Az infektológus szerint a megfázás önmagában nem utal koronavírus-fertőzés gyanújára. Az allergiás bőrtünetek viszont tényleg gyakoribbak most, hogy a delta-változat terjed.
„A delta variáns és a korábbi variánsok tünetei között hajszálnyi a különbség” – mondta a Magyar Hangnak Csilek András. Az infektológus, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Területi Szervezetének elnöke szerint a vuhani koronavírusos eseteknél is nagyon sok embernek fájt a torka, a feje, de ezek a tünetek bármelyik légúti betegség esetén kialakulhatnak.
Ha viszont valaki enyhén náthás, Csilek András szerint nem szükséges tíz napra kitiltani a közösségből.
„Aki be van oltva, általában enyhe tünetekkel vészeli át a koronavírust, ha egyáltalán elkapja. A fertőzés továbbadásának esélye pedig hibahatáron belüli. Elméleti esély van rá, de nagyon kicsi. Akiknek jobban oda kell figyelni magukra, azok az oltatlanok, de előbb-utóbb nekik is el kell jutniuk a felismerésig, hogy be kell oltatni magukat” – mondta a szakember.
Csilek András szerint a fertőzés továbbadásának oltottak esetében még akkor is kicsi az esélye, ha valóban megbetegszenek, de a tíznapos karantént ettől függetlenül nekik is ki kell tölteni. Úgy folytatta, hogy „aki enyhe megfázástól szenved, az orvosi értelemben nem beteg, ezért az orvos-beteg találkozás is felesleges, és főleg felesleges lenne rutinszerűen tesztelni mindenkit, aki a fenti tüneteket produkálja, de a tünetei enyhék.
Más a helyzet, ha eközben a páciens egész családja koronavírusos, vagy ha immunhiányos betegről van szó, de ezek speciális helyzetek.