Itthon hvg.hu 2021. április. 16. 07:45

Orbán: A Janssen-vakcinákat is úgy fogjuk vizsgálni, mint a keletieket

A Kossuth Rádióban beszélő miniszterelnök szerint a tavaly nyári nemzeti konzultáció eredményeiből jött ki, hogy érdemes megnyitni az iskolákat. Ezúttal május végére, júniusra jósolta a helyzet végét.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

“Az óvatosság és a fokozatosság miatt” – válaszolta Orbán Viktor arra a kérdésre a Kossuth Rádióban, miért döntöttek mégis úgy, hogy csak az alsósok számára nyitják meg az iskolákat.

Orbán szerint nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy a beoltható nyolcmillió ember fele be legyen oltva, majd kiemelte, a nyári nemzeti konzultációból látták úgy, hogy az emberek szerint az iskolákat kell utoljára bezárni.

A döntésnél fontos szerepet játszott a bölcsődékben tapasztalt helyzet, ott az utolsó tíz napban nagyon megnőtt a gyereküket bölcsődébe vivő szülők aránya”

– mondta, hozzátéve, hogy a statisztikák alapján huszonhét 14 éven aluli gyerek van kórházban, és ketten vannak lélegeztetőgépen.

Egy osztállyal egész nap egy tanító lesz a jelenlegi rendszerben, ehhez kapcsolódva elmondta, kevesebb pedagógus jelentkezett oltásra, mint amennyit ő remélt.

A miniszterelnök elmondta, tízezer alá csökkent a kórházban ápolt koronavírusos betegek száma, 9459-en vannak, de ebből 1117 beteget lélegeztetni kell, 241-en pedig elhunytak.

Orbán szerint probléma, hogy kiestek a Janssen-vakcinák, a kormány elrendelte, hogy ezeket a vakcinákat külön fogják vizsgálni Magyarországon épp úgy, mintha keleti lenne. “Látni akarjuk a gyárat, látni akarjuk, mi történik, mert nagyon riasztók a hírek” – mondta arra utalva, hogy az Egyesült Államokban már le is állították a vakcina használatát, és jelenleg is vizsgálják, okoz-e vérrögöt.

Ezek után elmondta, az oltások haladása alapján így is arra számít, “május végére kint vagyunk a vízből”, a jelenlegi oltási tervet Magyarország II. világháború óta látott legnagyobb logisztikai műveletének nevezte.

Azoknak az embereknek, akik arra várnak, hogy a nyájimmunitás nélkülük is kialakul, azt üzente, tévednek:

Csak egyéni védelem van, regisztrálni kell, oltást kell kérni, egyébként nem fogja tudni elkerülni, hogy megbetegedjen."

Elmondta, tudja, hogy megterhelő munkája van most a háziorvosoknak, de amiatt a tudás, terepismeret és hozzáértés miatt, amivel ők rendelkeznek, nem akarták őket kihagyni a műveletből. "Az ő érzelmi intelligenciájukat be akartuk vonni. Ha valaki nem tud vagy ért valamit, bátran forduljon a háziorvosához. A háziorvosok mindent tudnak."

Ezután Nagy Katalin riporter valahonnan olyan statisztikát vett elő, ami szerint három nap alatt hetven oltásellenes cikk jelent meg a magyar sajtóban, erre Orbán elmondta, érdemes lesz kultúrantropológiailag magunkra tekinteni majd a járvány után. "Én olyan baloldalt egyetlen országban sem láttam, amelyik nyíltan, kendőzetlenül olyan politikát folytat, ami válsághoz vezet, ami a járvány elhúzódását célozza, ami elbizonytalanítja az embereket abban, hogy hihetnek-e a kormánynak" – mondta, hozzátéve, hogy ők most nem is politikai kormány, hanem válságkormány. Orbán szerint páran már tanácsolták neki, hogy az oltásellenességnek legyen jogi következménye, de egyelőre a védekezéssel akar törődni.

A miniszterelnök szerint nagy szerencse, hogy Magyarországon egységkormányzás van, és nem Szlovákiához hasonlóan koalíciós, mert így nem repedhet meg az egység. "Ez a járványkezelésben komoly előnyt jelent a számunkra" – tette hozzá.

Zárásul megígérte, még több munkahely lesz Magyarországon a járvány után, mint a járvány előtt volt, majd elmondta, a vendéglátóhelyek teraszainak megnyitása nagyon fontos. "Bátorítjuk a vendéglátósokat, hogy nyissák ki a kerthelységeiket" – mondta.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.