Gulyás Gergely szerint juttatásokról akkor szoktak dönteni, amikor már túl vannak a nehezén.
Egyelőre nem jár tíz nap plusz szabadság azoknak az egészségügyi és rendvédelmi dolgozóknak, katonáknak és szociális munkásoknak, akik július 25-e után kapcsolódtak be a koronavírus elleni védekezésbe – értesült a hvg.hu. Az információt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter sem cáfolta.
Orbán Viktor miniszterelnök június elején jelentette be, hogy – rendes szabadságukon felül – még tíz nap fizetett szabadságot kapnak azok, akik részt vettek a koronavírus elleni védekezésben. Ez nemcsak az egészségügyi dolgozókra vonatkozott: a június 10-én megjelent kormányrendelet szerint többletszabadságot kaptak a rendvédelmi dolgozók, a katonák és a honvédségi alkalmazottak, a szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi és kormányhivatali dolgozók, sőt még a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársai is.
A rendelet június 25-én hatályba is lépett, ezzel azonban a dolgozók egy nem várt problémába is ütköztek. Értesüléseink szerint ugyanis a munkaadók csak azoknak tudták kiadni a plusz 10 napot, akik 2021. július 25.-ig vettek részt a védekezésben. Akik ezután kapcsolódtak be a munkába, azoknak már nem járt a juttatás, mert a rendelet értelmezése szerint 2021. július 25. után nincs jogi mód arra, hogy a vezetők a plusz szabadságról döntsenek.
Ez több ezer dolgozót érinthet – olyanokat is, akik azóta is helytállnak a koronavírus-járvány negyedik hullámában.
Az anomáliáról a kormányinfón megkérdeztük Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert is, aki nem cáfolta az értesülést. Mint fogalmazott, amikor plusz szabadságról vagy juttatásról volt szó, eddig is azt az elvet követték, hogy nem akkor döntöttek, amikor védekezni kellett, hanem amikor már túl voltak rajta.
„Most is ezt a gyakorlatot kívánom követni” – mondta Gulyás.
(Címlapképünk illusztráció.)