Itthon Gergely Zsófia 2021. április. 29. 14:08

A nyelvész szakvélemény szerint nem Czeglédy Csaba írta az "ördög ügyvédje" blogot

Gergely Zsófia
Szerzőnk Gergely Zsófia

Igazságügyi nyelvész szakértő bevetésével vizsgálták a nyomozók, vajon Czeglédy Csaba írta-e azokat Az ördög ügyvédje blogon közzétett bejegyzéseket, amelyek Borkai Zsolt volt győri polgármester lemondásához vezettek – derül ki a hvg.hu birtokába került szakvéleményből. A nyelvi profilozás azzal az eredménnyel zárult, hogy valószínűleg nem a baloldali politikus-ügyvéd a szerzője a „fideszes nagykutyák” lebuktatását tervező blognak. Czeglédy viszont feljelentést tervez, mert olyan, még a bebörtönzése alatt postázott levelét is felhasználták a vizsgálathoz, amelyik szerinte meg sem lehetne a hatóságoknál.

Úgy tűnik, nagyon komolyan veszi a rendőrség azt a teóriát, hogy titokban Czeglédy Csaba lehet az „ördög ügyvédje”, vagyis ő a szerzője annak a blognak, amely 2019 októberében többek közt szexjeleneteket tartalmazó videókat tett közzé Borkai Zsolt akkori győri polgármesterről. Ahogy lapunk elsőként megírta, emiatt a baloldali politikus-jogászt április elején kihallgatták, most viszont birtokunkba került egy olyan nyomozati irat, amelyből kiderül, hogy ezt megelőzően egy nyelvész igazságügyi szakértőt is kirendeltek az ügyben. A kriminalisztikai nyelvészszakértőnek az volt a feladata: Czeglédy írásait professzionális módszerekkel vesse össze az inkriminált blogbejegyzésekkel, vagyis

nyelvi profilalkotással végezzen összehasonlító vizsgálatot a szerzőazonosítás érdekében.

Nem csoda, hogy a hatóságok ennyire keresik a máig ismeretlen személyazonosságú „ördög ügyvédjét”, hiszen a 2019-es önkormányzati választások idején nyilvánosságra hozott információi óriási botrányt generáltak, az érintett Borkai ugyan még hozni tudta a győri voksok többségét, de utána lemondott a polgármesteri posztról. Az azóta már Rogán Antal, Szijjártó Péter és más „fideszes nagykutyák” lebuktatásáért cserébe pénzt is ígérő blogbejegyzések miatt zsarolás és más bűncselekmények miatt folyik eljárás, bár a közzétett videók más súlyos kérdéseket is felvetettek a droghasználat, a lehetséges prostitúciós szál vagy a korrupciót sejtető körülmények miatt.

Gyanúsítottként hallgatták ki Czeglédy Csabát az Ördög ügyvédje ügyében

Kihallgatta a rendőrség csütörtök este Czeglédy Csabát az egyik olyan ügyben, amely Borkai Zsolt adriai hajóútja miatt indult - tudta meg a hvg.hu. "Sajnos, nem én vagyok az ördög ügyvédje, büszke lennék rá, ha én lennék" - a birtokunkba került kihallgatási jegyzőkönyv szerint ezt mondta a rendőröknek a meggyanúsított politikus.

Profi módszerek a nyelvész szakértői vizsgálólaboratóriumban

A hvg.hu birtokában lévő rendőrségi dokumentum alapján a zsarolási ügyben a legkomolyabb bűncselekményekre szakosodott Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodáján (NNI) belül a Nemzetközi Bűnözés Elleni Főosztály nyomoz. Decemberben rendelték ki az igazságügyi szakértőt, miután szerintük „szükségessé vált annak vizsgálata”, hogy a blogbejegyzéseket Czeglédy írta-e, méghozzá „nyelvész szakértői vizsgálólaboratóriumban végrehajtott módszerek” segítségével.

A szakvélemény elkészítésére a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) Szakértői Intézetét kérték fel, amelynek honlapján az olvasható: vállalják „spontán szövegminták és a kérdéses írásművek összehasonlító vizsgálatát” annak kiderítése érdekében, hogy „a gyanúsított személy-e a szerzője az inkriminátumoknak”, de elemeznek „bármilyen műfajú” fenyegető, zaklató vagy zsaroló jellegű írásokat is.

