Itthon hvg.hu 2021. november. 19. 10:26

Bidenék demokráciacsúcsot tartanak, az EU-ból állítólag csak Magyarországot nem hívták meg

Az ugyanúgy problémásnak tartott Lengyelországot ezzel szemben várják a decemberi online értekezésre.

A Politico című amerikai hírportál korábban arról számolt be, hogy Magyarország az egyedüli olyan EU-tagállam, amit nem hívtak meg az Egyesült Államok által rendezett, úgynevezett decemberi demokráciacsúcsra. Ezzel szemben az ugyanúgy problémásnak tartott Lengyelországot, illetve a véres drogháborúk miatt rendszerint a hírekbe kerülő Fülöp-szigeteket igen.

A téma most azért került elő, mert a Népszava telefonon elérte az amerikai külügy egy államtitkárát. „Az Egyesült Államok olyan országokat hív meg a három hét múlva esedékes demokráciacsúcsra, amelyek magasra teszik a lécet maguk és mások számára a demokratikus értékek, politikák és intézmények megújítása terén” – mondta a napilapnak Uzra Zeya, az amerikai külügyminisztérium polgári biztonságért, demokráciáért és emberi jogokért felelős államtitkára.

A Népszava tudni szerette volna, igaz-e, hogy Magyarországot nem várják az online eseményre, ám Zeya ezt nem kommentálta. Csupán annyit közölt, hogy

igyekeznek minden olyan országot bevonni, amely elkötelezetten támogatja a csúcstalálkozó három alapvető célját: a tekintélyelvűség és a korrupció elleni küzdelmet, valamint az emberi jogok tiszteletben tartásának előmozdítását odahaza és külföldön.

A Népszava felidézi, hogy Joe Biden még a választási kampánya alatt tett egy ígéretet arra, hogy elnökké választása után csúcstalálkozót hív össze, hogy kormányokkal és civilekkel egyeztessen a demokrácia és az emberi jogok érvényesülésének hanyatlása elleni küzdelem miatt.

Ezekkel kapcsolatban Uzra Zeya azt mondta, tizenöt éve tart a demokrácia globális hanyatlása, amely abban nyilvánul meg, hogy a tekintélyelvű rendszerek fenntartói megakadályozzák az emberek szabad akaratnyilvánítását, a korrupt közszereplők pedig indokolatlanul korlátozzák az információhoz való hozzáférésüket. „De azok a társadalmak, amelyek tiszteletben tartják és védik az emberi jogokat, fenntartják a jogállamiságot, támogatják a befogadó, elszámoltatható kormányzást, a legjobban felkészültek arra, hogy tartós megoldásokat találjanak a legnehezebb problémákra is. Az különböztet meg bennünket az autoriter nemzetektől, hogy átláthatóan kezeljük a küzdelmeinket, és nem próbáljuk a szőnyeg alá söpörni a hiányosságainkat” – mondta az amerikai politikus.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.