Itthon hvg.hu 2021. szeptember. 11. 11:29

A nagyobb fertőzöttséget jelző narancssárga lett Budapest az uniós Covid-térképen

A magyar főváros a legutóbbi adatszolgáltatás óta egy kategóriával feljebb ugrott az új fertőzöttek és a pozitív tesztek arányait tekintve.

Minden héten csütörtökön térképen adja ki az Európai Unió tagállamaiban aktuális koronavírus-helyzetet az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC). A térkép azokon az adatokon alapul, melyeket a tagállamok jelentenek az ECDC-nek, ez alapján négy kategóriába osztják a különböző régiókat: zöld, narancssárga, piros vagy sötétpiros.

Bár Magyarország egyelőre a legalacsonyabb, vagyis a koronavírus szempontjából legkedvezőbb zöld kategóriában van, ugyanez nem mondható el Budapestről, amely a legutóbbi adatszolgáltatás óta egy kategóriával feljebb ugrott és most narancssárga.

ECDC

Zöld akkor lesz egy ország, ha a kéthetes átlagban 100 ezer lakosra kevesebb mint 50 új fertőzött jut, és az elvégzett pozitív tesztek aránya kevesebb, mint 4%, vagy ha 100 ezer lakosra kevesebb mint 75 új fertőzött jut, és a pozitív tesztek aránya kevesebb mint 1 százalék.

Narancssárga pedig akkor, ha 100 ezer lakosra kevesebb mint 50 új fertőzött jut, és az elvégzett pozitív tesztek aránya kevesebb, 4% vagy több. Ha 100 ezer lakosra jutott új fertőzöttek száma 50 vagy több, de kevesebb mint 75. és a pozitív tesztek aránya 1 százalék vagy több. Ha az új fertőzöttek száma 75 és 200 között alakul 100 ezer lakosra és a pozitív tesztek aránya kevesebb, mint 4 százalék.

A kormányzati tájékoztató honlap a hétvégén ugyan nem közöl adatokat, de pénteki hírük szerint Magyarországon az elmúlt 24 órában 323 új fertőzöttet igazoltak és 6 beteg hunyt el. Megyei adatokat nem közöltek, de a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) 35. heti szennyvízadatai azt mutatják, hogy arra lehet következtetni, hogy Budapesten és Szegeden csökken, míg Szolnokon enyhe emelkedést mutat a SARS-CoV-2 koronavírus koncentrációja.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?