A Stop Gyurcsány! Stop Karácsony! címmel indult petíciót állítólag már májusban kitalálták.
Már májusban eldőlt a Fidesz vezetőségében, hogy a párt egy erős, de faék egyszerűségű üzenetet tartalmazó kampánnyal indítja az őszi szezont. Ez a napokban indult Stop Gyurcsány! Stop Karácsony! című petíció – írta meg a Népszava a lapnak nyilatkozó, „magas rangú kormányzati forrásokra” hivatkozva.
A lapnak egy másik forrás úgy fogalmazott, hogy a kampánnyal nem akarnak népszavazást kiharcolni, és lemondatni sem akarnak senkit, a valós cél „Karácsony Gergely összegyurcsányozása”. A forrás szerint ez a taktika már bejött a Fidesznek 2012-2013-ban, amikor Bajnai Gordont „tolták rá” a 2004 és 2009 között regnált miniszterelnökre az „együtt tették tönkre az országot” kampánnyal.
A Népszava arról is írt, hogy miután Karácsony Gergely május 15-én bejelentette miniszterelnök-jelölti indulását, több cikk jelent meg arról, hogy a főpolgármester korábban a Miniszterelnöki Hivatal koordinációs államtitkárságának tanácsadójaként is dolgozott, így „közvetett módon Gyurcsány Ferenc irányítása alá került”. A fideszes kommunikációs stáb mostanra azonban leegyszerűsítette az üzenetet, és kizárólag a Gyurcsányhoz köthető ügyekre (őszödi beszéd, „trükkök százai”, „13. havi nyugdíj elvétele”) koncentrál.
A lap idézi a Political Capital kutatóját, László Róbertet, aki szerint „a Fidesz rendszeresen indít választókat bevonó akciókat, amelyek célja részben a szavazóik megerősítése, részben az adatbázis-frissítés”. Szerinte hosszú idő után nem a kormányoldal diktál egy témát, az utcákat pedig ellepik az ellenzéki pártok pultjai. „Erre mindenképp reagálnia kellett a kormányoldalnak, jelen kell lenniük valamivel az utcán, hogy ne az ellenzék uralja azt.”