Karikó Katalin kapta idén a hazai tudományos élet egyik legrangosabb elismerését, a Bolyai-díjat és ez fontosabb is neki, mint maga a Nobel-díj.
Szabó Gábor, a Bolyai-díj Alapítvány kutaróriumának elnöke a Nobel-díj jövő évi várományosának tartja Karikó Katalint, a Bolyai-díj idei díjazottját. Ő, és Karikó Katalin az Indexnek adtak interjút.
Szabó és Karikó egyébként évfolyamtársak is voltak a Szegedi Egyetemen, így visszaemlékezett Szabó arra is, hogy az mRNS-vakcina egyik feltalálója megszállottan kutatta a technológiát, nem adta fel annak ellenére sem, hogy kezdetben alig kapott anyagi támogatást a kutatásra.
A kutarórium elnöke szerint azért sem kaphatott idén Karikó Katalin Nobelt, mert a díj odaítélése szempontjából túl gyorsan be tudták vetni a technológiát a védőoltások fejlesztéséhez, ha azonban jövőre nem kapja meg, az a Nobel-díj szégyene lenne.
Karikó Katalin az interjúban elmondta, hogy aznap tudta meg, hogy egy rangos tudományos folyóirat lehozta a cikkét, amikor a lánya aranyérmes lett 2008-ban a pekingi olimpián. Így egy 15 éve meglévő technológiáról beszélünk, inkább betegség nem volt, amire kezdetben alkalmazni lehetett. Először a vérszegénység gyógyítását kezdték meg az mRNS-technológiával.
Karikó Katalint azonban a Nobel-díj nem érdekli, fontosabb a szemében a Bolyai-díj, ami a hazai tudományos eredmények legrangosabb elismerése:
Engem ez nem érdekel, nem foglalkozom ezzel. Én annyi díjat kaptam, hogy most már kapjon más is. Megszámoltam, valami hetven díjnál tartok. Nem azért számolom őket, mintha annyira gyűjteném a díjakat, csak be kell írnom őket a határidőnaplómba, nehogy egy napra három is jusson, mert egyszerre csak egy helyen tudok lenni - nyilatkozta.