Itthon hvg.hu 2021. november. 11. 19:27

Közel egy évig próbálták titkolni, de itt van: a TASZ megszerezte az oltási tervet

A tervben világosan leírják, hogy előbb az egészségügyi dolgozókat kell beoltani, majd jöhetnek a szociális ellátásban dolgozók. A kockázati csoportba tartozó 60 évnél idősebbeket a harmadik helyre sorolták.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A TASZ folyamatos közérdekű adatigénylések után megszerezte a kormány oltási tervét, melyről Orbán Viktor miniszterelnök és Müller Cecília országos tiszti főorvos is beszélt a korábbi járványhullámok során.

A jogvédő szervezet közel egy éven vívott jogi csatát, hogy megszerezze a dokumentumot, ami világosan leírja, milyen rend alapján járnak el az országban, ha a lakosságot be kell oltani a koronavírus ellen. A tervet végül egyébként nem a TASZ-nak küldték el, hanem

feltöltötték a koronavirus.gov.hu oldalra, illetve az ott fellelhető, archív iratok közé.

A jogvédők szerint az oltási tervnek a közérdekűsége miatt a kezdetektől fogva nyilvánosnak kellett volna lennie, de azt ennek ellenére sem adták ki. Ezért is döntöttek úgy, hogy közérdekű adatigénylések útján megszerzik. A TASZ ehhez előbb az Emberi Erőforrások Minisztériumához (Emmi), majd a Miniszterelnökséghez fordult, de egyiknél sem járt sikerrel. Ezután a Nemzeti Népegészségügyi Központnál (NNK), majd a Belügyminisztériumnál érdeklődtek a jogvédők, de ott sem adták ki, arra hivatkozva, hogy a terv nem náluk van.

A folyamatos próbálkozás azonban meghozta a gyümölcsét: október 29-én böngészhetővé vált az oltási terv, amit az aláírás alapján Pintér Sándor belügyminiszter hagyott jóvá. A több mint 40 oldalas dokumentumban leírják, hogy ha majd lesz EU-s beszerzés, akkor az így érkező vakcinákat a Hungaropharma Zrt. központi raktárába viszik, és onnan szállítják majd azokat tovább.

Az oltási tervben egy fontossági sorrendről is határoztak, vagyis arról, hogy kiket először beoltani. Itt az első helyen az egészségügyi és szociális dolgozók állnak, mivel a fertőzés kockázata esetükben magasabb. A csoportra vonatkozóan konkrét számokat is írnak, azaz, hogy pontosan hány ilyen dolgozó van az országban, és ez alapján hány embert kell beoltani.

A dokumentumban leírják azt is, hogy a koronavírus miatt a 60 évnél idősebbek a kockázati csoportba tartoznak, ahogy a krónikus szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, a magas vérnyomásúak, a cukorbetegek és a krónikus tüdőbetegek is.

Egy érdekesség, hogy a tervben azt is taglalják, hogyan számítják a koronavírus reprodukciós értékét, és mekkora kapacitás áll rendelkezésre a lakosság beoltásához. Itt szintén számokat sorolnak, elsősorban a kórházak, rendelők alapján. Az úgynevezett “T” oltási szakaszban (ez a tömeges oltást jelöli) a dokumentum szerint 10 órányi folyamatos oltással

naponta összesen 512 400 főt lehet beoltani a koronavírus ellen.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?