Itthon hvg.hu 2021. július. 20. 13:28

Pegasus-botrány: Péterfalvi Attila szabadságon van, majd csak két hét múlva dönt vizsgálatokról

A Pegasus-féle megfigyelési ügyben több beadvány is érkezett már a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz.

Pegasus-ügy
Friss cikkek a témában

Egyelőre várom a fejleményeket, augusztus 3-án térek vissza a szabadságomról és akkor döntök egy esetleges vizsgálat megindításáról – mondta a Magyar Hangnak Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke. A lap a Pegasus-botrány miatt kereste meg az adatvédelmi biztost, aki azt is elmondta, hogy az ügyben több beadvány is érkezett hozzájuk, így biztosan foglalkoznak majd az üggyel.

Péterfalvi szerint az eddigi hírek titkos információgyűjtésre utalnak, ezt a szakszolgálat végezheti igazságügyi miniszteri vagy bírói engedély alapján. Ha indul vizsgálat, akkor meg lehet majd állapítani, hogy kaptak-e a szakszolgálatok felhatalmazást.

Pintér Sándor: A magyar nemzetbiztonsági szolgálatok nem folytatnak illegális megfigyelést

A belügyminiszter Szél Bernadett kérdésére reagált, és kész a nemzetbiztonsági bizottság zárt ülésén is válaszolni, bár a Fidesz frakciója nem tartja indokoltnak annak összehívását.

A Magyar Hangnak arra a felvetésére, hogy nem lehetne-e augusztus 3. előtt dönteni a vizsgálat megindításáról, nem tudott felelni.

A Direkt36 vasárnap írta meg, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak.

Az NSO nem fedte fel az ügyfélkörét, azonban a cég egy volt alkalmazottja hajlandó volt név nélkül nyilatkozni a vállalat megegyezéseiről a Washington Postnak. Azt írják, hogy az alkalmazott megerősítette számukra: a magyar kormány az NSO ügyfele volt.

Hirdetés