A probléma gyökeréről nem írt, Belaruszt csak a helyszín miatt hozta szóba.
Magyarország szolidaritásáról biztosította lengyel kollégáját Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, és köszönetet mondott neki, amiért a lengyel határőrök és rendőrök megvédik Lengyelországot, ezáltal az Európai Unió és a schengeni zóna külső határát.
Szijjártó csütörtök kora reggeli, a Türk Nyelvű Államok Tanácsának csúcstalálkozójának helyszínéről, Isztambulból írt Facebook-bejegyzésében tudatta, hogy szerda késő este telefonon egyeztetett lengyel kollegájával, Zbigniew Rauval. „Továbbra is komoly illegális migrációs nyomás alatt áll Lengyelország keleti határa. Szegény lengyel barátaink most közvetlenül is átélik azt, ami a mi esetünkben gyakorlatilag hat éve folyamatos jelenség, vagyis illegális migránsok fittyet hánynak szabályainkra, törvényeinkre, a szuverenitásunkra és tömegével akarják megsérteni országaink határait” – írta.
Hozzátette azt is, hogy „világosan kell beszélni: a határsértés bűncselekmény, az arra való felszólítás is az, az embercsempészetről már nem is beszélve. Magyarország teljes szolidaritásáról biztosítottam lengyel kollégámat, megköszöntem neki azt, hogy a lengyel határőrök és rendőrök megvédik Lengyelországot, ezáltal az Európai Unió és a schengeni zóna külső határát”.
Hozzátette, hogy „a lengyel határőrök ezekben az órákban és napokban nemcsak Lengyelországot, hanem egész Európát védik, mint ahogy a magyar határőrök is hazánk déli határát”. Szerinte mindazon brüsszeli politikusoknak, akik az elmúlt hat évben migrációpárti álláspontot képviseltek, napirenden tartották a kötelező letelepítési kvótát, és megtagadták a forrásokat a határokat védő országoktól, most el kellene menniük a lengyel-belorusz határra, és „jó mélyen el kellene szégyellniük magukat”.
Szijjártó tehát anélkül nyilatkozott a fehérorosz-lengyel határon kialakult helyzetről, hogy Fehéroroszországnak az abban játszott szerepéről nem ejtett szót. Korábban így tett Varga Judit igazságügyi miniszter is.
Eközben az Európai Parlamentben sürgősséggel tárgyalták az EU határán kialakult helyzetet. Képviselők azt hangoztatták, hogy a közösségnek egységesen kell reagálnia arra, hogy a fehérorosz rezsim eszközként használja a migránsokat. Egyes parlamenti képviselők azt szorgalmazták, hogy az uniós forrásokból kerítést építsenek, hogy megvédjék az unió külső határait a szabálytalan átlépésektől és a hibrid támadásoktól, míg mások határozottan elutasították az ötletet. Azt is többen elmondták, hogy Moszkvával kell felvenni a kapcsolatot, mert az oroszok állnak Lukasenka elnök mögött.
Hibrid háború és megrendezett tragédia, ami a lengyel határon folyik
A lengyel társadalom és politika egyetért abban, hogy a fehérorosz diktátor az orosz elnökkel közösen hozta létre a belarusz határon látott menekültválságot. A dolog megoldásában azonban már kisebb az egyetértés, és a környező falvak is egyszerre félnek és próbálnak segíteni.