Kormányrendeletben pontosították, mikor ingyenes a PCR-teszt műtét előtt. A kormány az ombudsman aggályai ellenére is fizettet a tesztért, bár van néhány kivétel – köztük egy igen meglepő is.
Közzétették a kormányrendeletet, amely rendezni hivatott a műtétre várakozók fizetős PCR-tesztjéről a kormány és az alapvető jogok biztosa közötti vitát. Ahogyan arra az előzetes közlésekből számítani lehetett, a kormány az ombudsman véleménye ellenére is kifizetteti a PCR-tesztet a műtétre várókkal, csak néhány apró pontosításra hajlandó.
A kormány az ombudsman véleménye ellenére is kifizetteti a PCR-tesztet a műtétre várókkal
A kormány csak egy apró pontosításra hajlandó: a gyereküket műtétre kísérő szülőnek állják a PCR-tesztjét.
A kormányrendelet megjelenése előtt a Kormányzati Tájékoztatási Központ közleményben megismételte korábbi álláspontját, miszerint “mivel minden magyar állampolgár ingyenesen veheti fel a koronavírus elleni védőoltást, ezért semmi sem indokolja, hogy az adófizető magyar emberek állják azoknak a halasztható műtét előtt álló betegeknek a PCR-teszt költségeit, akiknél a teszt elvégzésére kizárólag azért van szükség, mert szabad akaratukból nem éltek az oltás lehetőségével”.
E fő szabály alól azonban több eset is kivételt jelenthet – jelezte a kormányzati közlemény. Az egyik az ombudsman által is sürgetett kivétel, miszerint a PCR-tesztért nem kell fizetni a gyermeküket kórházba kísérőknek, valamint azoknak sem, akik önhibájukon kívül nem vehették fel az oltást. Nem kell fizetni a tesztért a 18 év alattiaknak sem. További kivétel, hogy térítésmentesen illeti meg a teszt azokat is, akiknél felmerül a fertőzés gyanúja. A kormányhatározatból kiderül továbbá egy meglepő új kivétel is, e szerint
az orvos döntése alapján a műtétre váró betegnél nem is kell kötelezően minden esetben elvégezni a koronavírustesztet.
A rendelet szövege szerint “A koronavírus ellen nem védett, tervezhető invazív beavatkozásra jelentkező személy esetében, ha az invazív beavatkozás kockázata – szakmai szempontból – elhanyagolható, a tervezett invazív beavatkozást végző szakorvos döntése alapján a (…) tesztek elvégzése nélkül a tervezett invazív beavatkozás végrehajtható”.
A Magyar Közlönyben megjelent rendeletre később reagált Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa, aki üdvözölte a változtatásokat. Hivatalának közleménye szerint fontos előrelépés, hogy a kormányrendelet orvosolja az ombudsmani jelentésében feltárt visszásságokat.
(Borítóképünk illusztráció)