Megszavazta a kétharmad az EU bírósága által hátrányosan megkülönböztetőnek ítélt törvény visszavonását, de a civilek nem maradnak állami ellenőrzés nélkül.
A parlament elfogadta a civil szervezeteket hátrányos helyzetbe hozó törvény visszavonását.
Erre az Európai Bíróság döntése miatt volt szükség, amely szerint hátrányosan megkülönböztető és indokoltatlanul korlátozó a törvény, amelyben a kormány nyilvántartásba vételi, bejelentési és közzétételi kötelezettségeket írt elő a bizonyos összeghatárt meghaladó mértékű külföldi támogatásban részesülő civil szervezeteknek.
Visszavonja a kormány a civiltörvényt
Beadta a kormány a javaslatot, amellyel hatályát veszti a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló törvény, viszont 20 millió forintos mérlegfőösszeg fölött majdnem minden szervezetről az Állami Számvevőszék készít évente jelentést.
A törvény vonatkozó paragrafusai a döntés értelmében hatályukat vesztik, de új szabályt is bevezetnek, amelynek értelmében majdnem minden olyan egyesületről és alapítványról, amelynek a mérlegfőösszege eléri az adott évben a 20 millió forintot, az Állami Számvevőszék készít vizsgálatot.
Az új szabály ellen már előterjesztésekor felemelték a szavukat a civil szervezetek, és akkori érveiket most is megismételték: az ÁSZ-nak a közpénzzel gazdálkodók ellenőrzése lenne a feladata, a külön szabállyal pedig ismét azt a látszatot kívánja kelteni a kormányzat, hogy közéleti tevékenység csak a választásokon győztesek előjoga, holott, az egyik legfontosabb állampolgári erény - írta a Társaság a Szabadságjogokért keddi közleményében. Az Amnesty International pedig jelezte, hogy a törvény újabb veszélyt jelent a civilekre, és
Félő, hogy egy esetleges ÁSZ ellenőrzés a kormány intézkedéseivel szemben kritikus szervezeteket fogja elsősorban érinteni, miközben a civil szervezeteknek valódi ráhatása nem lesz arra, hogy az ÁSZ mit ír róluk a jelentésében
idézték Vig Dávidot, az Amnesty International Magyarország igazgatóját.