Itthon hvg.hu 2021. október. 05. 15:40

Babakocsikkal és karon ülő gyerekekkel vonul a következő Békemenet

Október 23-án így üzennek majd az ellenzéknek és Gyurcsány Ferencnek.

Június vége óta nem titok, hogy – három és fél év szünet után – október 23-án lesz a következő Békemenet. Ami azonban először egy békés, a pandémia legyőzését ünneplő rendezvénynek indult, mára sokkal harciasabb színezetet kapott: az esemény apropóját a szervezők szerint a 15 éves őszödi beszéd, az azt követő tüntetéssorozat és az azt leverő rendőrterror szolgáltatja.

A hétfő esti újabb sajtótájékoztatón Csizmadia László, a Civil Összefogás Fórum (CÖF) alapítója és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) kuratóriumi elnöke az 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulóján megtartandó Békemenettel kapcsolatban Brüsszelnek és a „hazánkban lébecoló ellenzéknek” is üzenetet fogalmazott meg.

Mint mondta, a magyar jogállamiság a magyar demokrácián nyugszik, és visszautasítják a népfelség elvén ejtett sebeket, demokrácia pedig csak ott van, ahol az emberek elmondhatják a véleményüket saját sorskérdéseikről, úgy élhetik az életüket, ahogy szeretnék.

Az sem véletlen, hogy a Békemenet a Bajcsy-Zsilinszky út és az Astoria közelébe tervezik. Csizmadia szerint a jelenlegi ellenzék „semmire sem volt jó” 2002–2010 között, 2006-ban pedig egy délután alatt „államterrorral véres köztársaságot hozott létre” ezeken a helyeken.

Éppen ezért a következő Békemenet október 23-án babakocsival, karon ülő gyerekekkel vonul végig azon az útvonalon, ahol „ők ezt a balhét elkövették”.

Bencsik András újságíró, a Demokrata főszerkesztője a következő Békemenet okairól szólva kiemelte: nem szabad engedni, hogy az "elképesztően zajos és agresszív" ellenzéki propagandakampány bárkit is elbizonytalanítson. A Békemenet erőt adhat ehhez is – tette hozzá, majd sietve megjegyezte azt is, hogy "egy veszedelmes politikai bűnöző készül visszatérni a hatalomba, úgy hívják Gyurcsány Ferenc".

Az első Békemenetet egyébként 2012. januárjában tartották Budapesten. A menetet akkor Bencsik András egymilliósra becsülte a tömegből, bár később a Belügyminisztérium szerint a civilek által szervezett “békés, jó hangulatú eseményen közel négyszázezren vettek részt”. A 2014-es választásokig még újabb öt Békemenetet rendeztek, majd hosszú szünet következett, és ismét csak a következő parlamenti választás előtt, 2018. március 15-én indult útnak az újabb Békemenet, amely a Kossuth téren Orbán Viktor beszédébe torkollt.

Az azóta eltelt több mint három évben nem rendeztek hasonló felvonulást, így a most október 23-i Békemenet lesz sorrendben a nyolcadik ilyen akció.

Hirdetés