Már eldőlt az ellenzéki előválasztás a tiszaújvárosi központú Borsod megye 6-os körzetében, mivel az MSZP-s Jézsó Gábor az egyedüli induló. Az eddig a Fideszt szorongató jobbikos Bíró László visszalépett. A teológus végzettségű, halottbúcsúztatóként is dolgozó önkormányzati képviselő Jézsó Gábor azt mondja, változást akaró hangulatot érez.
Nyugodt, már-már álmos város Tiszaújváros, az egykori Leninváros. Ez a 15 ezer fős, a választásokon baloldali vagy jobbikos dominanciájú település a központja Borsod megye 6-os választókerületének, az ellenzéki előválasztás egyik olyan körzetének, ahol a szombaton – gyors rendszerösszeomlással – kezdődő ellenzéki verseny eleve lefutottnak számít. Itt nem lehet Tiszát rekeszteni az indulókkal, mivel egyetlen jelöltre lehet szavazni,
a három versenytárs közül egy végül el sem indult, kettő pedig visszalépett az így egyedül állva maradt MSZP-s Jézsó Gábor javára.
“Ez egy nagyon érdekes helyzet, de nem példátlan az országban. Hogy mennyire kényelmes ez nekem egyedüli jelöltként, arról annyit, hogy az elvégzendő munka ettől nem lett kevesebb: a Borsod 6-os választókerület mind a 42 települését ugyanúgy bejárom, mert fontos, hogy személyesen találkozzak az emberekkel” – mondja Jézsó Gábor a hvg.hu-nak a cukrászda teraszán, ahol leültünk vele beszélgetni, miután beszaladt a városházára, hogy aláírjon néhány hivatalos papírt, mivel önkormányzati képviselő, immár 7 éve. Úgy tűnik, emiatt a városban Jézsót szinte mindenki ismeri, az utcán sokan ráköszönnek, volt, akitől harsány “Hajrá!”-t is kapott.
Tiszaújváros a választókerület központja, és legnagyobb, legnépesebb városa, de a körzethez tartozó 42 település között sok ismert helyszín van. Itt van a világhírű borvidék központja, Tokaj, vagy az 1600 lelkes község, Monok, ami újabban babfesztiváljával igyekszik felkerülni az ország gasztronómiai térképére, de sokaknak mégis inkább a hírhedt egykori monoki polgármester, Szepessy Zsolt neve ugrik be róla, aki előbb a "monoki modellel" – segélyt nem pénzben, hanem szociális kártyán adták – vált ismertté (utóbb ezt a Fidesz a segély helyett munkát elv mentén vitte tovább), majd azzal, hogy az utóbbi két választáson kamupártjával több százmilliós állami támogatást vett fel, de visszafizetni nem tudta; most éppen börtönben ül, amiért több száz ukránt vert át, százmilliós összeget kicsalva tőlük. Ugyancsak hírhedt, és szintén börtönbüntetését tölti Mengyi Roland a borsodi térség korábbi, fideszes országgyűlési képviselője, akit uniós pályázati pénzek elosztásával összefüggő korrupciós ügyben ítélt el a bíróság.
A Borsod 6-os körzethez tartozik még számos, Miskolc környéki település, így a cukor- és csokoládégyáráról ismert Szerencs, a játékos nevű Prügy és Girincs, vagy éppen Onga. A választókerület csaknem félszáz települése között számos olyan is van, ahol helyben, de még a környéken se nagyon van munkalehetőség, rossz a közlekedés és az egészségügyi ellátás, alacsony az iskolázottság és az életszínvonal, magas viszont az elvándorlás. Emiatt sok helyütt az ehhez képest festőinek mondható Tiszaújvárostól eltérően tapintható a nyomor, a kilátástalanság és a kiszolgáltatottság. “Nagy probléma sok helyütt az orvosi ellátás hiánya, a háziorvos- és ügyelethiány, és főleg a munkahelyek hiánya, ami magával hozza a szegénységet, sőt a mélyszegénységet is” – erősíti meg Jézsó, mit tapasztal.
Munkája miatt ugyanis sok közelebbi és távolabbi településen jár, a legkülönfélébb társadalmi státuszú emberekkel találkozik – ráadásul esetében ez nem üres politikusi szlogen, hanem a valóság, mivel önkormányzati munkája mellett másik foglalkozása a polgári búcsúztató. Vagyis halottbúcsúztató. Ez egyfajta, temetkezéshez kapcsolódó szolgáltatás, amit polgári személy végez, tehát nem pap. Mondjuk kis híja volt, hogy Jézsó is pap legyen.
“Gyerekkorom óta azt éreztem, hogy pap szeretnék lenni, teljes eltökéltséggel indultam a papi pálya felé, sőt már a pappá szentelésem előtti plébániai gyakorlatomat töltöttem Gyömrőn, amikor közbeszólt a szerelem: megismertem Évit, a feleségemet.”
Végül lediplomázott teológiából – Beer Miklós püspök is a tanára volt –, teológus lett. Egyesek szerint a képviselőjelölti indulása ezért mély gyomros a sokszor a keresztények nevében beszélő Fidesznek. Ő azonban úgy véli, nem a Fidesz bosszantását kell céluk tűznie, hanem a választókerületben élők képviseletét. “Nem a teológusra, de még csak nem is a jelölt mögött álló pártra fognak szavazni a választók, hanem az emberre” – mondja.
