Itthon hvg.hu 2021. április. 12. 10:01

A magyarok akkor se nagyon maradtak otthon, amikor már napi szinten több mint 200 halottja volt a járványnak

A technológiai cégek mobilitási adatai sok szempontból árulkodóak.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A koronavírus-járvány kezdete óta több technológiai cég is közzéteszi az anonimizált, mobiltelefonról gyűjtött helyadatait, hogy segíteni tudja az esetszámok csökkentését. Az így összegyűlő információk alapján számos tudományos szervezet készít jelentéseket, többek között az Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) is.

Ez utóbbi az egyik Magyarországról szóló összesítőjében a Google, Facebook és Apple aggregált adatait elemezte. Úgy találták, hogy a 2021. március 29-én jelentett, a kórházban kezelt, igazolt koronavírusos betegek száma (12 291) és a 244 haláleset ellenére a lakosság a 2020. januári alapszinthez képest mindössze 10 százalékkal csökkentette a mobilitását idén márciusban.

Vagyis nem igazán maradt otthon.

Ez a régió többi országához képest kiugróan alacsony érték a Qubit cikke szerint.

Ha viszont a munkahelyen töltött többletidőt nézzük (erről a Google saját információi nyújtanak képet), akkor úgy tűnik, hogy a magyarok több időt töltöttek home office-ban, mint az osztrákok, a csehek, a szlovákok vagy az olaszok.

„Az adatok azonban nem tesznek különbséget a között, ha valaki otthonról dolgozik, vagy a járvány miatt elveszítette munkáját, és ezért otthoni kényszerpihenőjét tölti, így ebből a szempontból csalókák lehetnek” – olvasható a Qubit cikkében.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.