Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

A szocialisták zuglói jelöltje hétfőn sajtónyilatkozatot olvasott fel, amelynek lényege, hogy nem folytatja az előválasztási küzdelmeket. Nem sokkal előtte egy szocialista forrásunk azt mondta, a támogató pártok kihátrálása után csodaszámba menne, ha Tóth Csaba nyerni tudna. Most már biztosan nem is fog.

Visszaléptem, elég volt, az ügyet részemről lezártam, nincs további mondanivalóm

- ezekkel a szavakkal jelentette be Tóth Csaba, az MSZP jelenlegi országgyűlési képviselője, hogy visszalép a jelenleg zajló előválasztástól, vagyis nem indul újra 2022-ben sem a parlamenti választáson.

A politikus Mi történt? címmel hirdetett sajtótájékoztatóján (amelyet ide kattintva nézhet meg) kérdésekre nem válaszolt, viszont döntése előzményeiről elmondta, hogy őt nemtelen támadások érték vetélytársa, Hadházy Ákos részéről, és bírálta a sajtót is, amely "mintha gombnyomásra szajkózná a valótlanságokat".

Fazekas István

Még jobban fájlalta azt, hogy a szövetségesei is kihátráltak mögüle. Külön megemlítette Karácsony Gergelyt, akit ő "volt miniszterelnök-jelöltöm"-ként emlegetett, megjegyezve, hogy kiállást várt tőle a személye mellett, ehelyett kihátrált mögüle Karácsony, méghozzá "mendemondákra hivatkozva".

Azt állítja, hogy semmi takargatnivalója nincsen, de a kampányban az volt a cél, hogy az ő nevét "besározzák", ami "meg is történt".

Azt állítja, hogy halálosan meg is fenyegették, amiről állítása szerint Karácsony Gergely is tudott, "mégsem tett semmit." Végül megjegyezte: "nem vagyok naiv, tudom, hogy működik a politika, de nem gondoltam, hogy így kell megismernem Churchill igazságát, miszerint az ellenség nem előttünk van, hanem mögöttem." Azt is mondta, tudna "keményebbeket" is mondani az őt elárulókról, de nem teszi.

Fazekas István

Pedig szombaton még azt közölte az MSZP, hogy továbbra is Tóth marad a jelöltjük, és még hétfőn is volt olyan forrásunk, aki azt állította, hogy a pártban nem merült fel Tóth visszaléptetése, ugyanis az nem csak politikailag lenne helytelen, de a jelölt kampányát támogató aktivistákkal és leginkább az eddig rá szavazókkal szemben sem lett volna tisztességes. Sőt azt is tudni vélte forrásunk, hogy Tóth nem is áll rosszul kihívója, a Momentum által jelölt Hadházy Ákossal szemben.

Hadházy azzal támadta Tóthot, hogy egy alapítványba “rejtett több százmilliós vagyont”, amit így nem is tüntetett fel a vagyonnyilatkozatában, márpedig Tóth cégének jelenleg az ingatlanokra vételi joga és a 111 milliós jelzálogjoga van és a képviselő cégének csak egy levelet kell írni ahhoz, hogy a gyártelep az ő kezükbe kerüljön hivatalosan is.

Igaz, értesüléseink szerint Hadházy Ákos kampánycsapatának viszont olyan felmérései vannak, melyek inkább az ő győzelmi esélyeit támasztják alá. Akárhogy is, azt egy szocialista forrásunk is elismerte, hogy “csodaszámba menne, ha mindezek után Csaba tudna nyerni”, de visszalépése szerinte sem lett volna indokolt, ráadásul “ha ő végig akarja csinálni, a párt sem állhat ki mögüle”.

Hadházy Ákos
Fazekas István

Egyes párttársai délelőtt még úgy vélekedtek, hogy Tóth visszalépése a nyílt beismerése lett volna annak, hogy - ahogyan Hadházy mondja - “ügyek vannak körülötte”. Pedig a szocialista pártban úgy érzik, a Tóthnak felrótt ügy nem is ügy valójában, a budapesti gyártelepet és egy több emeletes irodaépületet nem is kellett volna szerintük beleírni a vagyonnyilatkozatába, "mivel nem a tulajdona, mindössze egy hozzá köthető jelzálogjogról van szó". Akárhogyan is van, Karácsony Gergely éppen azután közölte pénteken, hogy “az újabb fejlemények tudatában” már nem tudja Tóthot támogatni, és itt az újabb fejlemények a Hadházy által megszellőztetett vagyonügyeket jelentik.

