Itthon Lengyel Tibor 2021. szeptember. 21. 05:05

Az előválasztás meghekkelésével fenyegetőző politikus állítja, hogy nem ő tette

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Főpróbája is volt az előválasztási rendszer túlterhelésének, szombaton viszont már “mintha tízmillióan akartak volna egyszerre szavazni”. A szabályosan leadott voksok nem vesztek el, adatlopás nem történt, mondják a szervezők, mert a támadók csak blokkolni akarták a rendszert. Ez sikerült is, de arra nincs bizonyíték, hogy a Fidesz áll a Kínából érkezett támadás mögött. Azt viszont kiderítettük, hogy ki nem felelős érte, bár fenyegetőzött vele.

Ellenzéki előválasztás
Friss cikkek a témában

Bár hétfőre sikerült újra működésbe hozni az ellenzéki előválasztás online hátterét biztosító rendszert, a szombati, hivatalos start után gyorsan összeomló informatika elleni célzott támadás elkövetőiről továbbra sincsenek biztos, konkrét információk. Az előválasztásban részt vevő hat párt delegáltjaiból álló Országos Előválasztási Bizottság (OEVB) szombaton kora délután még azt közölte, hogy “ismeretlen eredetű tömeges terhelés érte az előválasztás háttérrendszerét”, néhány órával később viszont a hat párt vezetői közös közleményükben már “Orbán Viktort és rendszerét”, “a hatalom embereit” tették felelőssé, ám a vádat alátámasztó konkrét bizonyítékot nem közöltek.

A bizonyíték híján egyelőre politikai blöffnek, a kampány részének tekinthető ellenzéki állítást a Fidesz – magas labdaként – le is csapta azzal: “Saját bénázásukat ne kenjék másra!”

A hvg.hu próbált az ellenzéki oldalról bizonyítékokat, vagy legalább közvetetten arra utaló információkat szerezni, hogy vajon mi támasztja alá a pártvezetők nyilatkozatát, miszerint az informatikai támadás mögött a Fidesz állhat. A pártvezetők közül az MSZP két társelnöke – Kunhalmi Ágnes és Tóth Bertalan – kérdésünkre nem kívánta bővebben kifejteni a közös közlemény állítását, illetve azt, hogy ők milyen bizonyítékok alapján írták alá ezt. Nem jártunk több sikerrel más pártoknál sem.

Szavazólap az öt miniszterelnök-jelölt névsorával – a rendszer összeomlása miatt hétvégére leállt a szavazás
Juhász István András

Kanász-Nagy Máté, az LMP – a közös közleményt szintén aláíró – társelnöke viszont kérdésünkre azt mondta: “vannak erre bizonyos jelek, erős gyanúk, és csak fel kell tenni azt a kérdést, hogy a támadás kinek állt érdekében”. Emlékeztetett, hogy az exjobbikos Volner János előre bejelentette, hogy meg fogják hekkelni az ellenzéki előválasztást, ráadásul szerinte “nem nehéz összekötni a hatalom embereit és Volnert”. A Jobbikból kilépett, majd saját pártot alapító politikus még május végén fenyegetett azzal, hogy “meg fogjuk hekkelni a baloldali előválasztást”. Most megkérdeztük tőle, hogy beváltották-e az ígéretet, és tényleg ők állnak-e a támadás mögött, de Volner azt mondta:

Ez nem mi voltunk, teljesen ártatlanok vagyunk, de nem tettünk le róla, hogy más módszerrel tényleg meghekkeljük az előválasztást.

Miután saját álláspontja megfogalmazása helyett több ellenzéki pártelnök is az OEVB-hez irányított, feltettük a testületnek a Fidesz érintettségére utaló, a pártvezetők közleményét alátámasztó konkrét bizonyítékokat firtató kérdésünket, ám cikkünk megjelenéséig az OEVB sem árult el részleteket.

Amit biztosan tudunk: célzott, külső támadás érte az előválasztás informatikai rendszerét
AFP

Arról viszont, hogy mi is történt pontosan, az OEVB momentumos delegáltja beszámolt kérésünkre. "Az előválasztás informatikai rendszerét megbénító szombati esemény nem egy megszokott túlterheléses, vagyis úgynevezett DDOS támadás volt, mert nem azzal operált, hogy kamu felhasználók sokaságát engedte a rendszerre, hanem valahogy megtudták annak a szervernek az IP-címét, amelyről a rendszer futott, és erre szabadítottak rá egy jelentős, 1 gigabitnyi adatot" – ismertette a részleteket Bedő Dávid. Elmondta:

egyértelműen beazonosítható volt, hogy ez a támadás Kínából, kínai IP-címről érkezett, és a tízszerese volt a hétfői, normális előválasztási forgalomnak, amikor mintegy a szavazóhelyszínekről 600-700 tabletről érkezik egyszerre adat, plusz az online szavazók is voksolnak.