“Szeretném megszólítani az általam tisztelt jobboldali gondolkodású embereket is, hiszen ha valamin tudunk változtatni, jobbítani, valamiért tudunk tenni, az mindenkinek jó. Nem valaki vagy valami ellen indulok a jövő tavaszi választáson sem, hanem valami mellett. Hiszek a jó győzelmében, és abban, hogy megújulásra van szükség, miközben nem az ellenségeskedést keresem, hanem azt nézem, mit tudok tenni a közösségért” – mondja.
Le tudja dolgozni jövőre a tavaly őszi időközin a közös ellenzéki jelölt és a végül győztes fideszes jelölt közti csaknem 2000 szavazat különbséget?
Az esélyek jók, mert az emberekben van egy váltó szándék. Nekem pedig nem az a fontos, hogy ki miben hisz, melyik párthoz tartozik, hanem szeretnék mindenkit megszólítani. Mások azt mondják rólam, pont ez a jó bennem, hogy mindenkit, a bizonytalanokat is meg tudom szólítani.
Megtaláltuk a borsodi Karácsony Gergelyt?
Lehet.
Csakhogy ígérni mindent lehet, de a tapasztalatok szerint egy választókerületnek kijárni bármit – pénzt, fejlesztést, beruházásokat, munkahelyteremtést – csak úgy lehet, ha az országgyűlési képviselő jóban van az aktuális kormánnyal, enélkül az illető béna kacsa. “Nem így kéne így lennie, de most sajnos ez az ábra” – ismeri el Jézsó is, mondván: “ha az országgyűlési képviselőnek van egy jó ötlete, azt a kormánynak kutya kötelessége támogatni, és nem azt kell nézni, hogy a képviselő vagy a körzete milyen színű.” Szerinte ezt a szemléletváltást is csak egy kormányváltás hozhatná el.
De vajon miért éppen Jézsóra esett az MSZP választása, amikor az előválasztásra a körzet képviselőjelölt-aspiránsát kereste? Vannak, akik szerint a szükségszerűség döntött, mivel a szocialisták előbb a jelenlegi polgármester, vagy a két alpolgármester egyikének indításában gondolkodtak, de megkérdőjelezhető helyi ügyek miatt inkább más jelölt után néztek, így került a képbe Jézsó. Ő maga erről azt mondja, a vádak megalapozatlanok, szerinte inkább arról van szó, hogy a polgármester és helyettesei annyira jól dolgoznak együtt, hogy kár lenne ezt megszakítani, ő pedig nem érzi úgy, hogy “pótlékként került a képbe”, inkább a gondviselés eszközének tartja, másrészt a neve már tavasz elején felmerült, megkeresték a jelöltséggel. “Felemelő a feladat, de óriási súly, nehéz döntés volt” – mondja.
Végül vállalta, mert úgy látja, “tenni kell, és ha úgy érzi ez a közösség, hogy én vagyok az az ember, aki meg tudja csinálni, akkor meg kell csinálni”. Ráadásul most úgy érzi, van egy erős kormányváltó hangulat.
Kezdetben nem ő tűnt befutónak, hiszen a Jobbik ismét Bíró László indítását jelentette be, ő pedig már két parlamenti választáson is indult, és bár mindegyiken csak második lett a Fidesz jelöltje mögött, egyre szorosabb versenyeredményeket ért el. Ugyan 2018-ban még csak a voksok 36 százalékát szerezte meg másodikként, míg a kormánypártok jelöltje, Koncz Ferenc 49 százalékkal győzött, a Koncz halála miatt 2020 őszére kiírt időközi választáson már 46 százalékkal lett bíró a második az elhunyt képviselő lánya, Koncz Zsófia mögött, akire 51 százalék szavazott. A különbség azonban mindössze 1722 szavazat volt.
Ennyin múlt, hogy technikailag megőrizhette parlamenti kétharmadát a Fidesz–KDNP. Bírót aztán annak ellenére ismét jelöltként jelentette be az előválasztásra készülve a Jobbik, hogy már a tavalyi időközi kampányban is ismert volt néhány korábbi, antiszemita megnyilvánulása. Budapestet például „judapestnek” nevezte, egy másik kommentben pedig „tetűcsúzdásoknak” titulálta az izraeli turistákat. Emiatt bocsánatkérésre és magyarázkodásra kényszerült, ráadásul közben Hadházy Ákos és Tényi István feljelentése alapján a NAV is nyomozást indított ellene költségvetési csalás gyanújával. Mindez csak felerősítették a Bíróval szembeni, a hatpárti ellenzéken belül is érezhető ellenállást, így végül a jobbikos politikus idén augusztus közepén visszalépett az előválasztáson a jelöltségtől Jézsó javára. Ugyanígy tett a Momentum előválasztási jelöltje, Pelek Dávid is, a civil jelöltként magát megméretni kívánó Tóth Ádám pedig elindulni sem tudott az előválasztáson, de ígérete szerint jövő tavasszal a választáson ringbe száll.