Közös sajtónyilatkozatot tett Emmanuel Macron és Orbán Viktor budapesti találkozójukkor hétfő délután, amelyben hangsúlyozták: tisztelet van a két ország között, és több európai célja is megegyezik a franciáknak és a magyaroknak. A francia elnök később a V4-es országok miniszterelnökeivel, ellenzéki politikusokkal, köztük Márki-Zay Péterrel és Karácsony Gergellyel is tárgyal. Legutóbb 2007-ben járt itt a francia elnök.
Bár a közös egyetértésekre fókuszáltak, Emmanuel Macron francia elnök több, a magyar kormány számára kényes kérdést is megemlített Orbán Viktorral közösen tett sajtónyilatkozatában hétfő délután. 2022 első felében Franciaország lesz az EU soros elnöke, Macron ennek apropóján érkezett Magyarországra.
A migráció kérdésével kapcsolatban Macron úgy fogalmazott: kapcsolódási pontokat keresnek, ahol az ellentétes nézőpontok találkozni tudnak, a lengyel-fehérorosz határhelyzet pedig külön motivációt adott a közös szervezés átgondolására. Az elnök emellett megemlítette a demokráciával kapcsolatos kérdéseket is: szerinte
a közös haladás alapeleme a médiapluralizmus, a jogállamiság és az alapjogok tiszteletben tartása, ezekhez pedig Uniós szinten párbeszédre és kompromisszumkészségre van szükség.
A franciák törekedni fognak a folyamatos kapcsolattartásra a tagállamokkal és az EU-s intézményekkel, és egymást tiszteletben tartó megoldásokat fognak keresni - tette hozzá.
Bár ezekről a kérdésekről Orbán Viktor nem emlékezett meg, Európa jövőjével kapcsolatban más; stratégiai és gazdasági kérdésekben egyetértettek, valamint hangsúlyozták, hogy a közös tisztelet a bilaterális viszony alapja.
A magyar miniszterelnök szerint közös a két országban, hogy hazaszerető és európai nemzetek, amelyek emellett Európa megerősítéséért dolgoznak. Orbán Viktor úgy véli, Európának stratégiai autonómiára van szüksége, amely a magyar álláspont szerint saját európai védelmi ipart, energiaipari függetlenséget (leginkább saját nukleáris energiát), valamint mezőgazdasági önellátási képességet jelent. Éppen ezért támogatja a magyar kormány az ezekre irányuló európai törekvéseket - zárta sorait a miniszterelnök.
Emmanuel Macron is kiemelte: bár vannak egyet nem értések, lojális európai partnerekként tekintenek egymásra. Macron is kitért arra, hogy védelmi téren együtt kell működnie az Uniónak, de megemlítette az űripari fejlesztések, illetve az energiaipari szuverenitás fontosságát is. Azt mondta, Európa célja a gázimport csökkentése, valamint az országok „atomúton” való elindítása. Emellett kiemelte, hogy a francia soros elnökségnek kulcstémája a digitalizációs fejlesztések koordinálása.
Az elnök azzal zárta sorait, hogy a francia soros elnökség két kulcsszava a hovatartozás és a helyreállítás lesz: egyfelől segíteni kell a fiatalokat, hogy magukénak érezhessék az európai projektet, a Covidból való felállásban pedig szükség lesz az európai szuverenitás, a jogállamiság, a stratégiai autonómia és a gazdaság megerősítésére.
A találkozó előtt egyébként ugyanazt a mondatot hangsúlyozta Emmanuel Macron, amit Orbán maga is megemlített a sajtónyilatkozatában:
„politikai ellenfelek és európai partnerek vagyunk.”
A politikai vitahelyzetről jól árulkodik, hogy amikor 2020-ban Emmanuel Macront illiberálisnak és autoriternek titulálták, mert vizsgálatot indított a mecsetekben terjesztett radikális eszmék után, úgy reagált, hogy „nem vagyunk olyanok, mint Magyarország vagy Törökország, ahol jogokat korlátoznak.” A másik oldalról pedig hasonlóan látványos volt, hogy Macron 2022-es választási kihívóit, a radikális jobboldali Eric Zemmourt és a néppártiasodó, de szintén szélsőjobboldali Marine Le Pent is vendégül látta Magyarország az elmúlt hónapokban.