Egy lengyel kutatás azt találta, hogy a gondozók 83 százaléka sehonnan nem kapott tanácsot, mit kellene tennie a járvány alatt.
A Debreceni Egyetem Egészségügyi Karán oktató Patyán László tanulmánya szerint Európa-szerte nehezebb lett a családi gondozást végzők helyzete a COVID-19 járvány hatására. A Népszava szerint az összegzésből egyértelműen kiderült, hogy Magyarország esetében is óriási tömegről, több százezer érintettről beszélünk.
A tanulmány szerint a koronavírus-járvány az egész kontinensen radikálisan szűkítette a gondozási és egészségügyi rendszerekhez való hozzáférés lehetőségeit.
A Kelet-Európából nyugatra vándorolt gondozók százezrei az utazási korlátozások miatt tömegesen maradtak otthon, „elképesztő ellátási űrt hagyva maguk után”. Az intézményi idősellátás pedig Kelet-Közép Európában, így Magyarországon is nagyon kevés férőhelyet kínál.
A cikkben idézik egy demenseket gondozók körében végzett, magyar-olasz összehasonlító vizsgálat eredményeit. Ezek szerint Magyarországon 9 százalékkal csökkent az ellátórendszerek igénybevétele, miközben nőtt a családi gondozók elszigeteltsége, ennek következtében pedig a lelki terhelésük. Egy lengyel kutatás pedig azt találta, hogy
a gondozók 83 százaléka sehonnan nem kapott tanácsot, mit kellene tennie a járvány alatt.
A Népszava azt írja, hogy Európában jellemzően nem nyúltak hozzá a kormányok a családi gondozók támogatásához, az Egyesült Államokban viszont elkezdődött egy reform. Ennek lényege, hogy nem a gondozó kap támogatást, hanem a segítségre szoruló, azért, hogy meg tudja vásárolni a számára szükséges ellátást – például megfizethesse a gondozó munkáját. A lap szerint a szociális területen dolgozó magyar civil szervezetek és szakemberek is hasonló megoldást javasolnak.
A fent említett tanulmány egyébként arra is rámutat, hogy Magyarországon nem lett sem a politikai, sem a köznapi beszédben kiemelt kérdés a beteg, a többnyire idős családtagjukat gondozók helyzete. Az ellátás nélkül maradó nyugdíjasokkal látszólag sokat foglalkozott a kormánypropaganda és a média, de szinte kizárólag a gondozásra szorulók oldaláról közelítve a kérdéshez – írta a Népszava, amely szerint az, aki idős szüleit gondozza,
az vagy semmilyen segítséget nem kap, vagy csak nagyon keveset.