A dokumentumban az is szerepel, hogy a nyelvész szakértő tevékenységét egy „ellenőrző szakértő” is kontrollálta, hogy biztosított legyen a „szakmailag korrekt” végeredmény. Az intézet árajánlata alapján a szakértő munkadíja „várhatóan 200 ezer forint” volt, ezt biztosította is a hatóság.

A dokumentum egyik legérdekesebb része az, ahol pontosan felsorolják, milyen szövegeket adnak át elemzésre, ezek közt láthatóan vannak hivatalos írások, de górcső alá vették Czeglédy közszereplőként vezetett Facebook-oldalát is.

Czeglédy Csaba
Facebook / Czeglédy Csaba

De honnan voltak meg Czeglédy levelei?

Csakhogy az előbbi, szakvélemény elkészítéséhez használt hivatalos leveleket a dátumuk alapján a baloldali politikus abban az időszakban írhatta, amikor éppen előzetes letartóztatásban volt Szegeden a többek közt költségvetési csalás miatt ellene folyó ügyben. Ezt kérdésünkre megerősítette, és be is azonosította, hogy olyan levelekről van szó, amiket a börtönben, ezért szükségszerűen kézzel vetett papírra. Így a szakvéleményben csak „Tisztelt Parancsnok úr megszólítású kézzel írt irat”-ként szereplő irományt a bv-intézet vezetőjének írta, két másikat a NAV Csongrád megyei egységének, illetve az illetékes megyei rendőr-főkapitányságnak.

Az egyik elemzett levél úgy kezdődik, hogy „Tisztelt Választópolgárok!”, ezt Czeglédy állítása szerint szintén bentről, kézzel írta a szombathelyi időközi választásra. „Döbbenetes, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda rendelkezik a fogva tartásom alatt írt leveleimmel. Semmilyen törvényes lehetősége nincsen arra a nyomozó hatóságnak, hogy ezeket az írásokat, így például a választóknak szánt levelemet letárolja, majd felhasználja, amikor kedve tartja. Ráadásul ezt a bv-intézeten keresztül adtam postára a páromnak. Ezek szerint létezik egy adatbázis az ellenzéki politikusok kézírásos anyagaiból?” – mondta Czeglédy, aki ezért hivatali visszaélés és személyes adattal visszaélés gyanúja miatt feljelentést készül tenni.

A börtönben írt különféle hivatalos beadványok és panaszok végül nem bizonyultak hasznosnak a kriminalisztikai nyelvészszakértő számára – derül ki a szakvéleményből. Ezek ugyanis annyira „hivatalos stílusúak”, a formalitás „annyira elnyomja az egyéni stílusjegyeket, hogy ezek alapján kategorikus véleményt nem is adható".

Czeglédy Facebook-posztjait viszont már könnyebb volt a szakértőnek az „ördög ügyvédjének” blogbejegyzéseihez viszonyítania, hiszen azok egyaránt „spontán nyelvezettel íródott internetes posztok”. A közel húszoldalas szakvélemény nagy részét így az teszi ki, hogy hivatkoznak egy sor különféle szövegrészletre, amit „egyrészt percepciósan, valamint szövegelemző és -összehasonlító programokkal” is átvizsgáltak.

Toldalékolás, szóhasználat, vesszők – mindent kiveséztek

A szakvélemény alapján összemérték többek közt a politikus és a blogbejegyzések szerzőjének szókészletét, mondatszerkesztését egészen addig, hogy például az alárendelő tagmondatokat preferálja-e, vagy melyikük hogyan toldalékol. De nézték azt is, melyikőjük milyen kötőszavakat és írásjeleket használ előszeretettel, és hogyan alakul egyes szavak előfordulási aránya.

Mindezek alapján megrajzolják az ördög ügyvédjének „fogalmazói profilját”, így az igazságügyi szakértő szerint az ő egyéni stílusára jellemző például „a színpadias címadás, vagy az, hogy több (alvilági) szlengszót, sztorielemet használ, az írásmódja pedig cinikus hangvételű. Legvalószínűbb, hogy a fogalmazó felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkező, 30–50 év körüli férfi, aki nem zárható ki, hogy személyes sérelmet is hordoz Borkai Zsolttal szemben – olvasható a nem túl konkrét következtetés a szakvéleményben.

