Itthon hvg.hu 2021. július. 19. 14:35

Miközben Szijjártó a nemzetbiztonsági vizsgálat lehetőségéről beszélt, a Fidesz már le is lőtte az esélyét

Nem tudja kivizsgálni a nemzetbiztonsági bizottság a lehallgatási botrányt, mivel a Fidesz nem tartja ezt indokoltnak, nélkülük pedig határozatképtelen a testület. Éppen azzal egy időben közölték ezt, amikor a külügyminiszter arról beszélt, hogy egy bizottsági vizsgálat a törvényes módja az ügy tisztázásának.

Pegasus-ügy
Friss cikkek a témában

Hamar eldőlt, hogy hiába lenne rá joga az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának, a testület nem tudja kivizsgálni, mi az igazság a Pegasus-ügyként elhíresült lehallgatási botrányban. A bizottság jobbikos elnöke, Stummer János hétfőn délelőtt kérte a testület fideszes alelnökét, Halász Jánost, hogy nyilatkozzon: mi az a legkorábbi időpont, amikor a hét tag többségét adó négy kormánypárti politikus részt tud venni az ülésen. Kora délután Halász János azonban a Fidesz-frakció nevében, közleményében tudatta: nem indokolt a bizottság ülésének összehívása, mert a “baloldali sajtóban megjelent hírek megalapozatlanok és pusztán a politikai hangulatkeltést szolgálják.”

A hvg.hu is szemlézte a Direkt36 tényfeltáró cikkét, amely szerint az izraeli NSO cég kémfegyverével, egy okostelefonba férkőző programmal vehették célba Magyarországon az Orbán-kormány kritikusait. A célpontként kiválasztott emberek között voltak újságírók, üzletemberek, ügyvédek és egy ellenzéki polgármester is. Arra utaló közvetett bizonyítékokat is találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állhatnak.

Direkt36: Az Orbán-kormány kritikusait és magyar újságírókat is célba vettek az izraeli kémfegyverrel

Évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust - derítette ki a Direkt36 egy nemzetközi tényfeltáró projekt részeként. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is.

Stummer János, a nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke a hvg.hu-nak úgy nyilatkozott: nem maradhat következmények nélkül, ha bebizonyosodik, hogy a magyar kormány újságírók, politikusok és más közszereplők okostelefonjainak feltörésére is használta a világ egyik legfejlettebb kémszoftverét. Ezért kezdeményezte volna, hogy a bizottság rendkívüli ülésen hallgassa meg a kormány felelős politikusait és az illetékes szolgálatok vezetőit, ám a Fidesz nélkül erre nincs esély, mert tagjaik nélkül a bizottság határozatképtelen.

Stummer János: "Ez a magyar Watergate-ügy, ha a Fidesz lapít, az beismerés"

Feljelentést tesz a titkos megfigyelési gyanú ügyében a nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke. Stummer János a hvg.hu-nak azt is mondta: mihamarabb meghallgatná a nemzetbiztonsági bizottság a titkosszolgálatokat, az ellenzék pedig parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezi.

A fideszes alelnök, Halász János válasza arra is kitért: a Belügyminisztérium vezetői rendszeresen beszámolnak az Országgyűlés illetékes bizottságai előtt a titkosszolgálatok információgyűjtő tevékenységéről, ezeken valamennyi parlamenti párt képviselteti magát. Azt is írta: “Magyarországon a nemzetbiztonsági szervek maradéktalanul betartják a törvényeket, működésük során mindig a jogszabályoknak megfelelően járnak el”.

Ezzel Halász ugyan közvetve azt állítja, hogy nem történt jogsértés, visszaélés – bár arra nem tért ki, hogy nem is hallgatták le az érintetteket, vagy mégis, de ez akkor jogszerű lehetett –, ám ennek a nemzetbiztonsági bizottság általi tárgyilagos kivizsgálásához a Fidesz már nem járul hozzá.

Utóbbi azért is meglepő, mert azokban a percekben, amikor Halász kiadta a közleményt, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy sajtótájékoztatón a témához hozzászólva éppen arról beszélt: “ha a Parlament nemzetbiztonsági szolgálata úgy dönt, hogy össze kell hívni az ülést az ügy miatt, akkor az Információs Hivatal (IH) vezetője ott lesz.”

Szijjártó egyébként azt is kijelentette, hogy az általa felügyelt titkosszolgálat nem használja a szóban forgó szoftvert és semmiféle megállapodást nem kötött erre vonatkozóan annak gyártójával, az izraeli NSO-val. A tárcavezető elmondta, megkérte az IH főigazgatóját, tekintse át az ügyet, hogy megtörténtek-e az esetek, és ha igen, kinek az utasítására, érdekében, vagy, ha nem, akkor milyen titkosszolgálatok együttműködésében került sor erre az akcióra. Arra a kérdésre, miszerint más kormányzati szerv végezhetett-e adatgyűjtést, a miniszter azt mondta, erről nincs tudomásuk.

Szijjártó: Semmilyen tudomásunk nincs és nem is volt a lehallgatási botrányról

A külügyminisztert arról tájékoztatta az általa felügyelt Információs Hivatal, hogy nem vásároltak a Pegasus-szoftverből, így nem is használták azt.

Hirdetés