Megszavazta az Országgyűlés Volner János javaslatát, összehangolhatja a Fidesz a választást a népszavazási kampányával. A Fudan-referendumhoz viszont nehezebb lesz az aláírásgyűjtés.
134 igen és 49 nem szavazat mellett elfogadta az Országgyűlés Volner János volt jobbikos, ma független képviselő javaslatát, amelynek értelmében szabadon tartható népszavazás és országos választás egymástól kevesebb mint 41 nap különbséggel, tehát akár egy napon is – vette észre a Telex. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy
a 2022-es országgyűlési választással együtt rendezhetik meg a kormány „gyermekvédelmi” népszavazását, valamint a Karácsony-féle Fudan-népszavazást is, annak aláírásgyűjtését viszont megnehezítette a javaslat.
Korábban a párbeszédes Szabó Tímea nyújtott be hasonló javaslatot, egyfelől praktikus anyagi és szervezési okokból, másrészt azzal a céllal, hogy többen részt vegyenek egy olyan népszavazáson, ahol Karácsony Gergely indítványára a Fudan Egyetemről és az álláskeresési járadék meghosszabbításáról is kikérnék a választók véleményét. A kormány viszont – bár támogatta Szabó javaslatát – végül Volner János beadványát fogadta el, amely annyiban foglal magában többet, hogy közforgalom előtt nyitott, de magánterületen történő aláírásgyűjtéshez a tulajdonos írásbeli beleegyezését kéri (ezzel bonyolítva Karácsonynak a kötelező 200 ezer aláírás megszerzését), egy szavazólapra kerülhet az összes kérdés, és csökken a jogorvoslati kérelemre fenntartott idő. Volner egyébként nem először volt a kormánypárt 133+1-dik tagja: a saját nevén pártot alapító volt gárdista szavazata kellett a közvagyon alapítványi kiszervezéséhez, és ő nyújtotta be azt a törvényjavaslatot is, amely szigorította a listaállítási feltételeket, ezáltal tömörítve az ellenzéket egy közös pártlistára.
Bár Szabó Tímea kitartott amellett, hogy jó döntés a népszavazást és a választásokat összerántani, a mostani döntés lehetőséget ad a kormánynak arra, hogy a 2022-es kampányt összemossa a „gyermekvédelem” köré rendezett LMBTQ-ellenes narratíváival.
A kormány az alábbi öt kérdést nyújtotta be a Nemzeti Választási Irodának:
- „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek köznevelési intézményben a szülő hozzájárulása nélkül szexuális irányultságokat bemutató foglalkozást tartsanak?”
- „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára nemi átalakító kezeléseket népszerűsítsenek?”
- „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára is elérhetőek legyenek nemátalakító kezelések?”
- „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek fejlődésüket befolyásoló szexuális médiatartalmakat korlátozás nélkül mutassanak be?”
- „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek a nem megváltoztatását bemutató médiatartalmakat jelenítsenek meg?”
A harmadik kérdést egyébként az MKKP felülvizsgálati kérése után visszadobta a Kúria, mondván, ha erre a kérdésre a többség nemmel válaszolna, az túlzóan általános jogkorlátozást jelentene, ha pedig igent, az éppen a legutóbbi Alaptörvény-módosításnak mondana ellent. A történet abszurditását növeli, hogy az ítéletet a kormány az Alkotmánybíróságnál támadta meg.
Karácsony Gergelynek végül két kérdése ment át az NVI-n:
- „Egyetért-e Ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 270 nap legyen?”
- „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi LXXXI. törvényt?”
Ezeket a kérdéseket pedig többek között a Volner Párt is megtámadta a Kúrián, mert a pártelnök szerint „a Fudan Egyetem magyarországi campusával csak nyerhet az ország, és egyébként is, népszavazást nem lehet kiírni nemzetközi kötelezettségeket érintő kérdésekről.”