Az igazságügyi szakvélemény szerint Czeglédy írásai és az ördög ügyvédje blogon megjelent bejegyzések között „vannak hasonlóságok és különbségek egyaránt”. De ezek mennyisége és minősége alapján

a két szerző valószínűleg nem azonos

– összegzi az elemzés eredményét.

Czeglédy Csaba ezt kérdésünkre annyival kommentálta: „örülök, hogy a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat szakértője megállapította, hogy amit nem én írtam, azt tényleg nem én írtam”.

MTI / Balogh Zoltán

Szabályos vagy titkos információgyűjtés?

Általános szabály, hogy a fogvatartottak leveleit biztonsági okból el lehet olvasni, így ellenőrizve például, hogy nem tervez-e szökést vagy kér valakit telefon becsempészésére, esetleg befolyásolni akarja-e a tanúkat. Vagyis a büntetés-végrehajtás és a büntetőeljárás szempontjából releváns tartalmat figyelhetik, és ha szabálytalanságot találnak, akkor abból eljárás lesz – mondta a hvg.hu-nak Tóth Balázs, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a fogvatartottak más leveleiről másolatot készíthetnek, és azt tárolják – tette hozzá.

A jogvédő szervezet munkatársának megmutattuk az elkészült nyelvészeti szakvéleményt, ezen belül is a megvizsgált szövegek felsorolását. Mivel a bv-intézetekben nyilván kell tartani a postai küldeményeket, Tóth Balázs szerint innen akár ki is deríthették, milyen hatóságoknak küldött leveleket Czeglédy, majd ezeket a hatóságokat utána egyesével megkeresve beszerezhették tőlük a náluk meglévő irományokat.

Azonban nehéz magyarázatot találni arra, hogy kerülhetett olyan levél a nyomozókhoz, tőlük pedig az igazságügyi szakértőhöz, amit a politikus a börtönből egy magánszemélynek küldött, ráadásul választási témája miatt nem is jelenthetett kockázatot. Tóth Balázs szerint egy ilyen írást vélhetően csak titkos információgyűjtés keretében szerezhettek be, ezért akár érdemes lenne a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) eljárását kezdeményezni az ügyben.

Több büntetőügyvédet kerestünk meg azzal a kérdéssel, egy hasonló nyelvi összehasonlítás mennyiben szolgálhat bizonyítékként, ám nem szerettek volna nyilatkozni egy olyan ügyben, amit részletesen nem ismernek, ráadásul politikai jellegű. Névtelenséget kérve azonban valamennyien azt mondták, védőként biztosan támadnának egy ilyen elemzést, hiszen messze nem perdöntő, ki hogyan, illetve kihez hasonlóan fogalmaz.

Itt írtunk korábban arról, milyen kapcsolatot találtak a nyomozás során a baloldali politikus és a blogbejegyzések között: a Borkai Zsolt valódi arca néven létrehozott, jelenleg "Az ördög ügyvédje" nevű Facebook-oldal kezelője Győr-Moson-Sopron megye területére koncentrálva hirdetést kért, a hirdetés költségét pedig Czeglédy hitelkártyájával fizették. A rendőrség szerint ezzel Czeglédy segítséget nyújtott abban, hogy a Facebook-oldalon megosztott weboldalakat és ezáltal a szexfelvételeket a megyei Facebook-felhasználók megismerjék, ezért őt bűnsegédként elkövetett személyes adattal visszaélés vétségével, valamint bűnsegédként elkövetett különleges személyes adattal visszaélés vétségével gyanúsítják. Az áprilisi kihallgatásán Czeglédy viszont azt mondta, a gyanúsítás szerinti cselekmény több okból sem tényállásszerű, illetve az nem derül ki, hogy ő egy Facebook-oldalt vagy annak egy posztját hirdette, sem az, hogy mikor. További részleteket itt olvashat az ügyről, az ördög ügyvédjének teljes aktáját pedig itt találja.

Hirdetés