A kínai szál tehát Bedő szerint bizonyított, arról pedig, hogy ez miként köthető a Fideszhez, a kormányhoz vagy a "hatalom embereihez", azt mondta: "ez egy logikusan levonható következtetés, hiszen másnak nem állt érdekében ellehetetleníteni az előválasztást". Azt ugyanakkor elismerte, hogy erre 100 százalékos bizonyítékot nehéz szerezni, hiszen az ilyen támadást végrehajtók ügyesen eltüntetik az akció digitális lábnyomát, ráadásul a támadó attól még bárki lehet, hogy a támadás kínai szerveren keresztül érkezett.

Egyelőre senki nem állt ki, hogy magára vállalja az előválasztás elleni támadást
Reviczky Zsolt

Ráadásul mint megtudtuk, nem is a szombati volt az első támadás, mert annak pénteken már volt egy “főpróbája”. Erről Hajdú Gergő, az online választási felület és az informatikai háttér biztosításáért is felelős aHang civil szervezet kampányigazgatója beszélt a hvg.hu-nak. Azt mondta, a rendszert szombaton lebénító külső, “nem sima túlterheléses” támadást kicsiben már pénteken este egy tesztelési folyamat során is elkövették. “Ekkor volt egy akadozás, de nem jelentős mértékű, ezért azt hittük, csak rosszul van beállítva valami, ezért nem gyanakodtunk támadásra” – mondta. Ezután szombaton reggel, az előválasztás startja után még minden rendben ment, 6 és 10 óra között “a rendszer terheltsége mindössze 10-20 százalék között volt”. Aztán 10 óra után olyan mennyiségű adat, terhelés érkezett hirtelen, “mintha tízmillióan akartak volna egyszerre szavazni”. A tervezésnél túlbiztosították az informatikai hátteret, de ilyen terhelést már nem bírt el Hajdú szerint a rendszer. A szakember megjegyezte: a szombat délelőtt szabályosan leadott

szavazatok a rendszerösszeomlással nem vesztek el, és egyébként sem történt semmilyen adatszivárgás, mivel “a támadás nem adatok megszerzésére irányult, hanem a rendszert akarták vele blokkolni”.

"Jogászként én csak a bizonyítékoknak és a szakvéleményeknek hiszek, és egyelőre annyi biztos, hogy célzott, külső támadás érte az online rendszert" – ezt már az előválasztás technikai lebonyolítását is végző Civil Választási Bizottság (CVB) elnöke, Magyar György ügyvéd mondta, amikor a hvg.hu arról kérdezte, milyen konkrét bizonyítékok alapján állíthatják az ellenzéki pártok, hogy a Fidesz áll a támadás mögött. Magyar megjegyezte, az nem ritka, hogy választásokat hekkelnek meg, ahogy az sem, hogy külföldre vezetnek a szálak, de az ilyesmit nem lehet pár nap alatt minden kétséget kizáróan "kinyomozni". A CVB elnöke szerint azt a kérdést érdemes feltenni, hogy kinek állhat érdekében egy ilyen, az előválasztás elleni akció. "Akárki is áll emögött, láthatóan kontraproduktív ez a tevékenysége, hiszen egyrészt a támadás elhárítása után az online szavazás hétfő délelőtt újraindult, és mindenki fog tudni szavazni, mert két nappal meghosszabbítottuk a voksolást szeptember 28-ig, másrészt az a tapasztalatom, hogy ez az akció csak összerántotta és elszántabbá tette az ellenzéket és a szimpatizánsokat, emiatt az előválasztás sikerre van ítélve." Bedő Dávid mindenesetre hétfőn azt is közölte, hogy még a héten feljelentést tesznek a hekkertámadás miatt.

Magyar György, a Civil Választási Bizottság elnöke csak a konkrét bozonyítékoknak hisz
hvg.hu

Az informatikai támadás miatt kimaradt két hétvégi szavazási nap pótlására az OEVB két nappal meghosszabbította az előválasztás első fordulóját, így szeptember 28-án estig lehet szavazni országszerte személyesen a szavazópontokon és online is a miniszterelnök-jelöltekre, valamint a lakóhely szerinti választókerület egyéni képviselőjelölteire. Az öt miniszterelnök-jelölt és persze a 253 egyéni képviselőjelölt esetében is igaz, hogy az eredményük nagyban függ attól, hányan vesznek részt az előválasztáson. A hvg.hu is írt róla, hogy Karácsony Gergely például minimum 400 ezer résztvevőre, míg a Civil Választási Bizottság pedig félmillió körüli előválasztóra számít. A 106 egyéni választókerületből 11 körzetben már most lefutott az előválasztás, hiszen ezekben egyetlen induló van, de összességében a választókerületek négyötödében legalább két, helyben is érdemi népszerűséggel rendelkező párt jelöltje közül lehet választani.

Néhány érdekes körzetről a hvg.hu már készített riportot – sorozatunk eddig megjelent elemei:

Aki még nem szavazott, annak segít tájékozódni az alábbi táblázat, benne az egyéni jelöltekkel:

Hirdetés