Itthon Windisch Judit 2021. szeptember. 30. 07:05

A számlálás éjjel megállt, de a tanulságok már gyűlnek – gyorsértékelő az előválasztás első félidei eredményéről

Windisch Judit
Szerzőnk Windisch Judit

Szerda estére már eredményt jósoltak az ellenzéki előválasztás szervezői, aztán kiderült, hogy a számlálás jóval lassabban megy, mint hitték. Éjszaka egy darabig még számolták a voksokat, aztán felfüggesztették a munkát reggel 9-ig. Az eddigi adatok azonban már beszédesek. Mutatjuk, mit olvasható ki belőlük.

Ellenzéki előválasztás
Friss cikkek a témában
  • Dobrev Klára vezet

Ez nem meglepetés, hiszen az előzetes várakozások szerint a DK-s politikus megnyeri az előválasztás első fordulóját, azonban a párt egyes tagjainak kezdeti optimizmusa nem igazolódik vissza, 50 százalékos fölényről szó sincs.

Ebből az is következik, hogy lesz második forduló. Eddig 6 budapesti és 44 vidéki körzetről hozták nyilvánosságra a végleges adatokat. Vidéken egy választókerület kivételével mindenhol Dobrev Klára nyert, a Szabolcs 1-es körzetet viszont elvitte Jakab Péter. A Jobbik erejéhez képest rosszul szereplő pártelnöknek eddig ez volt az egyetlen győzelme.

Az eddig összesített választókerületekben Dobrev Klára összesen 102.124 szavazatot szerzett, amivel magabiztosan vezet.

  • Budapestet eddig Karácsony Gergely viszi

A fővárosban eltűnt Dobrev Klára fölénye, azt magabiztosan nyeri egyelőre Karácsony Gergely, aki vidéken (legalábbis eddig) nem tudott fordítani egy körzetben sem, ott jellemzően ő a második.

Karácsonynak az előválasztáson 86.705 szavazata van, ebből a fővárosban 27.460 voksot szerzett.

Dobrev a 102 ezréből Budapesten a 6 választókerületben 14.237 szavazat jött össze. Azért az látszik, hogy az előválasztást sem lehet Budapesten megnyerni, nem csak az országost.

  • Aki "mögcsinálta", és aki nem

Stabilan tartja harmadik helyét a Mindenki Magyarországa Mozgalom vezetője, Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester, aki eddig 64.200 szavazatot gyűjtött össze. Győztes körzete nincs, viszont Budapesten annyira erős, hogy több helyen is ő futott be másodikként Karácsony Gergely után, megelőzve ezzel Dobrev Klárát.

Márki-Zay volt az egyetlen, aki szerda délután már kiállt a támogatói és a sajtó elé, és arról beszélt, több mint 100 ezer szavazatot kaphatott. Ezt még nem látjuk, azt viszont igen, hogy majdnem kétszer annyi voksot kapott, mint Jakab Péter. A Jobbik miniszterelnök-jelöltjéről az előválasztási tévévita második köre előtt már hallottuk, hogy elengedni látszik a miniszterelnök-jelölti versenyt, ezt a vitán nyújtott teljesítménye alá is támasztotta. Mint említettük, Jakab egy körzetben fordult elsőként, pont egy olyanban, ahol nagyon erős volt a Fidesz 2018-ban.

Az egyéni körzetekről viszont jól tárgyalt a Jobbik, hamarosan kiderül, mire elég a DK-val kötött alku.

 

Ha Dobrev most nyer is, a második fordulóban teljes felfordulás jöhet az előválasztáson

A miniszterelnök-jelöltek versenyében az előválasztás első fordulóját szinte biztosan Dobrev Klára nyeri, és az is biztosra vehető, hogy ki fut be utolsónak. A második körben viszont meglepő forgatókönyvek felbukkanhatnak, így például az is, hogy Karácsony Gergely Márki-Zay Pétert maga elé tolva veri Dobrev Klárát.

  • Aki mintha nem is létezne

Az előválasztás egyik érdekes hozadéka a Momentum miniszterelnök-jelöltjének óriási bukása. Míg a tárgyalások kezdetén a Momentumot – az EP-választáson elért eredménye és a közvélemény-kutatási adatok alapján – a három legerősebb párt között említették, a szereplés alapján Fekete-Győr András lemondása sem egy elrugaszkodott forgatókönyv.

A Momentum eredményváróján a Telexnek a párt politikusai szerda este azt mondták, ez nem vetődött fel igényként, és maga Fekete-Győr sem tartja indokoltnak a lépést az ötödik hely miatt, de – és ezt már mi tesszük hozzá – messze még a végeredmény.

Fekete-Győr azt az átlagot sem hozza, mint amit a közvélemény-kutatások mutatnak a pártjának, az eddig összesített szavazatok 3,69 százalékát vitte el. Valószínűleg jobban taktikázott volna, ha az első forduló hajrájában visszalép Karácsony Gergely javára, így nem derül ki, mennyire gyenge, és a későbbi tárgyalásokon is jobb pozíciót vívhatott volna ki a párt számára.

  • Az egyéni győzelem nem száll át a miniszterelnök-jelöltre

Érdekes megfigyelni azt is, mennyire szórnak a szavazatok a miniszterelnök-jelöltek között még az olyan körzetekben is, ahol a saját pártjának jelöltje nyer. Ezt két fővárosi példán keresztül mutatjuk be. Az előző választást is megnyerő DK-s Oláh Lajosra 4221 előválasztó szavazott most a Budapest 5-ös választókörzetében, miközben Dobrev Klárára csak 2345-en. Oláh MSZP–P-támogatással indult, így valószínűleg a többiek Karácsonyra szavazhattak, aki ebben a körzetben 4022 szavazatot szerzett.

