Itthon hvg.hu 2021. szeptember. 07. 19:18

„Nevezzük ezt a rendszer nyugodtan diktatúrának” – érdemi vita nélkül folytatódott az előválasztási vitasorozat

Hajdú-Bihar megye 1. számú választókörzetében az ellenzéki jelöltek szinte mindenben egyetértettek, pusztán egymás gondolatait egészítették ki.

Kedden folytatódott a Partizán által szervezett és közvetített előválasztási vitasorozat, amelyben az előválasztásra jelentkező országgyűlési képviselőjelöltek csap(hat)tak (volna) össze azokban a kérdésekben, amelyek szerintük választókörzetüket és az országot a legélénkebben érintik. Hajdú-Bihar megye 1. számú választókörzete azonban korántsem tartogatott olyan fordulatos vitát, mint a hétfői, Vas megyei: a jelöltek – Illés Rácz Mariann (civil), Varga Zoltán (DK), Szabó Bence (Momentum), Fábián István (MSZP-Párbeszéd) és Pálinkás József (Új Világ Néppárt) – szinte minden kérdésben egyetértettek egymással.

A vita első blokkja a Debrecen vízhelyzetét érintő Civaqua program körül forgott, amellyel kapcsolatban Pálinkás József jelezte is (miközben mikrofonja beadta a kulcsot), hogy a kérdés kiszivároghatott a vitáról, ugyanis a Fidesz helyi országgyűlési képviselője, Kósa Lajos pont a közelmúltban jelentette be a vízvédelmi program indulását. A jelöltek egyetértettek abban, hogy a programot azért, hogy elkerüljék a debreceni nagyerdő kiszáradását, minél hamarabb el kell indítani, Szabó Bence – akinek minden megszólalását lelkes momentumos taps fogadta – egyenesen úgy fogalmazott, hogy a program első két szakasza már a következő négy évben meg is valósítható.

Felmerült a privatizált felsőoktatás kérdése is – nem csak debreceni, hanem országos vonatkozásban –, ezt a jelöltek mindegyike azonnal kiterjesztette az alapítványi formába szervezett egyetemekről az egész magyar oktatási rendszerre. Mindannyian amellett érveltek, hogy a szerintük Fidesz által kisajátított oktatásban szükség van az autonómia visszaállítására, csak arról nem jutottak egyetértésre, hogy ezt hogyan tennék. Ez annak is köszönhető, hogy a jelöltek közül Szabó például bevallottan nincs az alapítványi egyetemek visszaszerzésének jogi hátterével tisztában. Pálinkás József szerint a felsőoktatási törvényt kell módosítani az autonómia érdekében, Varga Zoltán viszont azt mondta – a vita ideje alatt végig Dobrev Klára nevét hangoztatva –, hogy a Dobrev-kormány automatikusan vissza fogja venni az intézményeket. Fábián István – aki maga is volt a Debreceni Egyetem rektora – azon a véleményen van, hogy az alapítványi struktúrát fel kell számolni, azonban a korábbi felsőoktatási rendszerhez nem lehet annak hibái miatt visszatérni, hanem újat kell ahelyett létrehozni.

A vita utolsó pontja a civil szervezeteket és a társadalmat érintette. A jelöltek itt is egyetértettek, legtöbbjük szerint a társadalom apolitikusságának megváltoztatására a legjobb módszer a példamutatás, vagyis az, ha a maguk módján mutatják meg, hogy a politika a közemberek számára is elérhető. Szabó Bence szerint erre ő maga a legjobb példa, hiszen a mindössze 26 éves jelölt dolgozott már grafikusként is NetPincér-futárként is, most mégis a politikában van. Fábián István szerint azonban az kevés, ha az ember csak példát mutat, szerinte szükséges a fékek és ellensúlyok rendszerének helyreállítása is ahhoz, hogy az emberek ismét bizalommal forduljanak a politika felé.

A civil szervezetekkel kapcsolatban minden jelölt úgy fogalmazott, hogy a szervezetek feladata a híd kiépítése a társadalom és a politika között. „Nevezzük ezt a rendszert nyugodtan diktatúrának” – mondta Varga Zoltán, aki szerint a Fidesz összeroppantotta a civil szférát, pedig a civilek dolga az emberek problémáinak feltárása volna a politika felé, ami ezeket „artikulálni” is tudja.

Igazi konfliktus a jelöltek között nem alakult ki, azonban azt Szabó Bence hangsúlyozta, hogy egy felmérés szerint ő áll a legjobban a körzetben, mire Fábián azzal kontrázott, hogy egy másik felmérés szerint ő tudja a legnagyobb eséllyel legyőzni a körzetben induló fideszes képviselőt, Kósa Lajost.

A vita ide kattintva nézhető vissza:

Hirdetés