Itthon hvg.hu 2021. július. 08. 13:58

Jakab Ferenc: Még mindig mi futunk a vírus után, és nem ő utánunk

A virológus a Pécsi Tudományegyetem Covid-konferenciáján szólalt fel. Az eseményen Palkovics László is beszélt, értékelte az elmúlt bő egy év járványkezelését.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Bár nagy volt az ijedség, nem érte meglepetésként sem a kormányt, sem a járványkutatókat az első koronavírusos fertőzött felbukkanása Magyarországon – mondta Palkovics László Innovációs és Technológiai Miniszter a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának Covid-konferenciáján csütörtökön. Palkovics hozzátette, hogy az első fertőzöttet a pécsi víruslabor azonosította.

Palkovics előadásában elmondta, hogy lenyűgözte az az összefogás, amit a magyar tudósok részéről tapasztalt a járvány idején. Mint mondta, reméli, hogy ez az összetartás és közös tudományos munka a vírus elvonultával is kitart majd, azonban egyelőre kétli, hogy megszabadulnánk a koronavírustól. A miniszter úgy véli, hogy az ITM gyorsan reagált a vírusra, szerinte „minisztérium ilyen gyors még nem volt”, ezért pedig „elismerés illeti” kollégáit is.

Palkovics szerint közmegegyezés van abban a kérdésben, hogy a PCR-tesztek kellemetlenségeit újfajta tesztekkel kell kiváltani, így eredményként említette a magyar fejlesztésű nyáltesztet. A miniszter szerint ugyanakkor még van mit csiszolni a szennyvízből kimutatott koronavírus-örökítőanyag detektálásával kapcsolatban, hiszen szerinte a járványügyi adatok nem követték mindig egyenes arányban a szennyvízben mért értéket. Sikertörténetként értékelte a Favipiravir és a Remdesivir gyógyszerek koronavírus elleni bevetését, utóbbi bevezetése elmondása szerint az „illegalitás határát súrolta”.

A lélegeztetőgépekre rátérve Palkovics egyáltalán nem beszélt a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétes kínai beszerzéseiről, azonban a magyar fejlesztésű gépparkról igen. Ezekről elmondta, hogy a BME és az Óbudai Egyetem is fejlesztett lélegeztetőgépet, azonban nem az övék, hanem a Femtonics cég terméke lett a „befutó”. A miniszter szerin

„kicsit túlkínálat van” lélegeztetőgépekből, de a velük szerzett „tudást később is fel fogjuk tudni használni”.

A konferencián előadást tartott Jakab Ferenc pécsi virológus, a Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője is. Jakab előadásában nagyrészt szakmai kérdésekről értekezett, ám kitért általános járványügyi témákra is. Mint mondta, amikor Orbán Viktor felkérte az Akciócsoport vezetésére, „összerándult a gyomra”. Palkovicshoz hasonlóan azonban Jakab is kiemelte, hogy olyan együttműködést, mint amit az utóbbi évben tapasztalt a magyar tudományos életben, még soha korábban nem látott. Jakab szerint azonban bár most fellélegezhetünk a harmadik hullám után, de megnyugodni semmiképpen nem szabad: „csatát nyertünk, háborút még nem. Még mindig mi futunk a vírus után, és nem ő utánunk” – mondta. Hozzátette, hogy reméli, el fog jönni az az idő is, amikor csak a vírus rohan az emberiség után.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.