Megötszörözik az összeget.
Megemelik a sérült gyermeket nevelők pótlékát: aki eddig havi 10 000 vagy 5000 forintot kapott, annak januártól 50 000, illetve 25 000 forint jár.
Az emelés a speciális és a különleges gyermekotthonban, valamint a javítóintézetben foglalkoztatott nevelőt, gyermekfelügyelőt, gondozót, gyermekvédelmi asszisztenst, pszichológust, gyógypedagógust, fejlesztő pedagógust, munkaoktatót, szakoktatót, orvost, ápolónőt és a javítóintézeti utógondozót illeti meg. A „speciális” és a „különleges” szó a hétköznapi nyelvben ugyanazt jelenti, de a gyermekvédelemben nem. A törvény szerint különleges ellátást a tartósan beteg, a fogyatékos és a három év alatti sérült gyerekek kapnak, ha nevelőszülőhöz nem lehet elhelyezni őket, a speciális ellátásra pedig a súlyos pszichés vagy disszociális tüneteket mutató, illetve az alkoholt, drogot és egyéb pszichoaktív szert használó gyerekek jogosultak.
A jogszabály a magasabb – és most jobban megemelt – pótlékot a legsúlyosabb esetekkel foglalkozó speciális intézmények dolgozóinak adja: eddig a pótlékalap legalább 50 százalékának felelt meg, ez nő most 250 százalékra. A különleges intézményekben 25 százalék volt a pótlék, januártól 125 százalék. Mivel az említett, sok egyéb juttatást is meghatározó – és 2008 óta nem változott – pótlékalap jövőre is 20 000 forint, így jön ki az 50 000, illetve 25 000 forint pótlék. Emellett nőttek a szociális ágazati összevont pótlék táblázatában is a szolgálati időtől és képzettségtől függő összegek.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel