassítaniuk az Autobahnokon. Nem kell azonban a jövőbe látni, hogy a miniszterelnökként a saját bevallása szerint 2030-ig tervező Orbán Viktorral türelmes merkeli külpolitikát a jogállamiságot számonkérő hang váltja fel. Talán ezért is születhetett üzlet a 4iG és a Rheinmetall között, hogy a német autó- után a hadiipar is védőernyőt húzhasson az illiberális rendszer fölé.
A koronavírus-járvány újabb fordulata, az omikron-verzió támadása ellen még keressük a védelmet, és ez a téma is hármas egységet képez: a Magyarország, a Világ és a Tech + tudomány rovatunkban is olvashatnak róla. Németországban a kormány óránként 12 euróra emeli a minimálbért, és nagyot akar dobni magyar társa is. A Gazdaság rovat cikkéből kiderül, hogy a csaknem húszszázalékos növekmény rögtön más képet mutat, ha a forint gyengülésének prizmáján keresztül nézzük: az 545 eurós összegnél jövőre csak Romániában adnak kevesebbet a régióban. A pénzromlás miatt gyorsan leértékelődő többlet persze szintén annak a választási kampánynak a része, ahová Gattyán váratlanul bejelentkezett. A Magyarország rovat cikke azt elemzi, hogy míg Kósa Lajos kikotyogta, hogy a kormánynak van egy Pegasusa, és nem fél használni, addig Kövér László – egy most nyilvánosságra került tavalyi beszédében – azt is megjelölte, hogy a célpont az országra leselkedő legnagyobb nemzetbiztonsági veszélyt jelentő ellenzék. A kukkoló kamerákat is beélesítették, így könnyen lehet, hogy a választást megelőző időszakot – az exjobbikos Vona Gábor kifejezésével – „apokaliptikus pornókampány” jellemzi majd. De azt már nem a LiveJasmin portálján lehet majd követni, s még nem tudni, ki fizet (meg) érte.
NAGY GÁBOR
vezető szerkesztő