A német kancellár egyúttal hűtötte az Orbán Viktor ellen fellépni szándékozók kedélyeit is, és elmondta, a végérvényes elhatárolódással még nem oldottak meg problémákat Európában.
Angela Merkel német kancellár szerint a homofóbtörvény hátrányosan különbözteti meg a homoszexuális fiatalkorúakat. A német kancellár erről Berlinben, a német–francia parlamenti közgyűlés meghallgatásán beszélt egy kérdésre válaszolva.
Egy német szociáldemokrata képviselő azt kérdezte, milyen lehetőségek vannak a jogállamisági mechanizmus érvényesítésére, mire Merkel azt mondta, a magyar törvényről folytatott, eddig példátlan vitában az Európai Tanács tagjainak túlnyomó többsége azon az állásponton volt, hogy az EU nemcsak egy belső piac, hanem rendelkezik egy értékekből összeálló alappal is, és ezen értékeket nem lehet megkérdőjelezni.
Azonban az érvényesítésükre szolgáló "mozgástér nagyon is korlátozott", ezért nem szabad "hamis várakozásokat kelteni"
– mondta Angela Merkel.
Magyarországot az EU-ból kizárni nem lehet, de nyilvánvalóvá vált, hogy Orbán teljesen elszigetelte magát
Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.
Hozzátette, hogy a tagállamok teljes egyetértésén alapuló döntéshozatali eljárás miatt nem nagyon egyszerű egy tagállamot nagyobb jogállamiságra ösztönözni, mert "vannak országok, amelyek nem fognak egymás ellen szavazni".
Ugyanakkor szerinte nemcsak "a jog formalitását" kell alkalmazni, hanem "nagyon-nagyon átfogó és mélyreható vitákat" is folytatni kell, és a vádak, kifogások megnevezése mellett törekedni kell az ellentétek feloldására is, különben nem marad egyben az Európai Unió.
Ez nagyon világosan megmutatkozott az új magyar törvényről az Európai Tanácsban csütörtök este folytatott vitán – mondta Angela Merkel.
"Nagyon gyorsan és nagyon végérvényesen el lehet határolódni egymástól, de ezen az úton még soha nem oldottak meg problémákat Európában, ezért kitartásra van szükség, és már most jelzem előre, hogy erre a következő hónapokban is szükségünk lesz" – mondta a német kancellár.
Elfogadták a homofóbtörvényt: 157 képviselő szerint a homoszexualitás = pedofília
Végszavazások hajrája a parlament tavaszi ülésszakának utolsó ülésén: elfogadták a homoszexuálisokat a pedifilokkal összemosó törvénycsomagot, amely ellen hétfőn tízezren tüntettek, és a Fudan-beruházásról szóló jogszabályt, ami ellen szintén volt tiltakozó demonstráció. Szavaztak az önkormányzati bérlakásokat kiárusító törvényről is. A Jobbik kivételével az ellenzék bojkottálta a szavazásokat.
Az eredetileg a pedofilok szigorúbb büntetését célzó, de később egy homofób kiegészítést is kapott törvényt már 17 uniós tagállam ítélte el közös nyilatkozatban, Orbán Viktornak már az EU-ból való kilépést is ajánlották páran. Szégyenteljesnek nevezte a törvénytervezetet az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is, de rányomta a bélyegét a kvázi Orbán-ellenes tüntetéssé változott a múlt heti német–magyar Eb-meccsre is.