Hadházy a témát már a köztük zajló korábbi tévévitában is felemlegette, majd megállapította az ingatlanról, hogy “Ez az a gyártelep, amiről a képviselő úr a vitán először azt mondta, hogy nem tud róla semmit, aztán meg azt, hogy nem zuglói ügy. Ugyanígy nem tudott semmit arról az alapítványról, amelyik pedig elvileg 111 millióval tartozik a cégének”. Tóthra utalva megjegyezte: “az érintett képviselő jelenleg Zuglót képviseli és az érintett alapítvány tisztségviselők között van Zugló alpolgármestere és Zugló “átláthatósági biztosa” is. Erre az ügyre annak idején Tóth annyit reagált: “Vagyonnyilatkozatom minden tényt és adatot hiánytalanul tartalmaz, nincs semmilyen eltitkolt vagyonom, minden vizsgálat elé nyugodt szívvel állok, elszámolnivalója annak, azoknak van, akik nemtelen eszközökkel akarnak lejáratni.”

Hadházy kritikái között a kampányban elhangzottak már a Tóth Csaba korábbi politikai karrierjét érintő utalások is, mint például a csaknem 20 évvel ezelőtti Vas megyei eset is. Akkoriban a sajtó is részletesen beszámolt a 2002-ben helyi kötődéssel nem bíró “’újként” a megyei pártszervezetbe érkezett Tóth Csaba és a “régiek” közötti “belharcról”, amiben előkerült fiktív tagbeléptetés, sőt romák pénzért beléptetésének vádja is. Tény, hogy ebben az ügyben a megyei pártszervezet etikai testülete 2004-ben kizárta a pártból Tóth Csabát, bár ezt a döntést másodfokon végül megsemmisítette a párt országos etikai testülete, végül pedig a megyei pártszervezeteknél teljes körű tisztújítás is lezajlott, az ügyben vizsgálódó ügyészség nem állapította meg Tóth esetében az alapos gyanút a beléptetési iratokkal kapcsolatos magánokirat-hamisításra.

Egyes szocialisták Karácsony lépése mögött a Momentum elnökének, Fekete-Győr Andrásnak tett gesztust sejtik, mivel “Fekete-Győr egyetlen, a közvélemény előtt sikeresnek eladható lépése az utóbbi időben Hadházy támogatása volt, ezt pedig Karácsony is megerősítette ezzel, cserébe talán az előválasztás második fordulójában Karácsony helyett eljátssza majd Fekete-Győr a többi ellenfelet krizitáló rossz rendőr szerepet”.

A lapunknak nyilatkozó MSZP-seknek az fáj, hogy mintha a kettős mérce érvényesülne: nem lépett vissza például a DK székesfehérvári jelöltje, az offshore hátterű cégekkel kapcsolatba hozott Ráczné Földi Ágnes, sem pedig a Jobbik ózdi jelöltje, akiről a karlendítős kép került elő. Egyébként Farkas Péter Barnabástól – aki állítása szerint nem náci karlendítést mutatott be, csak integetett – nem csak a körzetben más jelöltet támogató MSZP és Párbeszéd határolódott el, de megvonta tőle a támogatást a Momentum és az LMP is. A DK és a Jobbik viszont nem, sőt Jakab Péter Jobbik-elnök – akit a parlamentben Orbán Viktorra tett viccesnek szánt megjegyzése miatt is sok kritika ért – még kiállásként értékelhető nyilatkozatot is tett az ügyben, miszerint “a választó nem elhatárolódásokat vár, hanem összefogást”.

Ugyancsak továbbra is élvezi a DK és a Jobbik támogatását Ráczné Földi Judit, sőt a Facebookon közzétett képek tanúsága szerint Gyurcsány Ferenc DK-elnök éppen az ő társaságában nézte a pénteki miniszterelnök-jelölti tévévitát, amit az MSZP-sek nyílt kiállásként értékeltek a részéről. Ezt pedig szembeállították az érzésük szerint “nyílt árulással”, amit Karácsony Gergely követett el azzal, hogy – előzetes tájékoztatás nélkül – a pénteki tévévitában jelentette be: kiáll Tóth Csaba mögül.

Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.