Itthon hvg.hu 2021. június. 01. 14:19

Saját mesekönyvét adta a győri polgármester a közmédiában támadott osztrák újságírónak

Dézsi Csaba András elhárította a Franziska Tschinderle ügyével kapcsolatos kérdéseket.

Magyarországra utaztak az osztrák Profil lap munkatársai, köztük Franziska Tschinderle, akit „kérdésekkel való provokációval” vádolt meg a magyar közmédia áprilisban.

Az újságírók Sopronban és Győrben is jártak, utóbbi helyszínen a polgármester, Dézsi Csaba András is fogadta őket. Tschinderle a városvezetőnek elmondta, miért tartják problémásnak az őket ért támadásokat, amire Dézsi azt válaszolta, hogy ez nem az ő ügye.

Az újságírók később elmondták, hogy bár a polgármester nem reagált a felvetéseikre, megajándékozta őket a Gerzson és Panka kalandjai című mesekönyvvel, amit ő írt.

„A könyv egy olyan valóságos, de mesés világba kalauzolja el a gyerekeket, melynek élményei hasznos ismeretekkel gazdagítják az állatokkal kapcsolatos tudásukat”  – szerepel a könyv ajánlójában, amit egyébként német nyelven kaptak meg Tschinderléék.

Az újságírók videóban dokumentálták a magyarországi látogatást, amelynek végén csalódottságukat fejezték ki az elmaradt válaszok miatt, és hangsúlyozták, hogy Tschinderle elleni támadás közös ügy, szerintük fontos, hogy a kritikus sajtó kérdéseket tehessen fel a politikusoknak, bárhol a világon.

Franziska Tschinderlét az M1 Híradója április 7-én azzal vádolta meg, hogy „provokált” a Fidesz EP-delegációjának a budapesti Orbán–Salvini–Morawiecki-találkozóval kapcsolatban feltett kérdéseiben.

Profil-főszerkesztő: Ami történt, nemcsak az egyik újságíróm elleni fenyegetés, hanem támadás a sajtószabadság ellen

A Fidesznek küldött kérdései miatt került a magyar közmédia kereszttüzébe Franziska Tschinderle, az osztrák Profil című hetilap munkatársa. Az ügy a politika legmagasabb szintjeit is elérte, az osztrák külügyminiszter telefonon hívta fel miatta magyar kollégáját, Szijjártó Pétert.

A bejátszásban arra reagálva, hogy a Profil című hetilap munkatársa megkérdezte, miért nem kapott meghívást a találkozóra senki a francia Nemzeti Tömörülés és az osztrák Szabadságpárt tagjai közül, az hangzott el: „csak amatőr újságírók kérdeznek olyat, hogy miért nincs ott valaki, akinek a jelenlétéről soha nem is volt szó”, a végén pedig kijelentették, hogy a kérdező újságíró minden bizonnyal további lejárató cikkekkel is készül. Az M1 később még négy hasonló riportot készített a témában.

Az M1 tudósítása nagy vihart kavart Ausztriában, a Riporterek Határok Nélkül és az Európai Újságírók Szövetsége (AEJ) elítélte az adást, mint egy felháborító kísérletet egy újságíró hírnevének megalázására és megsértésére. Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter magyar kollégáját, Szijjártó Pétert is felhívta az eset miatt.

Később Szijjártó is kommentálta a történéseket, azt írta, hogy "lassan-lassan csak lebukik a nagy sajtó- és véleménynyilvánításos képmutatás", hozzátette, hogy szerinte az osztrák újságíró álhíreket terjesztett. Nem sokkal Szijjártó posztja után Twitter-bejegyzésben reagált az osztrák külügyminisztérium is, leszögezték, hogy a média alapvető feladata, hogy kritikus kérdéseket tegyen fel, és hogy az M1 bánásmódja Franziska Tschinderlével ezért elfogadhatatlan”.

Hirdetés