A miniszter közvetlen tapasztalatokat akar szerezni a járványról. A Korányiban már járt, ott látott „egy ifjút életre kelni”.
Felkeresi az egészségügyi ellátórendszer legnagyobb megterhelésnek kitett egységeit és a frontvonalban helytálló egészségügyi dolgozókat az emberi erőforrások minisztere. Kásler Miklós a Facebook-oldalára feltöltött videóban azt mondta:
azért tesz így, hogy a koronavírus-járvánnyal szembeni egészségügyi védekezés legkritikusabb időszakában közvetlen tapasztalatokat szerezzen.
Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben már járt a tárcavezető, ottani látogatása után azt közölte: a dolgozók odaadása „az egy éve tartó folyamatos küzdelem” ellenére változatlan maradt, az oltások beadása pedig rendben folyik.
Az intézetben dolgozók sok gyógyulásról számoltak be neki, egy fiatal férfi például 102 napos lélegeztetés után gyógyult meg. Megérintette ez a találkozás, hiszen látott „egy ifjút életre kelni” – mondta a videón. Azt is hozzátette,
látta régi kollégáit fáradtan és elégedetten, és látta a jól felszerelt intenzív osztályt, amelyet közösen teremtettek meg.
Kásler vasárnap Bayer Zsolt műsorában is arról beszélt, hogy a magyar egészségügy meg sem rendült. Úgy vélte, nem is lesz semmi baj a magyar kórházakban, amelyek szerinte felszereltségben és struktúrában Európa legjobbjai között vannak, és csak akkor nem fognak tudni helytállni, ha különleges katasztrófa történik.
Kásler: Május végén vagy június elején lehet már nyitni
A miniszter Bayer Zsoltnál mesélte el gondolatait a járványhelyzetről: a magyar egészségügy szerinte meg se rendült, és reményei szerint május végén vagy június elején lehet már nyitni. Több mint egy év telt el azóta, hogy a kínai hatóságok egy új, sebesen terjedő vírus felbukkanását jelentették a WHO-nak.
A Magyar Orvosok Szakszervezetének alelnöke ugyanakkor nem látja annyira rózsásnak a helyzetet, mint a miniszter. Tóth Judit azt mondta, folyamatosan kapnak jelzéseket arról, hogy a korábban 8 ágyas intenzív osztályok most 40 ággyal működnek, vagy két-háromszoros a betegek áramlása a sürgősségi osztályokon, egy orvosnak 40 beteget kell ellátnia egy műszakban, ami elképesztő terhelést jelent.
Állítása szerint azt is hallotta Tóth, hogy egyes kórházakban a 65–70 év felettieket nem tudják lélegeztetőgépre tenni, mert fiatalokkal van tele az intenzív osztály.
Nagyon súlyos a helyzet, a katasztrófamedicina szabályai szerint választani kell, hogy kinek tudják megadni az adott sürgősségi ellátást, ha egyszerre bejön 8–10 súlyos állapotú beteg
– mondta.
Orvosszakszervezet: Nem kell pánikot kelteni, a valóságot viszont be kellene mutatni
A Magyar Orvosok Szakszervezetének alelnöke szerint, ha egyszerre nyolc-tíz súlyos állapotú beteg érkezik, a katasztrófamedicina szabályai alapján kell dönteni arról, kinek tudják megadni az adott sürgősségi ellátást.