A budapesti székhelyű Kína–Kelet-Közép-Európa Intézetről keveset tudni, de talán elég is annyi, hogy a kínai kormány által finanszírozott agytröszt az egész közép-európai régióban aktív, és aligha független a kínai hírszerzéstől.
Több ezer eurót fizet a budapesti, Kína–Kelet-Közép-Európai Intézet (Kína–KKE) közép-európai akadémikusoknak, hogy tanulmányokat írjanak a saját országukban zajló politikai, gazdasági, társadalmi eseményekről, és ugyan ez önmagában még nem lenne érdekes, de a magyar fővárosban működő agytrösztöt a kínai kormány finanszírozza, és a kínai hírszerzéssel is lehet kapcsolata – áll a HVG hetilap csütörtökön megjelenő számában.
Az intézetre egy, a cseh tudományos életben zajló, antiszemita színezetű botrány irányította rá a figyelmet, és több cseh Kína-szakértő is azt állítja, hogy a budapesti bázisú intézmény
nem más, mint egy tudományos műhelynek álcázott kémszervezet, a tanulmányok pedig, amiket a kutatóktól rendelnek, voltaképpen jelentések.
A magyar fővárosban 2017-ben bejegyzett intézet alapítója a Kínai Társadalomtudományi Akadémia. A Kína–KKE-ről több, Kínával foglalkozó magyar kutatóval is beszélgettünk, és megnéztük, milyen magyar állami és intézményi kapcsolatai vannak a kínai intézménynek. Utánajártunk annak is, mi igaz abból, hogy az itt megszerzett információkat a kínai hírszerző ügynökségek az Európai Unió elleni műveletek megtervezésére használják fel.
További részletek az e heti HVG-ben és a hvg360-on.