Jócskán jutott a főpolgármesternek Tompos Márton momentumos szavazataiból is (a 3591 szavazóból 498 voksolt Fekete-Győrre). Márki-Zay Péter sem panaszkodhatott a körzetben: az általa támogatott jobbikos Beleznay Zsuzsanna 1534 szavazatot kapott, míg Márki-Zay 2037-et.

Jakab Péter nem rúgott labdába, de azért azt mindenképp érdemes kiemelni, hogy még így is többen szavaztak rá itt, mint Fekete-Győr Andrásra.

 

Hiába gúnyolódik Orbán, jó oka van a Fidesznek agyonhallgatni az előválasztást

Ha a fideszes szavazók között téma lenne az előválasztás, azzal kikezdenék a vezéralapú demokrácia legitimációját - mondja a hvg360-nak Szabó Andrea társadalomtudós. A szakember szerint a felülről vezérelt demokráciában újdonság, amit az ellenzék csinál, azonban kérdés, hogyan áll majd össze egy tömbbé a heterogén szavazótábor.

Ahogy viszont Oláh győzelme nem hozott átütő sikert Dobrevnek, úgy Tordai Bence magabiztos fölénye sem szállt át Karácsony Gergelyre. A Kálmán Olgát kiütő Tordai majdnem 7 ezer szavazatot szerzett a Budapest 4-es választókerületben, míg Karácsony kicsivel elmaradt az 5 ezertől. A körzetben különösen erős volt Márki-Zay Péter, aki másodikként több mint 2500 szavazatot kapott. Ebben a budai választókerületben Jakab végzett az utolsó helyen.

  • Akik zsebükben érezhetik a győzelmet

Az összefogás eredményeként – az előző országgyűlési választási, illetve a közvélemény-kutatási adatok alapján – nem kérdés, hogy aki most Budapesten nyer, elviszi a képviselői mandátumot is.

Újként juthat a Parlamentbe Orosz Anna (Budapest 2) és Hajnal Miklós (Budapest 3), a két momentumos képviselő, akik DK-s ellenfelüket győzték le (Gy. Németh Erzsébetet és Komáromi Zoltánt), Jámbor András (Budapest 6), az MSZP–P által támogatott "független" jelölt, aki a VIII. kerületben verte többek között Demeter Márta LMP-s országgyűlési képviselőt, aki most a Jobbik színeiben indult.

 

Volt, aki végre sajátjának érezte a politikát, más Orbán Ráhel költözése miatt ment előválasztani

A várakozások és zökkenők ellenére inkább pozitív tapasztalataikról számoltak be az előválasztáson részt vevő szavazók, többségében azt mondták, ritkán érzik úgy, hogy a kezükben van a politikai döntés. A titkos szavazás lehetősége viszont nem volt az igazi: a pártoknak nem volt elég pénze arra, hogy normálisan elszeparált sátrakban tartsák a voksolást.

Az eddigi listás pozícióját válthatja egyéni győzelemre Tordai Bence (Párbeszéd). Oláh Lajos, a DK politikusa megtarthatja jelenlegi mandátumát, bár választókerületében, ahol ketten indultak ellene, nem szerezte meg a szavazatok 50 százalékát. Csárdi Antal (Budapest 1, LMP) momentumos kihívója alulmaradt, Hadházy Ákos (független országgyűlési képviselő, a Momentum jelöltje, Budapest 8) pedig már hétfőn hátradőlhetett. Bár információink szerint nagyon vezetett Tóth Csaba előtt, az állás nem derült ki: a 2018-ban győztes szocialista országgyűlési képviselő hétfőn a "támadásokra" hivatkozva bejelentette visszalépését.

Szél Bernadett (Pest 2) és Mellár Tamás (Baranya 1) parlamenti széke is stabilnak látszik.

  • Akik búcsúznak

Tóth Csabán kívül valószínűleg elköszönhet a parlamenti munkától Mesterházy Attila, az MSZP képviselője, aki nagyon kikapott a veszprémi első választókerületben Csonka Balázstól. A DK–Jobbik–LMP–Liberálisok–MMM-támogatta Csonka a szavazatok 67 százalékát szerezte meg. Kérdés, hogy ez hoz-e neki országgyűlési mandátumot is.

Az előző ciklusban tartott időközi választáson képes volt nyerni a függetlenként induló Kész Zoltán azonban 2018-ban már kikapott fideszes ellenfelétől. Mesterházy akkor visszalépett, és listán jutott az Országgyűlésbe, amire most, az MSZP erőviszonyai alapján igen kicsi az esélye.

A Mesterházy embereként számon tartott Király József is kikapott a momentumos Bodrozsán Alexandrától.

Meglepetésre Csongrád-Csanád megyében, a második választókerületben bukott a korábban homofób és rasszista kijelentéseket tevő Tóth Péter. Ebben a körzetben is hárman indultak, a momentumos Mihálik Edvin Máté 50 százalékos fölénnyel nyert. A körzet most nem ellenzéki.

Az offshore botrányba belegabalyodott Ráczné Földi Judit DK-s politikus is kikapott Márton Roland MSZP-s politikustól Fejér 1-ben.

  • Nem mérték föl, mennyire lassú ez

Noha kedden és szerdán reggel még úgy volt, este hétre meglesz az összes eredmény, napközben már látszott, ebből semmi nem lesz. A szavazatok összeszámolása nagyon lassan halad, az Országos Előválasztási Bizottság közleménye szerint azért, mert a hitelesítéshez QR-kódokat használtak, azokat kell "kicsippantani" az ellenőrzéshez.

 

A szavazatokat még éjjel is számolták, de hajnal négy előtt felfüggesztették a munkát, és majd csak csütörtökön 9-kor folytatják. A szerdai percről percre tudósításunkat itt találja.

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.