Itthon Nagy Iván László - Kacskovics Mihály Béla 2021. augusztus. 11. 13:43

Gyurcsány a fiatalok között: 2006 egy közös, nemzeti dráma volt

„Feri” jött, látott, haknizott – röviden így lehetne összefoglalni Gyurcsány Ferenc kedd esti performanszát egy budai bisztróban. Az esemény konkrét válaszok nélkül, de sok érdeklődővel és szinte a teljes kormánymédia minden elejtett félmondatra figyelő munkatársainak gyűrűjében zajlott.

Sajátos módját választotta Gyurcsány Ferenc az előválasztási kampánystartnak, ugyanis nem a kemény magot, hanem legfeljebb az internetes személyiségéért gegből rajongó fiatalokat célozta meg kedd esti, egy második kerületi bisztróban tartott ötvenöt perces performanszával. Gyurcsány ugyanis nem csinált mást, csak beszélt:

bár kérdéseket tett fel, az estnek aligha nevezhető szűk órácskában minden a teátrumról és az üres, de hangzatos mondatokról szólt.

A rendezvényen nagyjából hatvan-hetven ember vett részt, döntő többségük a "Feri" által célzott, harminc alatti korcsoportból. A jelenlévőket nagyjából három csoportra lehetett osztani:

  • Sajtósok, nagyrészt kormánypártiak
  • Ott voltak a DK pártelnökére mémesbácsiként tekintő tizenévesek
  • Valamint egy-két lelkes antigyurcsányista, akik minden feltett kérdést és másodpercnyi csendet megragadtak egy ízes káromkodásra, igazából csak magas labdát dobva Gyurcsánynak, hogy kellően hetykén leintse őket, amit aztán a hallgatóság lelkes vastapssal jutalmazott. („Menjenek focimeccsre kiabálni, ez nem az a rendezvény!”)

Gyurcsány Ferenc követői gyűrűjében
Kacskovics Mihály Béla

A felállásnak pazar lenyomata volt az alábbi, jócskán a kezdés előtt lejátszódó beszélgetés egy állítása szerint „nem fideszes, de nem balos” fiatal tévériporter és egy nagyjából 15 éves srác között:

Riporter: „Ti azért vagytok itt, mert a Gyurcsány ingyen sört fog osztani?”

Srác: „Az a Kutyapárt szlogenje, nem?... Várj, itt lesz a Feri? Hát én csak erre jártam, és erre itt a Feri!”

(Amikor interjúalanya visszakérdezett, hogy „ti a 444-től vagytok?” a csendes válasz némi nevetés után az volt, hogy „nem, a PestiTV-től”.)

Gyurcsány valóban megérkezett, és apróbb technikai malőrök, ölelkezés, valamint pár szelfi után kacifántos monológot adott elő, hogy aztán az utána érkező kérdések többségére nemhogy ne válaszoljon, hanem „válaszának” végére el is felejtse azt a kérdezővel együtt. A pártelnök láthatóan törekedett arra, hogy egy húron pendüljön a fiatalokkal, ezért a viccek mellett a közönség bevonásával, feltett kezes szavazásokkal igyekezett átadni, miért is érdemes a DK jelöltjeire, de leginkább Orbán Viktor ellen voksolni. A volt miniszterelnök stratégiája a kisebb logikai bukfencek ellenére alapvetően működött: míg a bonyolultabb (pl. a jegybanki kamatlábakat firtató) kérdésekre nem válaszolt, a Fidesz döntéseivel kapcsolatos, egy ügyre fókuszáló kérdések pillanatok alatt váltak hadszíntérré.

Kacskovics Mihály Béla

Izgalom csak akkor támadt, amikor a kormánypárti sajtó bemerészkedett a nyitott bisztró közepére, és bevállalt egy unalomig mantrázott kérdést: mit üzenne azoknak, akik szüleinek az életét keserítette meg a 2006-os rendőrségi balhé? Gyurcsány ekkor hangzatos választ adott a témára: ahogy fogalmazott,

2006 egy közös, nemzeti dráma volt; és ő maga senkinek nem lövette ki a szemét, de ha egy műveleti akcióban valaki megsérül, az mindannyiunk számára hatalmas baj. A volt miniszterelnök kiemelte, hogy ő bízott az akkori rendőrségben, akik követtek el hibákat a tömeg oszlatása során.

A rendezvényen az ellentüntetők között megjelent Skrabski Fruzsina kormánybarát médiamunkás is, aki állítása szerint egy olyan férfit hozott magával az eseményre, akinek egyik szemét "Gyurcsány lövette ki". Skrabski bekiabált, a volt miniszterelnök viszont csak "frissen mosott haját" méltatta, érdemben nem volt hajlandó reagálni sem Skrabski kiabálására, sem pedig a médiamunkás korábbi interjúkérelmeire, amikor 2006-ról szóló filmjéhez kérdezte volna meg.

Kacskovics Mihály Béla

Bár Gyurcsány kétségtelenül igyekezett minél messzebb sodródni a kérdésektől – és az eseményen egyébként jelen lévő, de csak kétmondatos epizódszerephez jutó Kálmán Olga sem jeleskedett az egyenes beszédben –, a kitérő válaszok is retorikailag jól megformált állásfoglalások voltak. Kifejtette például, hogy Magyarország alapvetően tartózkodással tekint más kultúrákra, és nem értjük meg, hogy attól, ha másokkal is együtt élünk, még „nem fogunk éjjelente a Koránból felolvasni” – ahogy a cigányság életét sem ismerjük, mert csak bizonyos világok felé akarunk nyitni. De méltatta a fiatalok szja-mentességének ígéretét is: úgy fogalmazott,

„attól még, hogy a kormány ad valakinek pénzt, az ellenzék azt nem feltétlenül venné el. Csak mindig meg kell fontolni, hogy biztosan faék egyszerűségű döntéseket akarunk-e hozni.”

Kálmán Olga a média helyzetével magyarázta azt is, amikor kérdésként megkapta, hogy az ellenzék miért nem lovagol meg „hatékonyabban” olyan témákat, mint a Kaleta-, vagy Borkai-botrány. A volt műsorvezető szerint a „médiatéeszként” működő KESMA tehet arról, hogy üzeneteik nem jutnak el mindenkihez. Mint mondta, szerinte nem halk az ellenzék, csak nem mindenkihez jut el a hangja.

A DK pártelnöke végül egy már-már előre megtervezettnek tűnt tételmondattal zárta sorait, ösztönözve a fiatalokat, hogy saját maguk tegyenek a változásért:

„Ha nem vagytok önmagatok 20 évesen, akkor szolgák lesztek 70 évesen is.”

Hirdetés